Jít vlastní cestou se rozhodla ODS, která nebude kopírovat celostátní koalici SPOLU.

Novinkou je i samostatná kandidátka opoziční koalice Společně pro Přerov (SpP), která se tentokrát nespojí s Piráty.

V Přerově také vzniká nová strana, kterou povede zastupitel Marek Dostál.

Vítěz komunálního klání před čtyřmi lety - hnutí ANO - velké překvapení nechystá. Na předních místech kandidátky se objeví jak jméno primátora Petra Měřínského, tak poslance Petra Vrány či radního pro dopravu Tomáše Navrátila.

„Řešit bychom chtěli hlavně dopravu, městský majetek, ale i projekt rekonstrukce budovy bývalého Emosu,“ přiblížil Petr Vrána, radní a poslanec za hnutí ANO.

Lidovci v koalici, ale ne s ODS

Druhá nejsilnější strana ODS bude v Přerově kandidovat samostatně - přestože straně v celostátním klání spojenectví s KDU-ČSL a TOP 09 v přineslo triumf.

„V Přerově jsme koalice nikdy neměli, takže i teď půjdeme vlastní cestou,“ vysvětlil to Michal Zácha, předseda místního sdružení ODS.

Do voleb půjde jak on, tak první náměstek primátora Petr Kouba.

„Hlavním tématem je dokončení D1, která je klíčem k dalším investičním možnostem města,“ zmínil Michal Zácha.

Volební sněm, který má posvětit kandidátní listinu ODS, se uskuteční 31. května.

Koaliční smlouvu o předvolební spolupráci podepsaly minulý týden v Přerově dvě strany - KDU-ČSL a TOP 09.

„Do voleb tedy půjdeme opět společně,“ potvrdil lídr kandidátky Tomáš Dostal. Dvojkou je Zdeněk Navrátil z TOP 09.

Společně pro Přerov bez Pirátů

O přízeň voličů budou tentokrát bojovat samostatně koalice Společně pro Přerov (SpP) a Piráti.

„Nabrali jsme odvahu, abychom šli každý zvlášť. Chtěli bychom se zaměřit na celkové oživení města, tématem je i zeleň a odpadové hospodářství,“ nastínil lídr SpP Jan Horký.

V první pětce kandidátky jsou známá jména -zastupitelé Helena Netopilová a Pavel Ondrůj, na čtvrtém místě je „občan“ Martin Čechál, známý z diskusí na jednání zastupitelstva. Koalice Společně pro Přerov slibuje i méně známé tváře.

Cenově dostupné bydlení pro Přerovany, parkování a městská doprava budou hlavními tématy Pirátů, kteří jdou do komunálního klání s novou lídryní - Lenkou Jüngling. Dvojkou kandidátky je Jaroslav Krejčí, třetí je Vojtěch Nezval.

Změnu na pozici lídra hlásí uskupení Za prosperitu Přerova a jeho místních částí, které minule získalo čtyři křesla v zastupitelstvu.

Radka Pospíšilíka vystřídá na pozici jedničky František Jan Hrabina.

„Dozrál čas, abych předal žezlo, v mém případě je to hlavně z časových důvodů,“ zdůvodnil to Radek Pospíšilík, který bude kandidovat v první desítce.

„Zajímá nás využití Strojaře pro potřeby bydlení, chtěli bychom dotáhnout i první etapu projektu Mamutov a řešit rozvojové lokality pro individuální výstavbu,“ vyjmenoval.

„Odpadlík“ založí vlastní stranu

Personální obměny a odchody se v minulých letech dotkly hned několika stran, které usedly v zastupitelstvu. Například KSČM, ze které vystoupila její dlouholetá členka Ludmila Tomaníková. Ta už na podzim kandidovat nebude.

„Odpadlíkem“ z ODS je zase Marek Dostál, kterého odstavila z křesla radního obžaloba z údajného sexuálního nátlaku. Soud ji má znovu projednávat počátkem června. Dostál se rozhodl založit vlastní hnutí a do komunálních voleb půjde.

„Chtěl bych, aby byli lidé zase hrdí na své město a nestyděli se říct, že jsou z Přerova. Budu kandidovat za novou stranu a chceme se zaměřit na všechny palčivé otázky - stavbu pavilonu G v Domově pro seniory, dopravu, parkování či startovací byty,“ uvedl Marek Dostál.

Zřejmě největší personální krizi zažila v tomto volebním období SPD, která před čtyřmi lety získala poměrně silný mandát tří křesel.

Řady zastupitelů za SPD prořídly a zůstal pouze jediný - Jiří Kafka. Pavel Galeta a Irena Hanzlová jsou nyní nezařazení.

Lídrem kandidátky SPD pro nadcházející volby je Dan Chromec.

Ožije levice?

Ještě před lety patřila sociální demokracie v Přerově k nejsilnějším stranám, nyní se ale rozmýšlí, jestli vůbec sestaví kandidátku.

KSČM jde do voleb s lídryní Věrou Vránovou, na druhém místě její kandidátky je Pavel Poljanský, trojkou je Zdeněk Žamboch, čtyřkou Marek Novotný a kandidovat bude opět i Břetislav Passinger.