Americká herečka a autorka Heidi Ferrerová byla úspěšnou umělkyní a spokojenou matkou třináciletého syna. Až do loňského jara. Tehdy se nakazila covidem-19. Nemoc se u ní projevila ve formě takzvaného dlouhodobého covidu. Jde o dlouhodobé potíže různého druhu, které u lidí vyvolá právě onemocnění Covid-19. Zdravotní problémy, kterými Ferrerová trpěla, byly tak nesnesitelné, že letos na jaře spáchala sebevraždu.

Její manžel, filmař Nick Guthe, nyní pro americká média vypověděl o celém trápení své manželky. Snaží se upozornit americkou vládu, aby investovala do výzkumu dlouhodobého covidu a snažila se najít prostředky na vytvoření účinné léčby. „Nyní je velmi těžké, aby si lékaři vůbec začali všímat a poslouchat člověka, který má dlouhodobý covid," řekl Guthe pro CNN.

Lukáš Klucký
Pandemie? Jako ve válce, přizpůsobíte se, říká kadeřník českých celebrit

Lékaři v současné době vědí o takzvaném dlouhodobém covidu stále málo. Nedá se nijak určit, u koho z pacientů se nákaza rozvine v dlouhodobý problém. Ani to, jakou podobu déle trvající potíže budou mít. Účinná léčba neexistuje, dají se korigovat jen projevené příznaky. Podle ředitele amerického Národního institutu zdraví Francise Collinse  dosavadní výzkumy ukázaly, že u deseti až třiceti procent lidí, kteří dostanou covid-19, se mohou vyvinout dlouhodobé zdravotní problémy.

Jejich přesná podoba se nedá předem určit. „Jsou to potenciálně stovky symptomů. Může to být únava, problémy s dýchaním, nespavost, horečky, potíže se zažíváním, psychické potíže, poškození orgánů - a to všechno může přetrvávat měsíce. Rovněž intenzita těchto problémů je na škále od mírných projevů až po takové, které člověku znemožňují vést běžný život," uvedl Collins v únoru letošního roku.

Nesnesitelné potíže 

Padesátiletá herečka Ferrerová patřila mezi ty případy, kdy byly projevy potíží nesnesitelné. Trápily ji přes rok. Tak velmi, že se rozhodla, že raději nechce žít. „Vše začalo minulé léto, neočekávanou a mučící bolestí v noze," popsal první příznaky Guthe pro CNN.

Postupně se přidávaly další problémy. „Následovaly obtíže s trávením. Heidi trápily bolesti celého těla. Srdce jí prudce bušilo už jen když chtěla vstát z postele. Několik týdnů před smrtí se přidaly neurologické třesy. Ty ji nenechaly, aby spala více než hodinu denně," řekl Guthe.

Herečka Jitka Sedláčková
Herečka Jitka Sedláčková: Na sobě chci všem ukázat, že nikdy nic nekončí

Lékaři zpočátku nedokázali zjistit, že jde o dlouhodobý covid. „Trvalo měsíce než byly potíže konečně označeny za dlouhodobý covid. Potvrzení této diagnózy se manželé dozvěděli den před Heidinou sebevraždou," píše CNN.

Samotná Ferrerová o svých zdravotních potížích veřejně poprvé promluvila loni v září. Tehdy napsala na svůj blog, že v případě pokračujících obtíží raději nechce žít. „Řekla jsem to manželovi. Nemyslela jsem tím, že bych se chtěla zabít. Jen jednoduše z dlouhodobého hlediska v tomto stavu nevidím před sebou kvalitní život. A konec problémů je v nedohlednu," napsala Ferrerová na blogu.

Vydrž, jen vydrž 

Po celé měsíce její manžel věřil, že se problémy s dlouhodobým covidem nakonec budou dát vyléčit. „Stále jsem jí říkal, jen vydrž, vydrž, medicína se vyvíjí největší rychlostí v dějinách," popsal Guthe pro CNN.

Pro Heidi Ferrerovou ale žádná léčba na obzoru nebyla. Padesátiletá žena si proto sáhla na život. Její manžel o tom informoval na sociálních sítích koncem května. „Myslím, že cítila, že už se to bude jen zhoršovat. Že už nebude moct ani chodit, skončí na vozíku a nebude schopná se sama ani umýt," řekl Guthe pro CNN.

Eliška Křenková
Pandemie mě neodradí, říká herečka Eliška Křenková

Nyní se Guthe věnuje převážně informování o dlouhodobém covidu. A opakovaně vyzývá oficiální instituce, aby se věnovaly jeho výzkumu. „Každý den dostanu minimálně jeden e-mail nebo zpávu od někoho s dlouhodobým covidem, kdo má sebevražedné myšlenky a člen rodiny má o něj strach. Každý den. Prezidente a první dámo, prosím vystupte a pomozte nám," napsal Guthe před několika dny na twitteru.