Požár kabeláže, který se rozšířil i na konstrukci lávky, likvidovali v pátek celý den profesionální a dobrovolní hasiči z Přerova a Hranic. Jejich zásah trval zhruba deset hodin a byl značně komplikovaný. Rozvody vysokého i nízkého napětí totiž vedou uvnitř tělesa lávky, a ta byla pod napětím. Na pět tisíc domácností v Přerově se kvůli tomu ocitlo bez elektřiny.

Norné stěny na záchranu řeky

„Abychom zabránili ekologickým škodám, postavili jsme u železničního mostu norné stěny. Původně jsme je zde chtěli nechat až do soboty, nakonec jsme je ale ještě v pátek kolem sedmé hodiny večer demontovali," vylíčila krajská mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková.

VIDEO: Lávka u loděnice opět hořela, část Přerova bez elektřiny

Důvodem bylo, že z lávky odpadávaly do řeky Bečvy ohořelé kusy umělých obalů rozvodů elektřiny a hasební pěna. Na život v řece to naštěstí nemělo vliv.

„Oheň se likvidoval pěnou, která byla ekologická, takže nebyly zjištěny větší úkapy. Zachytit nečistoty pomáhaly norné stěny za železničním mostem. Tok byl pomalý, a když jsme místem procházeli, tak ve vodě normálně plavaly kačeny. Nedošlo ani k úhynu ryb," řekla Alena Bartoníková z oddělení vodního hospodářství přerovského magistrátu.

Policisté, kteří se zabývají zjišťováním příčin požáru, pracují i s verzí, že k němu došlo při opravě přemostění, která v té době probíhala.

Policie hledá viníka

„Případ šetříme pro podezření z přečinu poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení. Zjišťujeme i to, zda nedošlo k porušení bezpečnosti práce. Zatím ale nebyla obviněna žádná konkrétní osoba," uvedla krajská policejní mluvčí Irena Urbánková s tím, že škoda byla vyčíslena na jeden milion korun.

Práce na opravě lávky U Loděnice, které měly odstranit následky požáru z loňského května, se pozastavily. Správci inženýrských sítí nyní pouze vyměňují poničené kabely.

„Statik přijel na místo hned v pátek odpoledne a po zvážení všech okolností rozhodl, že může být lávka otevřena v plném rozsahu," řekl náměstek přerovského primátora Michal Zácha (ODS).

Původně prý měla být zpřístupněna jen zčásti.

„Čekáme na zprávu od hasičů, kterou předáme statikovi a objednáme prohlídku celého přemostění. Statik tak jako loni změří nosnost s pomocí speciální plošiny, určí rozsah poškození a navrhne další opatření. Pokud se prokáže cizí zavinění, budeme požadovat náhradu škody po viníkovi," uzavřel.