Devatenáctý ročník přehlídky se koná 16. až 20. března v sále sokolovny a přihlásilo se do něj dvacet souborů. Z časových důvodů mohli ale organizátoři vybrat jen devět z nich.

„Bylo to opravdu těžké rozhodování. Dali jsme přednost souborům ze střední Moravy a bohužel jsme museli odmítnout malé obce, kterým jsme doporučili přihlásit se na vesnickou divadelní přehlídku v Němčicích,“ řekla ředitelka Městského kulturního zařízení v Kojetíně Hana Svačinová.

Dostaví se i Dostavník

Po odmlce se do soutěže v Kojetíně vrací také přerovské Divadlo Dostavník. Loni tu sice jeho herci vystupovali také, ale nesoutěžně. Tentokrát přijedou se svým muzikálem na antické téma Odysseus aneb Leporelo ro©ku.

Mezi vystupujícími nebude chybět domácí Hanácká scéna s komedií Woodyho Allena Zahraj to znovu, Same. Mezi soutěžícími nebudou chybět ani soubory z Hranic, Vyškova nebo Kroměříže, které také patří mezi obvyklé a úspěšné účastníky kojetínské přehlídky. Představí se také divadla z Uherského Brodu a Brna.

Tovačovští přijedou s duchařskou komedií

„Úplným nováčkem je soubor z Tovačova, který přijíždí s duchařskou komedií,“ uvedla ředitelka.

Dobrovolné divadlo Tovačovské vzniklo teprve nedávno a hra, kterou předvedou porotě v Kojetíně, je zároveň první, kterou nazkoušeli. „Je to naše první přehlídka. Moc se těšíme, i když tam jedeme s tím, že na nás nenechají nit suchou. Ale to je to, co potřebujeme. Nikdo z nás divadlo dříve nehrál,“ podotkl k tomu člen souboru Miroslav Konečný.

Loni studenti kojetínského gymnázia a bývalí členové Hanácké scény připravili na každý ze soutěžních dnů časopis Divadelní Koječák. „Tato novinka se moc ujala a letos v ní budeme pokračovat,“ řekla Svačinová. Přehlídku by letos mohl doplnit i divadelní seminář. Záleží na tom, jaký zájem o něj divadla budou mít. Uzávěrka přihlášek je teprve v polovině února.

Pohádky pro děti

Program soutěže doplní i několik pohádek určených především pro děti ze základních škol. Vůbec prvním představením letošního Divadelního Kojetína bude Radúz a Mahulena v podání Divadélka Pohádka z Prahy. Herci z Brodku u Přerova uvedou příběh Král zvířat a pro nejmenší děti je určena pohádka brněnského divadla Koráb Sněhurka a sedm trpaslíků.

Divadelní Kojetín je mezi lidmi rok od roku oblíbenější. „Loni byl na večerní představení vždy plný sál,“ zmínila ředitelka Městského kulturního střediska. Soubor, který porota vyhodnotí jako nejlepší, postoupí na celostátní přehlídku Divadelní Děčín 2011. (pakk)