VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Archeologické vykopávky v Přerově

Výzkum v lokalitě Na Marku skončil, archeologové odkryli opěrný pilíř

Přerov – Na doklady historie jednoty bratrské narazili při výzkumu ve slavné lokalitě Na Marku archeologové, kteří se během záchranného výzkumu zaměřili na dosud neprobádaná místa. Na prostranství v těchto dnech vyrůstá památník, jenž připomene slavnou minulost jednoty bratrské v Přerově a její nejvýznamnější osobnosti J. A. Komenského. Stavba tento měsíc finišuje.

Na Marku začaly stavební úpravy, nálezy spatří turisté už v červnu

Přerov – Stavebníci zahájili tento týden práce v lokalitě Na Marku, kde před lety archeologové odkryli základy bratrské školy a kostela svatého Marka. Místo, kudy kráčely dějiny, čeká už brzy výrazná proměna. Turisté se na cestě do Muzea Komenského zastaví u originální venkovní prezentace, jež má přiblížit historii jednoty bratrské v Přerově. V plné kráse se odkryje také historická ulička z kamenného štětu.

Slavné nálezy zviditelní expozice pod širým nebem, i odkrytou uličku

Přerov – Základy duchovního centra jednoty bratrské v Přerově, které odkryli před třemi lety v lokalitě Na Marku archeologové, přiblíží nová venkovní expozice. Podle vítězného návrhu brněnského architekta Zbyňka Musila ji začne už v březnu stavět Přerovská stavební společnost. Ta se stala vítězem soutěže, kterou vypsali radní.

Archeology u Prioru vystřídala stavební technika. Plášť už je pryč

Přerov – Bádání archeologů u přerovského Prioru, které přineslo řadu cenných nálezů, pomalu končí. Prostranství už zabrali stavebníci, místo je ohraničené a rekonstrukce obchodního centra začala stržením původního pláště budovy. Výzkum, trvající pět týdnů, potvrdil kontinuální osídlení této části města.

Archeologové našli u Prioru tři tisíce let starý hrob

Přerov – Je to nevšední podívaná. Ve výkopech u Prioru, kolem kterého denně procházejí lidé, odkrývají archeologové dávnou minulost Přerova a putují staletími. K nejcennějším nálezům tohoto týdne patří tři tisíce let starý popelnicový hrob, spadající do mladší doby bronzové, na který narazili archeologové v úterý odpoledne. Zajímavý je i objev části lidské kostry, jež byla pravděpodobně součástí pohřebiště z mladší doby hradištní.

Lokalita Na Marku je mezi třemi největšími objevy roku

Přerov – Archeologicky významná lokalita Na Marku v Přerově, kde byly objeveny základy kostela sv. Marka a bratrské školy, se opět proslavila.

Další objev! Archeologové našli u Prioru doklady osídlení ze 12. století

Přerov – Na pozůstatky osídlení z mladší doby hradištní a základy původních gruntů ze 16. a 17. století narazili během bádání v okolí obchodního domu Prior přerovští archeologové. Z výsledků výzkumu, který prováděli v minulých týdnech, jsou nadšeni – kromě částí základů domů objevili také zlomky keramiky ze dvanáctého století a množství zvířecích kostí.

Lokalita Na Marku má nominaci na "objev roku"

Přerov – Objev roku pro Přerov se může stát také objevem roku pro celou Českou republiku. Národní památkový ústav totiž nominoval za Olomoucký kraj na prestižní cenu „Patrimonium pro futuro" slavnou archeologickou lokalitu Na Marku.

Předmostí vydává dál své poklady. Teď zde našli mamutí kosti

Přerov – Předmostí u Přerova, které se zapsalo do učebnic dějepisu především díky slavnému nálezu hromadného hrobu lovců mamutů, vydává své cenné poklady i dnes. Přerovští archeologové narazili při výkopech v ulici Pod Skalkou na větší soubor mamutích kostí, starých 20 až 30 tisíc let. Zajímavostí je i doklad středověkého osídlení Předmostí.

Parčík, zvonice, či kostel. Jak to bude vypadat Na Marku?

Přerov – Neotřelé nápady toho, jak by mohla v budoucnu vypadat slavná archeologická lokalita Na Marku, jsou od čtvrtka k vidění v Galerii města Přerova.

Radní vybrali podobu lokality Na Marku. Bude mít i odpočinkovou zónu

Přerov – Konečnou podobu toho, jak bude v příštích letech vypadat slavné archeologické naleziště v ulici Na Marku, vybrali přerovští radní. Vítězný návrh vzešel z architektonicko-urbanistické soutěže, již vyhlásilo město letos v únoru. Sešlo se v ní třináct návrhů. Na zvelebení lokality vyčlenilo město částku 2,2 miliony korun.

Jak bude vypadat slavná lokalita Na Marku? Návrhy jsou už hotové

Přerov – Archeologicky významná lokalita Na Marku, kterou proslavily nálezy základů kostela sv. Marka a bratrské školy, by mohla už v příštím roce lákat do Přerova turisty. V architektonicko-urbanistické soutěži, jež měla nastínit budoucí podobu tohoto prostranství, se sešlo celkem třináct návrhů, z nichž ty nejlepší vybrala odborná porota. Konečné slovo ale budou mít radní.

Zviditelnění slavných nálezů z lokality Na Marku? Letos asi stěží

Přerov – Jak dlouho ještě potrvá, než se dočkají slavné archeologické nálezy v lokalitě Na Marku důstojné prezentace? Tuto otázku si už delší dobu klade spousta Přerovanů. Přestože bylo bádání dávno ukončeno, cesta od myšlenky k realizaci se zdá být trnitá.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT