Policisté jen za období od podzimu loňského roku do dnešního dne šetřili na dvě desítky takových případů.

Při posledním požáru dokonce shořelo osm kontejnerů najednou a oheň se rozšířil i na zaparkovaná auta.

Pachatelé ale stále unikají spravedlnosti. Největší rozsah škod, a to přes 100 tisíc korun, vyčíslili policisté při požáru kontejnerů v ulicích 9. května a K. Kouřilka, ke kterému došlo začátkem letních prázdnin.

Během jediné červencové noci totiž hasiči vyjížděli na místo požáru hned dvakrát. „Vandalové nejprve úmyslně zapálili čtyři nádoby na odpad v ulici K. Kouřilka a od nich pak začaly hořet dvě auta, Opel Corsa a Toyota Yaris. Stejný počet kontejnerů shořel i v ulici 9. května nedaleko obchodu Jižanka,“ shrnula přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková.

Podle jejích slov o sobě dali žháři vědět asi po tříměsíční odmlce. Naposledy totiž lehl popelem kontejner na plast v dubnu v ulici Trávník. Ani březen ale nebyl výjimkou a hasiči vyjížděli k požáru nádoby na odpad ve Dvořákově ulici.

Pachatelé stále unikají spravedlnosti a podle vyšetřovatelů lidé pouze v únoru zahlédli v místech, kde později došlo ke vznícení kontejneru, dva hochy ve věku 14 a 15 let.

Svědci tehdy uvedli, že na sobě měli oba chlapci teplákovou soupravu a na nohou světlé tenisky. „Do kontejnerů vhodili dosud nezjištěný předmět, a hned poté se obsah kontejneru vznítil,“ přiblížila výpověď očitých svědků Sedláčková. Bezradní jsou i přerovští hasiči, které požáry kontejnerů značně zaměstnávají.

Podle jejich tvrzení je těžké pachatele odhalit, protože se jejich činnost soustředí převážně do těch míst v Přerově, kde nejsou umístěny bezpečnostní kamery.

Jak upřesnil vyšetřovatel hasičů Miroslav Schwarz, hoří v Přerově nejčastěji kontejnery na papír.

„K požárům nedochází jen v noci, ale i přes den a někdy i ve večerních hodinách,“ zmínil se Schwarz.

Často se stane i to, že žár poškodí zaparkovaná auta. Takový případ se stal třeba vloni v listopadu, kdy neznámý vandal zapálil kontejner v Želatovské ulici.

Od něj se vznítila nejen další popelnice, ale i zaparkované auto Škoda Fabia. Na voze prasklo čelní sklo, okna na levé straně a plameny poničily lak.

„Lidé by si proto měli dávat pozor, kde auto zaparkují a držet se raději dál od míst, kde jsou umístěny kontejnery,“ radí vyšetřovatel Schwarz.

Ten se za své praxe setkal s různými projevy vandalství, kterého se dopustili neznámí žháři. „Stalo se už i to, že někdo zapálil deštník na předzahrádce restaurace, hořely také seznamy v telefonní budce. Jednou někdo dokonce úmyslně zapálil cizí motorku,“ řekl vyšetřovatel hasičů.