„Loni se zlato stalo doslova hitem mezi investicemi. Ve zvýšené míře jsme registrovali i zájem drobných střadatelů, z nichž někteří se s výhodami, jež jim investiční zlato nabízí, seznámili teprve relativně nedávno,“ potvrdil Jaroslav Tomanec ze společnosti Zlaté mince – Numismatika, která patří k lídrům na českém trhu s drahými kovy.

„Hlavní pohnutkou pro nákupy zlata jsou zvyšující se obavy z budoucího ekonomického vývoje a tím pádem nedůvěra v papírové peníze, které kvůli inflaci ztrácejí svoji kupní sílu,“ objasnil Tomanec.

Roli podle něho sehrává i skutečnost, že v minulosti nebylo v České republice obvyklé zlato běžně nakupovat.

Cena zlata

Zlato v minulém roce stoupalo na ceně s menšími výkyvy prakticky neustále. Přesto docházelo k situacím, kdy prodejcům zůstaly prázdné sklady a na některé druhy zlata museli zákazníci čekat i několik týdnů. Jestliže na začátku ledna 2010 stála unce zlata (31,1 g) na londýnské burze přibližně 1135 amerických dolarů, v září téhož roku už pokořila hranici 1300 dolarů a v listopadu dokonce 1400 dolarů. (Pozn.: Tyto ceny platí pouze u velkých burzovních obchodů, uskutečňovaných elektronicky a v minimálním objemu 1000 trojských uncí.)

Zájem investorů se ale nesoustředil pouze na zlato. Celosvětově roste poptávka také po stříbru, které bylo donedávna poněkud opomíjené.

„Jeho výhodou je cenová dostupnost i pro lidi s průměrnými příjmy. Nevýhodou, na rozdíl od investičního zlata, pak nutnost připlatit si za daň z přidané hodnoty,“ upozornil Tomanec.

„Pokud ale i stříbro vnímáme jako konzervativní komoditu, která má za úkol především uchovat vloženou hodnotu, nemusí být daň z přidané hodnoty v dlouhodobém kontextu překážkou,“ dodal.

Pokračování trendu

Jak se bude poptávka po investičních kovech vyvíjet letos?

Většina odborníků odhaduje další růst. Už před několika měsíci hovořil analytik Deutsche Bank v Londýně Dan Brebner o čísle 1550 dolarů za unci. Současné prognózy jdou ještě dál a přiklánějí se až k hodnotě o tisíc dolarů za unci vyšší.

„Tyto odhady bychom určitě neměli podceňovat. Není to tak dávno, kdy zněly neuvěřitelně prognózy, že trojská unce bude stát tisíc dolarů. Přitom dnes jsme už daleko za touto hranicí a nic nenasvědčuje tomu, že by se poptávka měla v blízké době zastavit,“ komentoval Jaroslav Tomanec. (red)