„K některým věcem se stále vracíme a dáváme jim nový zvukový i aranžový kabát,“ popsal způsob tvorby zakladatel kapely Slávek Žalud. Podle něj se Přerovská hudební společnost Entuziasté v posledních desíti letech věnovala převážně studiové práci a vznikla celá řada nových nahrávek.

„Na jedno období se taky výrazně proměnil zvuk, a to hlavně díky spolupráci s muzikanty Ivanem Němečkem, Jardou Macíčkem, Liborem Trucálkem a Robertem Tšponem, kteří patří k muzikantským špičkám, “ vrátil se do minulosti.

Z této spolupráce vznikly například skladby Vzpomínka na Shakespeara, Moderní, Flotily lodí, Zimní den a nebo Zpomalím vůz.

„Zapomenout nemůžu ani na kultovní věc Jedou vlaky, která má jen v nahrávkách Entuziastů tři modifikace,“ přiblížil. Podle něj je asi největším počinem kapely v uplynulých letech muzikál Internát.

„Během celé éry jsme dělali hlavně vlastní věci, experimentovali s lidovkami i koledami. Jako každého správného Přerováka nás inspirovaly i texty Josefa Kainara – například Houpací kůň a nebo Chodím po Zlíně,“ zmínil.

Kapelu založila v roce 1970 skupina studentů na Gymnáziu v Novém Jičíně. Původně ji tvořili Ivan Junášek, Michal Vacek, Michael Gregor a Slávek Žalud.

Zlomem bylo přestěhování kapelníka do Přerova, které skupinu rozšířilo o další muzikanty – a to nejen z Přerova, ale i Ostravy, Lipníku nad Bečvou, Karviné, Olomouce, Mohelnice či Prahy. „Ve skupině se během let vystřídalo na devět desítek členů,“ uzavřel Žalud.

#nahled|https://g.denik.cz/60/7a/entuziaste_1_denik-galerie.jpg|https://g.denik.cz/60/7a/entuziaste_1.jpg|Přerovská skupina Entuziasté oslaví 40 let svého trvání (na snímku ve studiu při nahrávání a na koncertě)#