Ženu z moře přiveze divadlo z Uherského Brodu

Uherský Brod – Minulé dvě sezony se v Uherském Brodě úspěšně súdilo Slovácko. Komedii Slovácko sa súdí už ale Divadlo Brod vyměnilo za jinou hru, a sice za Tulení ženu současné autorky Sue Glover. Tentokrát se diváci rozhodně nebudou smát od začátku do konce. „Je to vážnější kus – příběh ženy, která se tajemně vynoří z moře a zamiluje se do muže Alexe,“ popisuje režisér Roman Švehlík. Hra ho zaujala proto, že se v ní mísí realita a současnost s bájemi a příběh s sebou přináší i metaforické náznaky něčeho, co divák může, ale nemusí přijmout. „Jde o archetyp muže a ženy a o to, jestli mají šanci se vzájemně pochopit,“ říká režisér. Pro herce se drama Sue Glover stalo velkou výzvou. Nyní ho zkoušejí, na kojetínské přehlídce odehrají premiéru. V Uherském Brodě ho diváci uvidí až 30. března. (pakk)

Hraničtí herci sestoupí z jeviště mezi diváky

Hranice – Jeviště bylo hercům Divadla Štěk a spol. Hranice malé. Drama Růže pro Algeron Daniela Keyese proto hrají v aréně, kterou si postaví přímo v sále kojetínské sokolovny. „Osvědčilo se nám to už v roce 2006, kdy jsme tak dělali první představení. Toto je také komorní hra, kde je důležité, že lidi máme tak blízko, že na sebe můžeme sáhnout,“ říká režisér Michal Heger. Plocha, kterou herci pro představení potřebují, je ve skutečnosti mnohem menší než prostor, který by měli k dispozici na jevišti. Příprava scény včetně osvětlení a techniky zabere souboru tři hodiny. Růži pro Algeron má v repertoáru pražský divadelní spolek Kašpar. „Z amatérských divadel jsme asi jediní, kteří se do toho pustili. To jsme ale ještě nevěděli, co s tím bude práce,“ podotýká s úsměvem Heger. Hru Daniela Keyese si prý zamiloval už v šestnácti letech. Zrežírovat ji se rozhodl poté, co zjistil, že v souboru není s tímto pocitem sám. (pakk)

Vyškovská poetika ožije v dramatu dvou služek

Vyškov – Vtipné momenty i mrazivý úsměv dolehnou na diváky, kteří přijdou zhlédnout absurdní drama Jeana Geneta Služky. S divadlem Netrdlo – divadélkem Zdeňka Řehky z Vyškova ho nastudoval režisér Alexandr Novák. Je psáno pro tři ženské postavy – dvě služky a jejich paní. „Vybral jsem si tři herecké špičky ve Vyškově. Je to náročná hra, která neumožňuje zaobírat se nějakými hereckými základy,“ přibližuje Novák. Ve Vyškově působí šest amatérských divadelních souborů. „Máme v názvu Divadélko Zdeňka Řehky. Ten soubor založil a dal mu základ, ze kterého pramení specifická vyškovská divadelní poetika,“ vzpomíná na svého předčasně zesnulého kolegu Novák. Jako režisér si dovolil zajímavou obměnu v obsazení. Jak to diváci v Kojetíně přivítají, si netroufá odhadnout. „Zatím jsou reakce pozitivní. Je to ale absurdní drama, což je žánr, který nemusí každému sednout,“ míní režisér. (pakk)