„Mé obrazy jsou meditativní záležitostí. Na některých vystavených plátnech jsem pracoval i dva roky. Jsou tedy vnitřním vyjádřením mě samotného. Název Rumunští bělásci vznikl z mého zážitku na jedné rumunské louce plné těchto motýlků. Výjev se mi tak vryl do podvědomí, že jsem jej musel promítnout i do svých maleb,“ vysvětlil autor obrazů František Hubatka.

Znojemský malíř, jenž se výtvarnému umění věnuje od svých třiceti let, vystavuje v galerii průřez svou tvorbou posledních deseti až dvanácti let. Jemné pastelové tóny olejových a akrylových barev na plátnech či kartonu jsou vidět ve všech jeho dílech.

„Tato výstava je velmi expresivní, až extravagantní. Je třeba se nad každým obrazem dlouho zamýšlet,“ vyjádřila se k dílům autora jedna z návštěvnic. Přesně tak vystihla malířův záměr, neboť vnitřní svět přenesený na plátno skrývá vždy mnoho významů a apeluje na velkou sílu nevyřčeného.

Výstava obrazů Františka Hubatky v Galerii Střed v Kratochvílově ulici je k vidění do konce února, a to v přední části místnosti. V zadní jsou pak k umístěna díla dalších umělců z Přerova a okolí.

JAN TOMEŠEK