Dramatický byl už počátek roku. Hned v prvním týdnu zasahovali hasiči u požáru zahradní chatky v olomoucké Dobrovského ulici. Když plameny zkrotili, objevili ohořelé tělo šedesátiletého mu­že.

Koncem ledna pak veřejnost šokoval žhářský útok v Moravském Berouně. Do přízemního bytu na náměstí létaly zápalné láhve. „Láhve byly naplněné těkavou tekutinou a uvnitř měly zapálený kus látky,“ popisovala olomoucká policejní mluvčí Jitka Dolejšová. „Jedna z lahví se rozbila o parapet a druhá o vnější sklo a zůstala ležet mezi okny,“ doplnila. V domě, ve kterém žije romská komunita, tehdy naštěstí nikdo nebyl. Obyvatelé domu totiž tu noc spali jinde. Den před útokem je totiž napadlo několik mladíků.

Podobný útok se v Berouně odehrál již na podzim loňského roku. Zápalné láhve létaly také v Bruntále. Do povědomí veřejnosti se ale nejvíce zapsal rasově motivovaný útok z dubna letošního roku, který se odehrál ve Vítkově na Opavsku. Žháři zde zapálili Romy obývaný dům. Na požár nezapomene do konce života rodina dvouleté Natálky. Ta utrpěla rozsáhlé popáleniny a přežila jen díky šikovným rukám lékařů.

Policisté stále vyšetřují, zda by všechny útoky na Romy mohly mít mezi sebou vzájemnou souvislost.

Tragédie pokračovaly požárem na Hranicku. V obýváku rodinného domu ve Stříteži nad Ludinou zemřel muž, který se udusil zplodinami. Příčinou vzniku ohně byla obyčejná lampička, která se převrátila do postele a zapálila na spícím muži peřiny.

Sedm hasičských jednotek zaměstnal v červnu rozsáhlý požár v podzemních garážích na sídlišti Povel. Bez vody a elektřiny zůstaly desítky lidí, saze začernily celý několik pater paneláku. Jeden z hasičů pak dostal vyznamenání za statečnost, kdy z ohnivého pekla pomohl vyvést dva lidi. Proč na Povlu hořelo? Podle vyšetřovatele hasičů v garážích vybuchl jeden ze zaparkovaných automobilů. „Hasiči museli zasahovat na dvou bojových úsecích. Při zásahu měli všichni dýchací přístroje, aby nedošlo ke ztrátě orientace, protože na místě bylo mnoho zplodin z hořlavých látek.,“ uvedl tenkrát velitel hasičů Pavel Thin.

Nejvyšší cenu za neopatrnost zaplatil v červenci muž, kterého hasiči našli po uhašení zaparkované Felície na fotbalovém hřišti v Medlově na Olomoucku. „Po uhašení požáru bylo v autě nalezeno ohořelé tělo. Přivolaný lékař na místě při prvotní prohlídce neshledal na těle známky násilí a vyšetřovatel hasičů uvedl předběžně jako příčinu požáru vozidla zahoření od cigarety nebo topení,“ informovala mluvčí olomoucké policie Jitka Dolejšová.

Smrt dvaasedmdesáti­letého důchodce má na svědomí požár, který vypukl říjnu v rodinném domě v Sudkově na Šumpersku. „Po příjezdu hasiči zjistili, že hoří ve dvou místnostech v přízemí rodinného domku. V jedné z místností pak nalezli muže bez známek života,“ informovala mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Vladimíra Hacsiková.

Nedozírné následky mohl mít také listopadový požár na olomouckém Dolním náměstí. Kvůli neopatrnosti majitele, který si nezkontroloval komín, zachvátily dům jiskry. Na místě hořelo tři dny, protože hasiči stále nemohli vypátrat ohnisko požáru. Plameny naštěstí poničily jen vodovodní potrubí a kanalizaci.