Asi pět tisíc domácností v Přerově se ocitlo bez elektřiny.

„Nejprve přestal jít proud, a potom jsem ucítila hrozný zápach. Když začal venku štěkat pes, šla jsem se raději podívat, co se stalo," řekla Elena Grambličková, která bydlí poblíž lávky.

„Je to hrůza, hořelo loni na jaře a teď zase. S takovou lávku nakonec zavřou," narážela starší žena z nedaleké ulice Pod Valy na fakt, že ke stejné události došlo už podruhé.

Mohutný požár likvidovaly jednotky hasičů z Přerova a Hranic.

„Událost byla na operační středisko nahlášena krátce po deváté hodině. Na místo ihned vyrazili přerovští profesionální hasiči a jednotka ze Správy železniční a dopravní cesty. Vzápětí přijeli také dobrovolní hasiči z Přerova a profesionální z Hranic," informovala krajská mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková.

Zásah byl podle ní komplikovaný. „Hořela kabeláž pod mostem. S likvidací ohně jsme ale nemohli začít hned po příjezdu, protože konstrukce byla pod vysokým napětím, a to 110 kilovoltů. Museli jsme čekat, až energetik proud vypne," vylíčila.

Hasiči zasahují u požáru lávky U Loděnice v Přerově. 18. října 2013

700 až 800 stupňů

Jednotky ochlazovaly bezprostřední okolí lávky, aby nedošlo k rozšíření požáru.

Hasiči likvidovali plameny jednak seshora, kdy museli odkrýt poklopy na mostku, aby se dostali dovnitř. Rozřezali chráničky vysokého napětí a hasební látku aplikovali přímo do nich. Další práce probíhaly i zespoda a přímo z řeky Bečvy.

Podle krajského mluvčího hasičů Zdeňka Hošáka, který zasahoval u obou požárů lávky U Loděnice, byl rozsah zhruba srovnatelný s událostí, k níž došlo před rokem v květnu. Tehdy byla podle přivolaného statika lávka po dobu tři čtvrtě hodiny vystavena žáru o intenzitě 900 stupňů.

„Intenzita hoření byla nyní podle mého odhadu tak 700 až 800 stupňů," řekl Zdeněk Hošák.

Hraničtí hasiči přivezli na místo norné stěny a začali je stavět na jezu u elektrárenského mostu.

„Vzhledem k tomu, že při požáru odpadávala do vody izolace a hasební pěna, bylo nutné jímat vrstvu, která na řece plave. Nemělo by to mít ale žádné ekologické následky," doplnila Vladimíra Hacsiková.

Hasiči zasahují u požáru lávky U Loděnice v Přerově. 18. října 2013

Meopta bez proudu

Na pět tisíc domácností v Přerově se ocitlo bez elektrické energie.

„Problém není na naší straně, ale způsobila ho zřejmě firma, která zde prováděla práce. V první hodině bylo bez proudu 89 trafostanic v Přerově, což je přibližně pět tisíc domácností. Závady jsme postupně odstraňovali a kolem poledne už bylo vše v pořádku," uvedl regionální mluvčí společnosti ČEZ Jaroslav Jurča.

Bez proudu byla chvíli také firma Meopta, ale problémy hlásili lidé ze všech částí města – zejména centra.

Zástupci magistrátu upozornili prostřednictvím mluvících sirén obyvatele z dotčených částí, aby zbytečně nevětrali a nevycházeli ven. Přesto některé mateřské školky vyrazily s dětmi na procházku.

„Hustý kouř se valil směrem na Kozlovice, takže bylo nutné lidi o požáru informovat," konstatoval Jaromír Dvořák, vedoucí oddělení ochrany a krizového řízení magistrátu.

Co zahoření způsobilo, nyní zjišťují vyšetřovatelé. Lávka U Loděnice totiž v těchto dnech prochází rekonstrukcí v důsledku poničení požárem, ke kterému došlo před rokem v květnu.

„Probíhaly zde nějaké práce, takže není vyloučena ani varianta, že mohlo k požáru dojít i z tohoto důvodu," zmínil vyšetřovatel přerovských hasičů Miroslav Schwarz. Lávka bude do doby, než její statiku posoudí odborníci, pro pěší uzavřena.

SOUVISEJÍCÍ: Lávka U Loděnice, kterou poničil požár, se spravuje