KULTURNÍ ON-LINE TIPY

Velikonoční koncert Moravské filharmonie Olomouc
Kde:
záznam na YouTube MF Olomouc

Velikonoční koncert, jehož premiéra se uskutečnila ve středu, můžete i nadále zhlédnout ze záznamu na YouTube MF Olomouc. Matoušovy pašije Johanna Sebastiana Bacha zazněly ze slavnostní dvorany Arcibiskupského paláce v Olomouci. Koncert zahájilo velikonoční poselství olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera. Filharmonii se podařilo přizvat špičkové sólisty, kteří se barokní hudbě pravidelně věnují. „Bohužel současná pandemická situace neumožňuje, aby mohl smíšený sbor vystoupit v tomto oratoriu, a tak například vybrané chorály uslyšíme netradičně v podání samotných sólistů,“ sdělil šéfdirigent Jakub Klecker. V rámci velikonočního koncertu uslyšíte pětačtyřicetiminutový výběr recitativů, árií a chorálů v podání Terezy Zimkové, Lucie Hilscherové, Matúše Šimka a Romana Hozy. (mak)

TTalk s Michalem Sýkorou
Kdy: čtvrtek 1. dubna od 18 hodin
Kde: on-line na Facebook Live Telegraphu

Debatní série TTalk zve ve spolupráci s Okresní hospodářskou komorou do Telegraphu zajímavé osobnosti ze světa byznysu, kultury a veřejného života. Hostem TTalku bude tentokrát spisovatel, scénárista a vysokoškolský pedagog Michal Sýkora.

Jeho romány se staly předlohou pro cyklus televizních minisérií Detektivové od Nejsvětější Trojice. Zpracování se ujal režisér Jan Hřebejk a scénárista Petr Jarchovský. Jak se mu spolupracovalo na tvorbě scénáře? Jak ovlivnilo působení na Univerzitě Palackého jeho dílo? A jak probíhalo nedávné, v pořadí již šesté natáčení Detektivů od Nejsvětější Trojice v Olomouci? To vše a mnohem více v TTalk! Pořad moderují Robert Runták a Radim Kašpar. Hudební doprovod obstará kapelník Tomáš Višinka a jeho hosté.

Ttalk s Michalem SýkorouTtalk s Michalem SýkorouZdroj: archiv Telegraphu

Mexiko – surrealistická zahrada
Kdy:
čtvrtek 1. dubna od 19 hodin
Kde: on-line na Facebook Live

Prvního dubna si můžete zacestovat! Vydáte se totiž do jarního Mexika, ve kterém právě vzniká druhý díl knihy Mexikopedie. Uslyšíte velrybí migrační sonátu při pobřeží Nayaritu, zvuky mlžného lesa pohlcujícího surrealistické betonové struktury excentrického britského miliardáře, šustění křídel monarchů stěhovavých v jejich horské svatyni i dunění příboje v tropickém ráji. Komu už cestování chybí, ať jen zavře oči. Live stream se bude vysílat od 19 hodin na Facebooku na stránce Španělština do plavek 

Velikonoční on-line koncert
Kdy:
 pátek 2. dubna od 18 hodin
Kde: on-line na www.kdk.cz

Všechny milovníky hudby, hlavně té cimbálové čeká v pátek od 18 hodin historicky první on-line live stream z kopřivnického Kulturního domu. K tanci a poslechu pro Vás zahraje moderní cimbálovou muziku kapela Cimbal Hell Band.

CimbálCimbálZdroj: Jarmila Kuncová

Impra experiment
Kdy:
 pátek 2. dubna od 20 hodin
Kde: on-line na Facebook Live Telegraphu

On-line stream improvizovaného představení, které můžete ovlivnit čeká všechny divadelní fanoušky v pátek od 20 hodin. Herci se s vámi nemohou potkat osobně v divadelním sále, a tak se vám rozhodli dát příležitost ovlivnit představení na dálku, přímo od vašich obrazovek. Představení proběhne netradičně ve třech patnáctiminutových blocích. Před každým blokem budete mít krátký časový prostor, ve kterém formou hlasování nebo komentářů rozhodnete o dalším směřování příběhu.

Vyměněné role
Kdy:
 neděle 4. dubna od 9.30
Kde: on-line na metroolomouc.cz

Když se na Ježíšův příběh díváme z různých stran, jsme schopni ho ocenit pokaždé trochu jinak. Několik pohledů na něj vás čeká v této velikonoční sérii. Na kříži jsme si s Ježíšem vyměnili role. Měli jsme tam být my, ale byl tam místo nás on. Proč to bylo vůbec potřeba? Proč to nešlo vyřešit nějak jinak? Také o tom bude tento díl.

Harafica Symphonic
Kdy:
neděle 4. dubna od 19 hodin
Kde: on-line na Facebook Live Harafica

Pro fanoušky folkoru je určen velikonoční on-line koncert Harafica Symphonic, tedy unikátní spojení cimbálové muziky Harafica a Janáčkovy filharmonie Ostrava. Živý koncert z Domu kultury města Ostravy bude vysílán v neděli od 19 hodin na vlnách Českého rozhlasu, YouTube a na Facebooku.

HaraficaHaraficaZdroj: archiv Domu kultury města Ostravy

ON-LINE ZÁBAVA PRO DĚTI I DOSPĚLÉ

Velikonoce v domě umění
Kdy:
od čtvrtka 1. dubna do pondělí 5. dubna
Kde: on-line na www.oko-opava.cz 

Užijte si on-line sérii tvořivých dílen s animátorkou OKO Nelou Vlčkovou. Program je vhodný pro dětskou i dospělou veřejnost a je věnovaný svátkům jara. Nabídne zájemcům tvořivé a netradiční návody na velikonoční dekorace. A jako obvykle bude téma výtvarných aktivit inspirované vystavenými díly v Domě umění. Návody budou dostupné online po dobu velikonočních prázdnin na webových stránkách www.oko-opava.cz a na Facebooku OKO Opava dětem.

Čtení do pyžámek
Kdy:
čtvrtek 1. dubna od 19 hodin
Kde: odkaz na marketa.janeckova@zusopava.cz

Pro všechny, kteří milují četbu na pokračování, kteří chtějí na chvíli zapomenout na úkoly, starosti a povinnosti, je tady Čtení do pyžámek! Každý čtvrtek čte paní učitelka Markéta Janečková Pipi Dlouhou punčochu. Pro odkaz na online čtení stačí napsat na marketa.janeckova@zusopava.cz.

Čtení do pyžámekČtení do pyžámekZdroj: archiv ZUŠ Opava

Jak šlo vejce na vandr
Kdy:
neděle 4. dubna od 17 hodin
Kde: on-line na www.dlo-ostrava.cz

Co jiného by mělo Divadlo loutek Ostrava připravit o velikonoční neděli než pohádku o vajíčku? Veselá pohádka o vajíčku, kterému se nechtělo jen tak nečinně čekat, až se z něj vylíhne kuře, a zakutálelo se do světa na zkušenou, pobaví malé i velké milovníky divadla. Cestou se k němu přidalo několik zvířecích kamarádů. Vandrovali a vandrovali, až dovandrovali do černého lesa. V černém lese byla chaloupka a v té chaloupce bydlela tlupa loupežníků! Naše vajíčko je však statečné a nezalekne se žádného nebezpečí. Naopak. Je šťastné, že se konečně dočkalo velkého dobrodružství.

Představení pro děti i dospěléPředstavení pro děti i dospěléZdroj: archiv Divadla loutek Ostrava

Zvídálkovy pracovní listy
Kde:
 na webu Slováckého muzeua

O Velikonocích oslavujeme příchod jara, probuzení přírody po zimním spánku, ale také si připomínáme utrpení, ukřižování, smrt a zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Velikonoce slaví první neděli po prvním jarním úplňku. O Zeleném čtvrtku přestanou znít kostelní zvony až do Bílé soboty a nahradí je zvuk dřevěných klepačů a hrkačů. Velký pátek je dnem ukřižování Ježíše Krista, je to den velkého smutku a také půstu.

V neděli slavíme Boží hod velikonoční. V pondělí chlapci chodí po mrskačce a vyšlehají všechna děvčata žilou, aby zůstala po celý rok zdravá. Ta jim na oplátku dají překrásně ozdobené vajíčko. Znáte všechny velikonoční zvyky a víte, proč je držíme? Ověřte si svoje znalosti a poučte se u velikonočních pracovních listů, které pro všechny děti připravilo Slovácké muzeum.

Velikonoční klání
Kdy:
 do neděle 4. dubna

Bohužel se zatím nemůžeme potkávat, ale i tak si můžeme užít krásné Velikonoce, a i s několika tradičními zvyky! Středisko volného času Orion si až do Velikonoční neděle připravilo na každý den jeden úkol. Na Zelený čtvrtek, tedy 1. dubna si můžete uvařit nebo upéct něco zeleného. Fantazii se meze nekladou, čím zelenější, tím lepší! Na Velký pátek si upleťte pomlázku. Jen pozor! Aby pomlázka fungovala, musí být upletena z čerstvého jarního proutí. Na Bílou sobota si upečte krásného velikonočního beránka. A pokud beránkovi přidáte i zvoneček, může zvoněním přivolat jaro. V neděli si podle tradice nazdobte vajíčka.

A protože Velikonoce hýří všemi barvami, i kraslice určitě budou veselé. Fotky ze svého velikonočního tvoření můžete poslat na info@svcorion.cz, kde vaše fotografie zařadí do hlasování. Hlasovat o nejkrásnější nebo nejoriginálnější výtvor může úplně každý, i ten, kdo žádnou fotku neposlal. Fotky výrobků posílejte každý den jednotlivě, vítězem se stane tým, který získá nejvíce hlasů za všechny své výtvory dohromady. Čím více úkolů pošlete, tím vyšší je šance na výhru!

Ilustrační snímek.Ilustrační fotoZdroj: Deník / VAIZ Zdeněk

VÝSTAVY

Design z vaší kuchyně
Kdy:
 do čtvrtku 29. dubna
Kde: on-line ZDE

První virtuální výstava Design Kantýny ve spolupráci se Zlin Design Weekem je připravena pro všechny milovníky neotřelého designu. Na online výstavě Design z vaší kuchyně se můžete těšit na práce těch nejšikovnějších designérských pekařů a kuchařů z Design Kantýny, kteří se s vámi chtěli podělit o své kulinářské umění. Virtuální Kantýna je otevřena všem hladovým krkům a servíruje design po celé čtyři týdny. Tak se postav do řady, vem si tácek, podáváme design. Výstavu si můžeš vychutnat až do 29. dubna.

ZÁBAVNÝ POBYT VENKU

Rodinná velikonoční soutěž
Kdy: od 2. do 6. dubna
Kde: Olomouc

Rodinnou velikonoční soutěž spojenou s procházkou po městě pořádá pro veřejnost Moravské divadlo Olomouc.
Soutěžní klání odstartuje v pátek 2. dubna. „Na čtyřech místech ve městě, která se nějakým způsobem váží k historii a repertoáru Moravského divadla Olomouc, budou umístěny kartičky s otázkami, na každém místě bude jedna otázka. Účastníci soutěže musejí lokalice odhalit, najít kartičky s otázkami a poslat čtyři správné odpovědi na e-mail soutez@mdol.cz nebo do zprávy na Facebook divadla,“ popsal mluvčí divadla David Kresta.
Indicie k odhalení konkrétních míst zveřejní Moravské divadlo v pátek 2. dubna v 8 hodin na webových stránkách a na Facebooku. Losování proběhne v úterý 6. dubna, velikonoční balíčky získá 15 výherců. (mak)

Vycházka s Večerníčkem
Kdy:
 do pondělí 5. dubna
Kde: cyklostezka z Nezamyslic do Němčic

Středisko volného času Orion připravilo pro všechny malé i velké milovníky pohybu na čerstvém vzduchu zábavnou tematickou procházku. Na ní čeká celkem čtrnáct stanovišť s připravenými úkoly. Vydat se s Večerníčkem na pohádkovou cestu můžete po cyklostezce z Nezamyslic do Němčic nebo naopak.

Večerníček z dílny České televize.VečerníčekZdroj: Repro YouTube