Sobotní slavnosti a jarmark regionálních výrobků začal v areálu zámecké zahrady ve 13 hodin vystoupením folklorních souborů. V 17 hodin se pak na pódiu objevila Dechová hudba Krumsíňanka a od 20 hodin zahrála skupina Hanačka z Břestu a popová kapela Brock Band.

Akce nesla podtitul Den MAS, a to proto, že místní akční skupiny spolupracují na obnovování tradic a místních řemesel. V novém projektu si pořídí nové kroje devět folklorních souborů z České republiky a tři soubory ze Slovenska a na celkem čtyřech akcích se budou prezentovat certifikované regionální výrobky.

„Využili jsme toho, že jsou Dřevohostice také zapojené do projektů česko-slovenské spolupráce Kroje našich krajů a Nová energie pro regionální značku, k uspořádání této akce zde v zámeckém areálu," uvedl předseda MAS Partnerství Moštěnka Tomáš Šulák.

Na stáncích mohli lidé vidět a zakoupit pekařské a cukrářské výrobky, přírodní mýdla, šperky, umělěckou keramiku či výrobky ze slámy.

„Vyrábím tu slaměné srdíčko. Jsem tu jen jako záskok, protože manželka, která se tím živí už přes dvacet let, nemohla dorazit. Na stánku máme košatky, prostírky, všelijaké pletené věci a také dekorativní závěsy a ručně tkané koberce," řekl Václav Leskovec z Brodku u Konice.

Do Dřevohostic přijel zatančit i slovenský soubor Kokavan. Ze stejného regionu vystavovali kravské sýry z farmy ve Lehotě nad Rimavicou a zmenšené návrhy moravských a slovenských krojů.

„Máme tu k ochutnávce uzené, pařené, čerstvé nebo zrající sýry. Specialitou je tento kořeněný uzlík," nabízela k ochutnávce Miroslava Kubaliaková, manažerka místní akční skupiny Malohont, která již tři roky spolupracuje se skupinou mikroregionu Moštěnka.

Lidé mohli zhlédnout i ukázka dravých ptáků, kterou zajistilo olomoucké středisko Klubu sokolníků Českomoravské myslivecké jednoty. Na zelené louce kousek od zámku se tak vyskytovali jestřáb lesní, orel skalní, výr velký, káně harissova nebo poštolky, které si mohli pochovati i ti nejmenší.

„Tyto dravce odchováváme, naučíme je lovit a pak je vracíme zpět do přírody. Lidé nám někdy totiž donesou mláďata, která objeví třeba v květináči. Za rok se staráme o čtyřicet až padesát orlů, zbytek jsou pak převážně sokoli," řekl sokolník Vladimír Hanák, vedoucí sokolského střediska v Olomouci.

Na zámku byly taktéž vystaveny panenky ze soukromých sbírek Kateřiny Cílové a Simony Mecerodové z Havířova a Těškovic u Opavy.

„Výstava se nám líbila. Jezdíme tu s manželkou každý rok. Vždy se těšíme na folklorní a dechové hudby," pověděl Miroslav Vrána z Přerova.

Další program se odehrál v neděli, kdy se po sedmé hodině ranní uskutečnila v kostele sv. Havla Mše svatá, po níž byla slavnostně vysvěcena dřevěná soška patrona hasičů a nově pořízené hasičské vozidlo Tatra 815.

„Obdrželi jsem na něj dotaci 400 tisíc korun od Olomouckého kraje. Po průvodu, kdy položíme věnec u sochy sv. Floriana, zahraje na náměstí před radnicí malý dechový orchestr Františka Tkadlčíka a půjdeme na slavnostní oběd," uvedl místostarosta Dřevohostic Petr Dostál.

Na devatenáctém ročníku přehlídky dechovek se pak v neděli odpoledne v zámeckém areálu představila ZUŠ z Frenštátu pod Radhoštěm a dechové hudby Řetůvanka, Lidečanka a Skoroňáci. Vystoupila i přerovská cimbálovka Primáš. Od 20 hodin se pak konala večerní taneční veselice s dechovým orchestrem Vacenovjáci. Oba dva dny navštívilo zámecký areál v Dřevohosticích okolo sedmi set lidí.