Dvě romské rodiny, kterým před Vánoci vyhořel dům v ulici Padlých hrdinů v Kojetíně, bydlí zatím v domě s pečovatelskou službou. Mnohem víc tu ale bylo těch, kteří zde žili bez řádné nájemní smlouvy. Ti na náhradní ubytování nárok nemají, z nouze jim pomohli jejich příbuzní.

O tom, zda se vyhořelý dům bude muset strhnout, rozhodne statik. Na jeho oficiální vyjádření radnice v Kojetíně dosud čeká.

„Z těch desítek lidí, kteří v místě žili, je jich nyní osm v domě s pečovatelskou službou. Další si zajistili bydlení u svých známých,“ říká místostarosta Kojetína Jiří Šírek.

Již dříve uvedl, že město nabídne náhradní bydlení jen těm, kteří mají uzavřenou nájemní smlouvu a nájem skutečně platí. Část domu postiženou požárem prozkoumal na místě statik.

„Jeho oficiální vyjádření ještě nemáme,“ poznamenává Šírek.

Statik Vít Bělík ale předpokládá, že dům bude možné opravit a po vysušení se do něho nájemníci budou moci opět nastěhovat. V opačném případě připraví město k bydlení uvolněný byt ve stejné lokalitě.

„Tam by ale bylo potřeba udělat ještě nějaké práce,“ zmiňuje místostarosta.

„Jedna rodina s dvojčaty, kterým je v tuhle chvíli něco přes rok, bydlí na krizové ubytovací jednotce. Druhou jsme nejprve umístili do víceúčelové klubovny, hned druhý den jsme je ale přemístili do uvolněného bytu. Mají k dispozici veškeré vybavení včetně lednice či mikrovlnky, takže si myslím, že to není špatné,“ říká ředitelka Centra sociálních služeb v Kojetíně Blanka Laboňová.

Všichni Romové musejí dodržovat ubytovací řád.

„Je to pro ně asi trochu omezující, ale senioři, kteří zde bydlí, mají nárok na klid. A musím to zaklepat, žádné problémy zatím nejsou,“ dodává ředitelka.

Kromě statika se na místě byl podívat i požární vyšetřovatel. Ten zkoumá, z jakého důvodu k požáru vůbec došlo. Ze zákona má na vyhotovení posudku třicetidenní lhůtu, kterou lze navíc ještě prodloužit.

Podle Romů stojí za ohněm špatný stav komínů, vyšetřovatel ale jejich domněnku nepotvrzuje.

„Komín jako takový byl v dobrém stavu. Rozpraskaná byla pouze hlava komína, to je část, která je vidět nad střechou. Horší je, že chyběla dvířka do komína, která si asi někdo odmontoval a odnesl,“ říká příslušník pro zjišťování příčin požáru Miroslav Schwarz.

„Prošetřujeme samozřejmě víc možností. Svou roli mohlo hrát i to, čím topili. Že by si na půdě hrály děti a zapalovaly tu petardy, tomu naopak nic nenasvědčuje.“

Podle Laboňové budou moci obě rodiny zůstat v domě s pečovatelskou službou delší dobu, pokud budou dodržovat zdejší řád. Poté se budou stěhovat buď zpátky do opraveného domu, nebo do upraveného prázdného bytu ve stejné ulici.

„Rozhodnutí statika očekáváme v polovině ledna,“ shrnuje Šírek.