„Je to hudební výraz, který vás vrací na začátek skladby," prozradil bubeník Radek Hrůza. U Academic Jazz Bandu je v tom i trochu symboliky – orchestr se vrací ke kořenům swingu a hraje hudbu ze dvacátých a třicátých let minulého století. Jako jeden z mála v republice.

Na novém CD Academic Jazz Bandu jsou skladby, které orchestr ještě nikdy ve studiu nenahrál. „Natočili jsme ho v listopadu, asi za pět dní. Jedenáctičlenný orchestr se do nahrávacího studia ani nevešel, a tak jsme se museli rozdělit," popsal Radek Hrůza.

Jako první se nahrávala rytmika, pak přišly na řadu nástroje – banjo, klavír, trubky, pozoun, saxofony a nakonec zpěv. Orchestr si podle něj dal nové CD jako dárek k letošním pětapadesátým narozeninám. „Výročí jsme oslavili už na jaře koncertem v Městském domě a toto je jeho druhé připomenutí," podotkl.

Do přerovského klubu Teplo si našli v pátek cestu hlavně pamětníci a milovníci nestárnoucí swingové muziky. Pro mnohé z nich je hudba Academic Jazz Bandu srdeční záležitostí. Jako první se na podiu představil olomoucký Swingband, ve kterém hraje i jeden z dlouholetých členů Academicu Otakar Smejkal.

„Dnes jsme pro posluchače připravili tři překvapení. Tím prvním je vzpomínka na přerovský swingový orchestr Krab, který vznikl v roce 1944 a v příštím roce oslaví kulaté výročí. Proto jsme koncert začali a vlastně i skončili Krabovou znělkou v podání olomouckého Swingbandu," přiblížil Otakar Smejkal.

„Tím druhým překvapením je křest našeho pátého CD a třetím to, že se tady hned začne prodávat," doplnil.

A proč právě Krabova znělka? „Je to hudba pro pamětníky, jako jsem já, kterým Krab hrával, když chodili do tanečních," vysvětlil Smejkal.

Swingový orchestr zanikl někdy v šedesátých letech a jeho bývalí členové později pořádali jen výroční vzpomínkové koncerty.

„Krabova znělka je tu s námi ale pořád. Předpokládáme, že v sále sedí ti, kteří si ji ještě pamatují a znají i písničky, co na koncertě zazní. Zahráli jsme je tak, jak je kdysi hrával Krab – v původním hávu a aranžmá," uzavřel.