K převáženým zvířatům se díky včasnému zásahu hasičů plameny nedostaly. Škodu, která vznikla na přívěsu, vyčíslil vyšetřovatel na dvacet tisíc korun. Dva cirkusové kamiony projížděly Hranicemi v neděli po jedenadvacáté hodině. Jednomu z nich selhaly na úrovni obce Velká brzdy.

„Řidič zjistil, že se zasekly a tak na rovném úseku zastavil a když vystoupil, šel už od kol dým a pak i plameny,“ popsala nepříjemnou událost spolumajitelka cirkusu Alex Anna Poláchová.

„Ihned byli přivoláni hasiči a musím je pochválit za jejich pohotovost,“ dodala. Operační středisko Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje okamžitě kontaktovalo profesionální jednotku z Hranic. Ta nenechala nic náhodě a povolala k požáru i své kolegy z řad dobrovolníků.

Siréna se Hranicemi rozezvučela pár minut před půl desátou. „Nevěděli jsme, nakolik je požár rozsáhlý a navíc tam šlo o zvířata,“ zdůvodnil zvýšenou opatrnost velitel zásahu Tomáš Pazdera. Hořící přívěs převážel totiž čtyři lvy a jednoho tygra.

Hasičům se ale podařilo zlikvidovat plameny dřív než se dostaly dovnitř k šelmám. „Podle vyjádření řidiče a následně i majitelky cirkusu, která se dostavila na místo, byla zvířata v pořádku a dokonce se ani nenadýchala zplodin,“ uvedla tisková mluvčí HZS Olomouckého kraje Vladimíra Hacsiková.

Podle slov velitele zásahu nebylo zapotřebí ani následného veterinárního vyšetření. Požár sice nebyl velkého rozsahu, ale vzhledem k tomu, že se stal na dálnici a ohrožoval zvířata, zaměstnal hned několik lidí. „Přes operační středisko byl kontaktován ošetřovatel zvířat, zástupci správy a údržby silnic a dálniční policie,“ vyjmenovala všechny zúčastněné Hacsiková.

Na třicet minut bylo dokonce nutné zastavit na dálnici provoz v obou směrech. Po zásahu dostal slovo ještě vyšetřovatel hasičů Miroslav Schwarz. Potvrdil, že příčinou požáru byla technická závada na brzdném systému a vyčíslil vzniklou škodu. „Dosáhla dvaceti tisíc korun,“ řekl.

Cirkus Alex pak pokračoval v cestě do Havířova za svým dalším vystoupením. „Bylo to sice nepříjemné, ale nijak nás to neohrozilo. Zvířata byla naprosto v pořádku, žádný šok neutrpěla a tak můžeme nerušeně pokračovat v programu,“ řekla k tomu Poláchová a dodala, že po několik následujících dnů bude Alex rozdávat radost na Ostravsku.