Brněnský soubor změní sokolovnu v Kabaret Moskva

Brno – Poprvé se na kojetínskou divadelní přehlídku chystá brněnský soubor Brnkadla ASpol. A nepřijíždí s žádnou lehkou hrou. Pod vedením režisérky Petry Rychecké ožijí na prknech sokolovny postavy z Bulgakovova díla Mistr a Markétka. To bylo totiž volnou předlohou Kabaretu Moskva. „Bulgakova jsem měla v hlavě odjakživa. Čekala jsem, než se náš soubor dostatečně rozroste,“ podotýká režisérka, podle níž představení zaměstná kolem dvacítky lidí včetně osvětlovačů. Zkoušet začali herci na podzim 2009, v květnu 2010 měli premiéru. Ani teď pro ně ale představení není rutinou. „Asi 14 dní máme novou verzi scénáře. Je to mnohovrstevnaté dílo, hodně náročné na myšlenkový obsah, a já s ním pořád něco dělám,“ popisuje s úsměvem Rychecká.

Ačkoli se brněnský soubor nevyhýbá náročným tématům, zůstává věrný svému hravému názvu. Původní spolek Brnkadla funguje totiž skoro dvacet let jako divadlo pro děti a jeho mladší, ale „dospělácká odnož“ Brnkadla ASpol. vznikla v roce 2002.

V kroměřížském představení se dveře netrhnou

Kroměříž – Pravidelným a úspěšným účastníkem Divadelního Kojetína je Divadelní spolek Kroměříž. Tentokrát přijíždí s „dveřovkou“ Marca Camolettiho Báječná Anna. „Po úspěchu Habaďůry jsme zvolili další komedii. Bude to, jak my říkáme, řachanda,“ říká vedoucí souboru Jiří Kašík. Herci zkoušejí nové představení čtyři měsíce a premiéra je teprve čeká 9. března. V Kojetíně si „dveřovku“ zahrají teprve počtvrté. „Scéna je poměrně náročná, vyžaduje troje, čtvery dveře, kterými vcházejí herci na jeviště a ke stejné situaci říkají každý něco jiného, což právě působí komicky,“ podotýká vedoucí souboru. Protože ale kroměřížský spolek má podobné hry ve svém repertoáru často, scénu včetně dveří a skříní už má z minulých let. Zajímavostí je, že aby hru neohrozila nemoc některého z účinkujících, má každá z pěti postav alternaci.

Z tovačovského zámku míří na přehlídku Ducháčkové

Tovačov – Nejmladším ze všech souborů, které budou soutěžit na Divadelním Kojetíně 2011, je Dobrovolné divadlo Tovačovské. Jeho členové se rekrutovali z dobrovolníků, kteří vystupovali na nočních prohlídkách tovačovského zámku. „Nikdo z nás žádné předchozí herecké zkušenosti neměl,“ říká vedoucí souboru Miroslav Konečný. Začínat od nuly není jednoduché. Herci zkoušejí ve sportovní hale a musejí vystačit s minimem prostředků. „I scéna je proto minimalistická. Máme za sebou plátno, pár židliček a švédskou bednu,“ popisuje s úsměvem skromné podmínky Konečný. Do Kojetína přijedou Tovačovští s komedií Ducháčkové od současného autora Lumíra Kubátka. „Původně je to psáno jako kapesní muzikál. My jsme si scénář upravili, protože jsme nechtěli jít hned ze začátku do zpívání,“ říká vedoucí souboru. Režisér Zdeňek Vojtášek to prý neměl při zkoušení hry jednoduché. „Kecali jsme mu do toho všichni, takže z padesáti procent je režie kolektivní,“ dodává Konečný.

DALŠÍ PŘEDSTAVOVAČKY VČETNĚ PROGRAMU NAJDETE ZDE: Divadelní Kojetín 2011 ťuká na dveře. Pustíte ho dál?