více >>

Cyklotrasa k Hranické propasti

Trasa: Lipník nad Bečvou – Jezernice – Milenov – Uhřínov – Středolesí – Potštát – Pod Boňkovem – Lhotka – Velká – Hranická propast – Valšovice – Maleník – Týn nad Bečvou – Lipník nad Bečvou

Délka trasy: 56 kilometrů

Cyklotrasu lze naplánovat také jako celodenní rodinný výlet. Při zdolávání této trasy lze navštívit hned několik zajímavých míst, například Hranickou propast - nejhlubší zatopenou propast na světě nebo vrchol Maleníku, ten je ve výšce 479 metrů.

Trasa začíná i končí v Lipníku nad Bečvou (na mapě Start), odtud cesta vede do nedaleké Jezernice (2), po značené cyklotrase číslo 6172 musejí milovníci cykloturistiky pokračovat do Milenova (3). Po příjezdu do obce je potřeba na první křižovatce zahnout doleva a pokračovat po značené cyklotrase do Uhřínova (4) a následně do Středolesí (5). Odtud značená cyklotrasa 6172 pokračuje malebnou přírodou až do Potštátu (6). Středem obce, po trase číslo 6226 musejí cykloturisté pokračovat okolo ski areálu do Boňkova (7). Na této části úseku si vyznavači cykloturistiky odpočinou od šlapání, cesta je totiž mírně z kopce. Nedaleko od Boňkova se nachází Olšovec a hned za ním Lhotka (8).

Po průjezdu Lhotkou mohou cyklisté navštívit Hranickou propast (10), která se nachází u Teplic nad Bečvou – jedná se o nejhlubší zatopenou propast na světě, dosavadní naměřená hloubka činí 404 metrů. Nedaleko se také nachází areál Lázní Teplice. Trasa dále pokračuje po značené cyklotrase číslo 5253 do Valšovic (11), ale před začátkem obce je potřeba odbočit doprava směrem k Maleníku (12). Vrchol Maleníku se nachází ve výšce 479 metrů nad mořem. Okolo Maleníku vyznavači cykloturistiky přijedou k myslivecké chatě U Huberta a následně se musejí vydat směr Týn nad Bečvou (13). Na rozcestí si lze udělat výlet na hrad Helfštýn. Z Týnu se cesta vrací zpět na svůj začátek – do Lipníku.

Zajímavosti na trase:

Hranická propast – nejhlubší zatopená propast na světě, je jedinečným fenoménem i z hlediska výskytu netopýrů.

Maleník – vrchol Maleníku je ve výšce 479 metrů

Helfštýn – středověký hrad se šesti branami, vyhlídkovou věží a systémem valů z 18. století. Hrad je také centrem uměleckého kovářství – pravidelně se zde koná setkání uměleckých kovářů Hefaiston.

 
 

Lipník nad Bečvou
SDÍLEJ:

AKCE V OKOLÍ