Statistické údaje jsou neúprosné: do dnešního dne musely jednotky zlikvidovat na 155 ohnisek požárů, což je o dvacet více než loni.

Policejní vyšetřovatelé vyčíslili, že celková škoda na poškození majetku už dosáhla bezmála pěti milionů korun. Na její celkové výši se přitom asi nejvíce podepsaly dosud neobjasněné žhářské útoky na Potštátsku.

„O něco slabší co do počtu výjezdů byl snad jen červenec, kdy ale zase byly povodně na Hranicku, takže se zasahovalo v zaplavených obcích. Během srpna jsme vyjížděli k požárům více než dvacetkrát,“ vylíčil vyšetřovatel přerovských hasičů Miroslav Schwarz.

Zatímco pro minulé léto byly typické požáry stohů slámy, travnatých porostů a strnišť, letos provází smůla řidiče aut. Značné škody na majetku zaznamenaly i technické služby města Přerova.

„Tento měsíc jsme v ulicích Přerova likvidovali čtyři zapálené kontejnery. Nejvýraznější nárůst počtu požárů ale pozorujeme u aut, která se kvůli technické závadě často vznítí za jízdy,“ řekl Schwarz.

Tento týden například hasiči zasahovali u požáru vozidla Audi v blízkosti obce Loučka. „Auto shořelo celé a oheň poničil i beton na silnici. Její oprava bude stát možná více než zakoupení nového vozu,“ soudí Schwarz.

Některé letní požáry vznikají i díky nedbalosti lidí, kteří odhodí nedopalek cigarety do suchého travnatého porostu. Příčinou zahoření ale může být i dětská hra nebo úmyslné zapálení.

FOTO: Mezi lesy u Uhřínova hořelo

Takový případ řešili policisté tento týden v noci z neděle na pondělí v Přerově. Neznámý pachatel podpálil kancelář v areálu firmy v ulici Generála Štefánika a napáchal škody za 100 tisíc korun. „Přesnou příčinu, proč k požáru došlo, nyní stále prošetřujeme,“ podotkl vyšetřovatel.

Na celkové výši škod, která se v letošním roce vyšplhala na pět milionů korun, se nejvíce podepsalo sedm dosud neobjasněných žhářských útoků na Potštátsku, které se staly v uplynulých měsících. „Škoda v jednom případě dosáhla na 900 tisíc korun, v dalším to bylo dokonce přes milion,“ uvedla také přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová.

AKTUALIZOVÁNO: V Lipné u Potštátu shořel další dům

Podle ní letos na Přerovsku nejvíce hořely sklepní kóje, chatky, hospodářské budovy, kontejnery a vozidla. Časté jsou ale i výjezdy kvůli chybné manipulaci s hořákem.

VIDEO: Kvůli požáru museli hasiči i na střechu

Zejména hasiče na Hranicku zaměstnávala likvidace požárů v domech, ve kterých usnuli jejich majitelé při ohřívání jídla a oheň se pak z plotny rozšířil po bytě.