Léty prověřené šlágry svého otce zazpíval Pavel Novák, do třicátých let zase vrátil posluchače orchestr Academic Jazz Band. Nechyběli ani zástupci nejmladší generace studentů – přerovská kapela Jazz Base a pěvecký sbor gymnázia.

„Můj táta o mně vždycky říkal, že jsem patřil k lepším studentům s horší docházkou,“ prozradil na sebe zpěvák Pavel Novák. Ten studium na přerovském gymnáziu Jakuba Škody v osmdesátých letech nedokončil z důvodu, který je dnes těžko pochopitelný.

„Vylepovali jsme plakáty na koncert naší tehdejší kapely Torzo a nevšimli si, že přelepujeme letáky, které zvou na prvomájový průvod,“ vysvětlil Novák. Ve škole kvůli tomu nastal hotový poprask. „Přišli pánové v šedých oblecích a ptali se mě, co mám proti socialistickému zřízení. Plakáty jsme podle nich přelepili záměrně,“ vylíčil.

Kvůli tomuto„prohřešku“ nakonec nebyl připuštěn k maturitě. Ředitel školy mu dal sice šanci udělat ji na podzim, ale vzdal to. „Byl jsem mladý, hrdý a hloupý, a tak jsem raději odešel,“ řekl Novák, jenž maturitu složil o něco později a jinde. „Přesto léta na střední škole ale považuji za své nejlepší časy,“ dodal.

Přerovské Gymnázium Jakuba Škody svedlo dohromady také partu muzikantů, kteří přímo na škole založili pamětníkům dobře známý Dixiland XI. A. „Naším třídním byl tehdy profesor Rudolf Novotný, a ten nás ve všem podporoval. Pokud vím, tady na oslavách v Přerově byl také,“ zavzpomínal jeden ze zakládajících členů František Menšík. Ten prý v současnosti žije v Brně.

Původní Dixiland XI. A. a dnes již známé přerovské těleso Academic Jazz Band vznikl v roce 1958. „Kromě mě a Oty Smejkala stáli u zrodu zpěvačka Miluška Dreiseitlová, Jirka Lakomý, Mirek Novotný, Pavel Petruška a Bohumil Stužka,“ přiblížil Menšík.

V roce 1960 začala hrát skupina pravidelně na čajích v Komuně a na její koncerty přišla někdy i tisícovka lidí. „Nahrávala v Českém rozhlase i televizi a v té době se o ní mluvilo s velkým uznáním,“ doplnil také mluvčí přerovské radnice Bohuslav Přidal, jenž slavnostní večer v Městském domě moderoval.

Podle něj se muzikanti rozešli v roce 1964 a vznikl nový band – Synkopa. V něm hráli Pavel Petruška, Pavel Novák, Láďa Peška a Otakar Smejkal. V roce 1966 se ale zdravé jádro původního Dixilandu XI. A znovu sešlo a začala nová éra orchestru – tentokrát už pod názvem Academic Jazz Band.