Čtyři hasičské jednotky likvidovaly v pondělí kolem půl čtvrté odpoledne požár střešní konstrukce stodoly v Brodku u Přerova, která se vznítila z dosud nezjištěných příčin.

Třiasedmdesáti­letého majitele, který si po obědě zdřímnul v obytné části domu, probudili bušením na dveře sousedi. Když vyběhl ven na dvůr, byla už střecha v plamenech. Vlastník odhaduje škodu na několik stovek tisíc.

„Nemám žádné vysvětlení pro to, co se stalo. Zrovna jsem podřimoval, když někdo bouchal na vrata domu. Vyběhl jsem ven a uviděl střechu stodoly, jak hoří. Plameny spolykaly celou konstrukci a vazbu střechy,“ líčil zoufalý majitel domu, který si ale nepřál uvést jméno. Podle něj se škody v tuto chvíli nedají přesně odhadnout.

„Byla tam sice jen uskladněná sláma, oprava střechy ale přijde na stovky tisíc. Možná i milion,“ uvažoval nahlas.

Šokováni celou událostí byli i lidé z rodinných domů v těsném sousedství.

„Zkoušeli jsme požár sami uhasit, ale byl to marný boj. Naštěstí se nerozšířil až k nám a nezasáhl ani obytnou část obydlí souseda,“ řekl syn majitele sousedního domu Karel Vondrák, který sledoval ze své zahrady, jak dohořívá střešní konstrukce.

„Nás to nechytlo, popadalo k nám jen pár ohořelých tašek. Ovocné stromy na zahradě jsou v pořádku,“ dodal dále Vondrák. „Šla jsem na zahradu pro vodu a viděla, jak sousedovi hoří střecha. Hned jsme k němu utíkali a bouchali na dveře,“ vylíčila také sousedka z přilehlého domu Jana Tomášková.

Vyšetřovatelé přesnou příčinu požáru neznají. „Provádíme šetření a zjišťujeme bližší okolnosti,“ uvedl ředitel přerovských hasičů Miroslav Čoček, který byl na místě zásahu.

Podle něj přijeli do Brodku likvidovat mohutný požár profesionální hasiči z Přerova a jednotky dobrovolných hasičů z Brodku u Přerova, Troubek nad Bečvou a Dubu nad Moravou. Centrum městysu nedaleko kostela, kde se dům nachází, se zahalilo do dýmu a kouře.

„Požár se nám podařilo zachytit před jeho rozšířením na druhé křídlo hospodářské budovy. Oheň naštěstí nezasáhl obytnou část a nikdo nebyl zraněn. Lokalizace trvala asi půl hodiny, a poté probíhaly dohašovací práce,“ řekl Čoček.

Příčinu vznícení střechy hospodářské budovy zjišťují nyní vyšetřovatelé hasičů a přerovští kriminalisté.