Že je dnem skutečně významným, si připomněli snad všichni, samozřejmě svým způsobem. Od politiků, studentů, politických vězňů přes média až po skinheady.

S výborným nápadem přišla i redakce Přerovského a Hranického deníku. Otiskla rozhovory se dvěma protichůdnými lidmi, s různými zkušenostmi a životy – někdejším chartistou Tomášem Hradílkem a před i polistopadovým komunistou Josefem Neklem.

Před časem se u nás šířila petice „S komunisty se nemluví“. To se ukázalo jako špatné. Jestliže s nimi nebudeme mluvit, nedozvíme se od nich nic.

Proto je třeba dvojrozhovor přivítat, i když třeba s odpovědmi nesouhlasíme. Komunisté se stále aktivněji hlásí o slovo, možná by už chtěli do vlády. Ale my po nich musíme chtít odpovědi přinejmenším na dvě otázky.

V roce 1968 stojíte za Dubčkem, nebo za Štrougalem a Husákem? A je listopad 1989 pro vás výhrou, nebo prohrou? Předseda strany Vojtěch Filip i jeho přerovský spolustraník Josef Nekl považují sametovou revoluci zatím za svou prohru.

Na ekonomickou situaci, radarovou základnu USA, kriminalitu, nezaměstnanost či stav kultury můžeme mít odlišné názory.

Ovšem to, že se 17. listopadem přišla svoboda slova a demokratický pluralitní systém, v němž KSČM požívá všech výhod, bychom měli ocenit všichni. Komunisté jsou zatím proti. Kdybychom s nimi nemluvili a nezeptali se jich, nikdy bychom se to nedozvěděli.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Tomáš Hradílek: Demokracii vnímám bez iluzí

Nekl: KSČ chystala změny, které požadovala revoluce

 

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z PŘEROVSKA

Moje PřerovskoSportKulturaPodnikáníČerná kronika