Čtvrtá je opoziční strana Společně pro Přerov se ziskem 8,83 procenta, pátí jsou Piráti s 8,09 procenta. Do zastupitelstva se dostanou i strany Za prosperitu Přerova a jeho místních částí se 6,27 procenta a KDU-ČSL (5,30 procenta). Ostatní ale mají smůlu.

Lídr vítězného hnutí ANO Petr Vrána je s výrazným náskokem spokojen, protože v zastupitelstvu posílilo. Oceňuje ale i konkurenci. „Děkuji voličům i našemu týmu. Chtěl bych ocenit kandidáty všech stran za to, že šli do voleb, vystoupili z komfortu svého domova a anonymity sociálních sítí a rozhodli se jít s kůží na trh,“ zhodnotil.

Na radnici v Přerově bude i další čtyři roky vládnout koalice ve složení hnutí ANO, ODS a KDU-ČSL s TOP 09. Křeslo primátora obsadí Petr Vrána (druhý zleva). Koaliční dohoda byla uzavřena.
V Přerově povládne dál hnutí ANO s ODS, přibere lidovce a "topku"

Přerov podle něj musí napnout síly k vyřešení zásadních problémů, které město dlouhodobě trápí. „V příštím volebním období nás čeká několik důležitých témat - hojně diskutované využití hotelu Strojař, otázka bezpečnosti Přerova, ale i odpadového hospodářství,“ doplnil.

Lidovci bojovali o přežití, komunisté vypadli

Výsledek komunálních voleb v Přerově rozprostřel síly jinak, než byli voliči dosud zvyklí. Do zastupitelstva se nedostanou Starostové a nezávislí, kteří měli před čtyřmi lety dva mandáty, ale ani komunisté. Ti skončili podobně jako sociální demokraté pod hranicí pěti procent. Neuspěla ani nová strana Srdce Přerova se ziskem necelých 2 procent. Propadli se i lidovci, kteří do poslední chvíle bojovali jako lvi a nakonec v zastupitelstvu usednou - skončili těsně nad hranicí 5 procent a podařilo se jim získat dvě křesla.

Druhou nejsilnější stranou je v Přerově SPD, která se může pochlubit dvojciferným výsledkem. „Nebudu skromný a řeknu, že jsem takový výsledek čekal. Lidé už mají dost této vlády, což se odrazilo i na výsledku komunálních voleb. Očekával jsem i to, že bude hnutí ANO jednoznačným vítězem,“ komentoval výsledky voleb lídr SPD v Přerově Dan Chromec.

OBRAZEM: Nové zastupitelstvo Přerova

Třetí nejúspěšnější stranou je Pomáháme městu - ODS a nezávislé osobnosti s lídrem Michalem Záchou. I když si strana na své konto připsala přes 13 procent, očekávání byla zřejmě větší. „Do výsledku voleb se promítá celostátní politika, to znamená celostátní preference ať už hnutí ANO, nebo SPD Tomia Okamury. Samozřejmě se promítá i komunální vliv a je patrné, že lidé vybírali jednotlivce a je to takzvaně prokřížkované,“ zhodnotil Michal Zácha.

Čtvrté místo si na své konto připsala opoziční koalice Společně pro Přerov. Její lídr Jan Horký se netají zklamáním. „S výsledkem spokojeni nejsme, nicméně je vidět, že promítnutí celostátní politiky na místní úroveň bez znalosti komunálních problémů je drtivé a bojím se, že se to Přerovákům nevyplatí,“ uvedl Jan Horký.

Piráti skončili pátí a se ziskem 8 procent jsou spokojeni. „Velké poděkování patří našim voličům, poprvé jsme se totiž dostali do zastupitelstva jako samostatný subjekt,“ řekla Lenka Jüngling, jednička kandidátky Pirátů.

O složení radnice rozhodlo 40 procent voličů

Zájem voličů o komunální volby bývá vždy mnohem menší než o ty parlamentní. Stejné to bylo i letos. K urnám přišlo 39,5 procenta lidí. Nálada ve volebních místnostech byla optimistická, přicházeli mladí i dříve narození.

Petr Vrána (ANO).
Kandidát na primátora Petr Vrána: Chci být akční a v terénu. Jaké má vize?

Zejména senioři spojili občanskou povinnost s procházkou. „Jsem tu, na chatu jsem neodjela,“ smála se starší žena, která podle svých slov volí stále stejnou stranu. „Ani letos neudělám výjimku a nikdo mě o změně nepřesvědčí,“ dodala. „Volím furt sum furt, pořád stejně - tak jako manžel, tak i já,“ řekla rázně také paní Milada.

Mnozí mladí lidé se ale netajili touhou po změně. „Chceme, aby město přestalo vymírat. Protože se vylidňuje, inteligentní a vzdělaní lidé odcházejí, zůstává tady ten zbytek a na tom městě je to strašně poznat,“ vyjádřil svůj názor třeba Petr Tichý z Přerova.