„Celý festival začal ve středu, kdy jsme měli povídání o víně a folkloru. Představila se tam cimbálová muzika Břeclavan a místní vinaři. Povídalo se o propojení vína a folkloru, což k sobě určitě patří," řekl organizátor a ředitel souboru Haná Tomáš Barbořík.

Den před hlavním programem, v pátek, proběhl pořad s názvem Dárek, který se uspořádal na počest padesátých narozenin folklorního souboru Haná z Přerova. Při sobotním vystoupení dostal soubor dokonce dort.

Sobotní veselí

„Program začal o půl druhé. Probíhala zde dětská pěvecká soutěž Zámecký klíč a dále vystoupí soubory, které jsme pozvali z Ostravy, Pardubic a Martinic," přiblížil program Tomáš Barbořík.

Zpěv mladých přerušil déšť, který v sobotu trápil pořadatele po celém Přerovsku i Hranicku. I na něj však byly Horním náměstí připravení. V případě delší nepřízně počasí by se program přesunul do klubu Teplo, naštěstí to však nebylo potřeba.

Kromě Horního náměstí mohli zájemci zhlédnout i vystoupení na zámeckém nádvoří, kde letos pořadatelé připravili novinku. „Je tam souběžný program dětských tanečních souborů, které fungují při centru volného času Atlas a Bios," informoval Barbořík.

Program pro děti

Mladá generace, která má v srdci folklor, si zazpívala v soutěži Zámecký klíč. Vystoupila tam i Michaela Šromotová z Lipníku nad Bečvou. „Já už zpívám dva roky a dost mě to baví, přijela jsem sem kvůli soutěži," řekla.

Ale i děti, které se neúčastnily soutěže, se mohly skvěle zabavit. Zkusit si mohly praní na valše, strouhat zelí nebo se převléknout do tradičního kroje. Toto místo bylo snad nejnavštěvovanější.

„Dětem tady ukazuju oblečení, aby videly, co patří k hanáckému kroji. Dřív se kroje nosily obyčejně. Já jsem z Litovle a sama jsem si šila kroj podle kroje v muzeu," řekla sympatická Marie Příkopová.

A ani dospělí nebyli ochuzeni. Pro ně bylo přichystáno občerstvení a samozřejmě celý folklorní program.

„Jsem tady už poněkolikáté a jsem spokojená. Je vynikající, že se tady udržují tradice," pochvalovala si Jindra Kratochvílová.