„Celý život vyrůstala v Javoříčku a v době, kdy byla vesnice srovnána se zemí, měla osmnáct let. Nacisté ji připravili o osm členů rodiny, z nichž někteří byli ve spojení s partyzánskou skupinou,“ popsal Milan Žuffa z Československé obce legionářské, který se vernisáže zúčastnil.

Obec byla srovnána se zemí 5. května 1945 a tragédie se dá svým rozsahem srovnat s vypálením další české vesnice Lidice.

„Němečtí vojáci tehdy v Javoříčku popravili třicet osm mužů a ušetřeny zůstaly jen ženy a děti. Ve vesnici v té době žilo ve třiceti domech na 175 obyvatel,“ přiblížil Petr Sehnálek z Muzea Komenského v Přerově.Marie Čechová, pamětnice tragické události v Javoříčku

Základem expozice je devět informativních panelů, na nichž jsou údaje o vyvraždění „Moravských Lidic,“ jak se Javoříčku přezdívá. Na jednom jsou i fotografie všech popravených mužů, s výjimkou dvou, jejichž snímky se nepodařilo získat.

Dětský kočárek i utržená hlava panenky

„Každé muzeum se k výstavě postavilo jiným instalačním způsobem. My jsme použili materiál nesbírkové povahy, který má autenticky přiblížit dobu. Je zde třeba část zbořeného domu, dětský kočárek a utržená hlava panenky, kufr s rozházenými zbytky šatstva či ohořelé zbytky věcí,“ doplnila Kristina Glacová z Muzea Komenského v Přerově, která měla na starosti výtvarnou stránku expozice.

Autory výstavy jsou Filip Žáček a Pavel Urbášek z olomoucké Univerzity Palackého. Výstava v Přerově potrvá do 11. dubna, a poté se přemístí do Olomouce.