Poprvé zaměstnala likvidace ohně v polovině dubna osm jednotek hasičů, při posledním zásahu se jich na místě vystřídalo šestnáct. Podle vyšetřovatelů způsobila samovznícení skládky s největší pravděpodobností chemická reakce.

Úmorná vedra a náročné podmínky při zajištění dodávky vody. Takový byl zásah z pohledu hasičů.

„Na místě panovaly extrémní podmínky a horké počasí jednotky velmi vyčerpávalo. Navíc prováděli likvidaci ohně v dýchací technice, takže museli být častěji střídáni,“ vylíčila krajská mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková.

Podle jejích slov na místo v první fázi dorazilo třináct jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů z Přerovska a okolí, později odpoledne dorazily posily a konečné číslo se vyhouplo na šestnáct.

Oheň se rozhořel na ploše 30 x 30 metrů a silný dým ohrožoval i obyvatele dvou obcí - Šišmy a Hradčan. Starostové byli o mimořádné události informováni.

„Byl cítit zápach z kouře, ale nebylo to tak, že by se nedalo nadechnout. Skládka nebezpečného odpadu je sice v našem katastru, ale provozuje ji soukromá společnost, obec tedy nemá žádnou pravomoc,“ shrnula starostka Hradčan Blažena Mikulíková.

O rozruch se postarali sloni, kteří se v doprovodu ošetřovatelů osvěžili v kašně na náměstí T. G. Masaryka.
VIDEO: Sloni v ulicích Přerova vyvolali rozruch. Dovádění jim zatrhli strážníci

Náročný zásah

Kvalitu ovzduší monitoroval během odpoledne protiplynový automobil a situaci na místě zjišťovali i pracovníci odboru životního prostředí přerovského magistrátu.

Hasiči zřídili tři odběrná místa v Pavlovicích, Dřevohosticích a Hradčanech a dálkově dováželi cisternami vodu na požářiště. Monitorovací auto, které kontrolovalo kvalitu ovzduší, naštěstí nezaznamenalo překročení hodnot.

„Zásah trval až do osmi hodin večer, kdy byl požár zlikvidován. Vlastník poté zajistil navážení inertním materiálem a z důvodu navazujících bezpečnostních opatření byl nařízen nepřetržitý dohled u požářiště, a to nejméně do pondělí 7. května,“ upřesnil krajský mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

Skládka nebezpečného odpadu v Hradčanech hořela v minulosti už několikrát - v roce 2011 zde došlo ke dvěma požárům - v srpnu a v září, o rok později hořelo jednou v dubnu. Po několika letech klidu došlo ke dvěma událostem - 13. dubna a 3. května.

Předseda spolku Děti Země Miroslav Patrik vs. primátor Vladimír Puchalský (SpP)
Děti Země podezírají stavební úřad z podjatosti

Samovznícení

Podle vyšetřovatelů hasičů byla příčinou posledního požáru pravděpodobně chemická reakce, která způsobila samovznícení.

„Na skládku se vyváží různorodý nebezpečný odpad a v minulých letech jsme tam našli i chemikálie. Úmyslné zahoření ale můžeme vyloučit,“ uzavřel vyšetřovatel hasičů Miroslav Schwarz.

Ilustrační foto.
Vandal zapálil auto v Přerově, škoda je 70 tisíc