Na primátorské křeslo si v podzimních komunálních volbách v Přerově brousí zuby zástupci jedenácti politických stran a hnutí.

Kandidátky sestavili ostřílení matadoři jako hnutí ANO, ODS, Společně pro Přerov nebo Piráti, vrátit do hry se chce ale po debaklu před čtyřmi lety také ČSSD, která se do zastupitelstva vůbec nedostala. Volby se uskuteční ve dnech 23. a 24. září.

„Zatímco před čtyřmi lety šlo do boje o radnici celkem dvanáct stran a v zastupitelstvu usedli zástupci osmi z nich, letos je to o jednu méně,“ nastínila mluvčí magistrátu Lenka Chalupová.

Změn je hned několik. Piráti už nebudou kandidovat s koalicí Společně pro Přerov, ODS zase podpoří na kandidátce nezávislé osobnosti.

O přízeň voličů se bude ucházet také nové uskupení Srdce Přerova, které založil bývalý politik ODS Marek Dostál.

Do voleb jdou společně KDU-ČSL a TOP 09, Piráti chtějí získat přízeň svých sympatizantů „odvahou změnit Přerov“.

Politici ze strany Za Prosperitu Přerova a jeho místních částí, kteří během stávajícího volebního období převlékli dres a načas hájili barvy Trikolóry, se vrátili ke své původní značce.

ANO se známými tvářemi

Menšími obměnami prošly kandidátky dvou nejsilnějších stran v Přerově - hnutí ANO a ODS. O křeslo primátora za hnutí ANO se bude ucházet Petr Vrána, který by v případě volebního úspěchu vystřídal na radnici Petra Měřínského.

Na prvních místech kandidátní listiny hnutí ANO jsou známé tváře.

„Dvojkou je radní pro dopravu Tomáš Navrátil, třetí náměstkyně primátora Hana Mazochová, čtyřkou stávající primátor Petr Měřínský, pátá pozice patří vedoucí galerie města Ladě Galové,“ upřesnil lídr hnutí ANO v Přerově Petr Vrána.

Oživení zvenku

Druhá nejsilnější strana ODS jde do voleb pod značkou Pomáháme městu - ODS a nezávislé osobnosti.

„Na skládání kandidátky jsem pracoval tři čtvrtě roku a chtěl ji oživit o lidi, kteří přijdou zvenku a s novými nápady. Na naší kandidátce jsou proto různé profese - úředník, lékař, učitel, zdravotní sestra nebo zástupci sportu a kultury,“ uvedl lídr přerovské ODS Michal Zácha.

Dvojkou je náměstek primátora Petr Kouba, na třetí pozici pak vedoucí odboru majetku města Miloslav Dohnal.

Opoziční strana Společně pro Přerov půjde do voleb tentokrát bez Pirátů a jejím lídrem zůstává Jan Horký. Na druhém místě je Helena Netopilová, třetí Pavel Ondrůj, čtvrtý občan Martin Čechál, známý z diskusí na jednání zastupitelstva, pátý Jan Flašar.

„Na kandidátce jsou i další známé osobnosti z Přerova - archeolog Zdeněk Schenk nebo vedoucí Ornisu Josef Chytil,“ upřesnil Jan Horký.

Kandidátkou Pirátů na primátorku je Lenka Jüngling. Na dalších místech jsou pak učitel Jaroslav Krejčí a logistik Vojtěch Nezval.

„Místo stavění vzdušných zámků musíme začít řešit roky ignorované problémy města,“ vysvětlila svůj vstup do politiky Lenka Jüngling.

V obměněné sestavě a s lídrem Danem Chromcem bude usilovat o přízeň voličů v Přerově SPD, KSČM povede ve městě Věra Vránová.

Kandidátku sestavili v Přerově i Starostové a nezávislí (STAN) a jejím lídrem je právník Zdeněk Horák. Do voleb půjde i ČSSD, která se před čtyřmi lety do zastupitelstva nedostala.