„Zámek otvíráme vždy první víkend v dubnu a děláme při té příležitosti jarní výzdobu. Po mnoha letech to letos vyšlo na Velikonoce,“ říká kastelánka Květa Zajícová. „Vyzdobili jsme kapli, první a druhé patro vídeňského křídla, vídeňské schodiště a obřadní síň.“

Mezi dekoracemi nechybí velikonoční beránek, barevná vajíčka, pentle nebo řezané tulipány.

„Perníčky do výzdoby peče Lenka Čechová z obecně prospěšné společnosti,“ dodává kastelánka. Řada vtipných nápadů pochází od Evy Mézlové. Lidé, kteří na zámek nebo jarmark zavítají, se tak mohou těšit na hnízdo s vejci v bidetu, obrovská bílá vejce v dózách na podlaze zámecké kaple nebo na rodinku plyšových medvědů u velikonočně vyzdobeného stolu.

„Výzdoba nám zabrala celý týden, podílelo se na ní přibližně pět lidí. Na místě zůstane, dokud květiny nezvadnou. Myslím, že tu bude do poloviny dubna,“ poznamenala Zajícová.

Do nových prostor už na podzim

Letos v létě bude pokračovat rekonstrukce podlah v místnostech arkádového křídla. Některé z nich jsou opravené již z loňska. Do nově otevřených prostor by se návštěvníci mohli podívat již na podzim, v budoucnu se tyto místnosti stanou součástí prohlídkové trasy.

Naopak zavřené zůstanou aspoň v první polovině letošní sezony rytířský a salmovský sál. Do zdejších podlah se totiž dala dřevomorka a památkáři doporučili bojovat proti ní tradičním postupem, který vyžaduje vypalování, odkrytí podlahové vrstvy až na klenby, ošetření a teprve poté obnovení více než metr silných sypaných podlah.