„Leden, únor a březen byly pochopitelně klidné měsíce, ale od začátku dubna do dnešních dnů jsme kvůli požárům travnatých a lesních požárů vyjížděli už celkem třiadvacetkrát,“ informoval vyšetřovatel přerovských hasičů Miroslav Schwarz.

Podle jeho slov k nejrozsáhlejším letošním požárům, k nimž došlo na území přerovského regionu, se prozatím řadí dva případy. Jeden se stal už začátkem dubna v chatové oblasti u Radíkova na Hranicku.

„Požár, který vznikl z nedbalosti a postupně se rozšířil na rozlohu až jednoho hektaru, likvidovalo osm hasičských jednotek z Lipníku nad Bečvou, Hranic, Bělotína, Radíkova a Stříteže nad Ludinou,“ vzpomněl Schwarz.

Ke druhému rozlehlému požáru vyjížděli tento týden v pondělí přerovští hasiči do katastru obce Uhřínov, opět na Hranicku. Oheň tam zachvátil lesní plochu o rozloze zhruba půl hektaru. „Jednou z verzí je, že požár způsobily z nedbalosti děti, nebo neznámý návštěvník lesa. Mohlo jít třeba i o myslivce. Případ se ale nadále šetří,“ řekl k tomu vyšetřovatel Schwarz.

Podle něj příčiny vzniku požárů travnatých a lesních porostů jsou dvě – buď jde o nedbalost například při odhození cigaretového nedopalku, nebo o úmyslné zapálení. „Setkali jsme se v letošním roce dokonce i s takovým případem, že jsme dvakrát po sobě v průběhu jedné hodiny vyjížděli na stejné místo hasit trávu,“ dodal Schwarz, který upozornil, že plošné vypalování trávy může být pokutováno až do výše 25 tisíc korun.

„Plošné vypalování trávy je totiž zakázáno. A pokud už někdo chce na své zahradě pálit malé množství biologického odpadu, doporučoval bych spíše využít jiný způsob likvidace – nejvhodnější metoda je kompostování. Oheň založený pod širým nebem se totiž může snadno vymknout kontrole. Samozřejmě vše je ovlivněno hlavně počasím. Teplé a větrné počasí několikanásobně zvyšuje riziko rozšíření ohně,“ řekl závěrem Schwarz.

Hasiči radí:

■ Je zakázáno rozdělávání ohňů v období zvýšeného nebezpečí vzniku požáru

■ Dodržujte zákaz plošného vypalování trávy a porostù. Jen tak se nebudete vystavovat porušení zákona o požární ochraně a pokut až do výše 25 000 korun

■ V lesích je celoročně zakázáno kouřit, rozdělávat nebo udržovat otevřené ohně a tábořit mimo vyhrazená místa

■ Je rovněž zakázáno rozdělávat nebo udržovat otevřené ohně do vzdálenosti 50 metrů od okraje lesa

■ Jste-li svědkem vzniku nějaké mimořádné události, např. požáru v lese, plošného vypalování trávy, porostů a podobně, podejte informaci co nejdříve na tísňovou linku

■ Nikdy nerozdělávejte oheň pod větvemi stromù, na pasekách, v blízkosti křovin, ve vysoké trávě, poblíž zemědělských plodin a stohů. Od hořícího ohně neodcházejte, zalijte jej vodou, vyhrabte zbytky dřeva, spáleniště s popelem překryjte vrstvou zeminy

■ Důsledná preventivní opatření učiněná z vaší strany zabezpečí váš majetek před požáry a ochrání zdraví vaše i vašich dětí

■ Snažte se vždy jednat v klidu, s rozvahou a bez paniky. Nejdříve chraňte život a zdraví, teprve potom majetek

■ Každý požár oznamujte bez odkladu Hasičskému záchrannému sboru na známou tísňovou linku 150