Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Škola hrou, škola jinak, zkrátka - Montessori

Region. - „Přinesl jsem knihu o medvídkovi Pú," připomíná sedmiletý Jirka, který sedí v kruhu diskutujících dětí s paní učitelkou. Další děti se hned přidávají, jeden z hochů se hlásí a povídá o animované pohádce o medvídkovi, kterou zná z televize. „A já mám o Púovi počítačovou hru, akorát ji už delší dobu nemůžu najít," tvrdí jiný chlapec.

30.3.2015
SDÍLEJ:

Třída Montessori v Základní škole Za Alejí v Uherském HradištiFoto: archiv školy

To není výjev z hry dětí na trávníku před domem. I takovou bezprostřední a vlídnou podobu může mít školní výuka.Třída Montessori v Základní škole Za Alejí v Uherském Hradišti

Posezením v kruhu a povídáním začíná každý den výuka ve škole Montessori v Základní škole Za Alejí v Uherském Hradišti. Výuku provází od prvních minut klidná atmosféra. Klid a respekt ke všem dětem a pedagogům ve třídě je nepsaným pravidlem. Atmosféra je motivující, tvůrčí a velmi harmonická.

„V rámci výuky před časem například děti probíraly, kromě jiného, teorii velkého třesku. K úplnému vysvětlení tohoto jevu jim pomáhají například skládačky planety Země a části vesmíru," dodává tatínek jednoho ze školáků, Radim Grebeníček.

Jeho přítomnost ve třídě nikomu nevadí, naopak. Rodiče se mohou po domluvě přijít do výuky podívat. Mohou tak sledovat, jak jejich ratolesti pracují.

Ve třídě Montessori se děti učí pomocí nejrůznějších pomůcek a přirozenými postupy tak, aby jejich mozek nové vědomosti přijal tou nejvhodnější formou. Hlavní zásadou je pracovat bez stresu a nenásilně vytvářet přirozenou, tvůrčí atmosféru.Třída Montessori v Základní škole Za Alejí v Uherském Hradišti

„Každé z dětí pracuje svým individuálním tempem. Ten, kdo látku nepochopí, dostane možnost nalézt její podstatu jiným způsobem za pomocí pomůcek a dalším výkladem ode mne nebo i od spolužáků. Vysvětlení od dětí bývá někdy účinnější než to moje, školáci snáze chápou myšlenkové pochody svých soukmenovců a dokáží tak zvolit ta správná slova," uvádí učitelka třídy Montessori v Uherském Hradišti Za Alejí Marcela Beňovská.

Výuku netradičním způsobem, formou metod pojmenovaných po jejích autorce, italské lékařce Marii Montessori zahájili ve škole Za Alejí před dvěma lety.

V současné době se ve dvou třídách tímto způsobem vzdělává 39 dětí.

Kdo byla Maria Montessori?

Maria Montessori (*1870 ✝ 1950). "Lidská osobnost, ne výchovná metoda, musí být brána v úvahu."

Italská lékařka Maria MontessoriMaria Montessori Začala se ihned po studiu zabývat problémy výchovy a vzdělávání dětí. Dospěla k překvapivému zjištění - dítě se naučí chodit, mluvit, manipulovat s předměty skrze svou vlastní tvořivost, nikoli proto, že ho to dospělí učí. Na základě toho vypracovala tzv. metodu Montessori, která pomocí speciálních učebních pomůcek a vytvořením vhodného prostředí podporuje přirozený zájem dítěte, pomáhá mu zafixovat si správné pracovní návyky i vytvářet svůj vlastní úsudek.
Maria Montessori zastávala názor (a výsledky praxe v těchto typech škol to dokazují), že kromě studia je základním předpokladem pro vykonávání učitelského povolání vlastní příprava a sebepoznání. Učitel se zaměřuje na vlastní záporné povahové rysy namísto pozorování záporných vlastností dětí. Vzdělávací systém M. Montessori vychází z vývojových potřeb dítěte, učí ho rozvíjet jeho přirozené schopnosti a smyslové vnímání.
Je výsledkem dlouholetého hledání a ověřování metod vzdělávání malých dětí jak v předškolních zařízeních a školách, tak i v rodině. Upozorňuje rodiče na závažnost jejich poslání a připomíná, že láskyplným a respektujícím přístupem k dítěti mohou kladně ovlivnit život celé společnosti a budoucnost lidstva. (zdroj: www.montessori.cz)

Autor: Redakce

30.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Hokejisté Přerova (v modrém) proti Kadani (2:1).
43

Žádná další kanonáda. Zubři proti Kadani ubojovali jednogólové vítězs

Ilustrační foto.

Řidič chtěl vycouvat, srazil stařenku

Sláva! Rondely v Přerově už jsou průjezdné

FOTOGALERIE / Řidičům v Přerově se od úterního rána konečně ulevilo. Stavebníci zvládli dokončit v předstihu opravy dvou okružních křižovatek v centru města - u bývalé Komuny a Žerotínova náměstí, takže silnice je od sedmi hodin ráno průjezdná.

Bojovala jsem i za dceru, říká Jana, které v těhotenství zjistili rakovinu

ROZHOVOR / Těšila se příchod dcery a spokojený život po boku svého partnera. Osud jí to ale zkomplikoval. V osmnáctém týdnu těhotenství jí nalezená bulka převrátila život naruby a musela bojovat – ne o jeden život, ale hned o dva. O tom jak prožívala nejtěžší chvíle svého života nám usměvavá Jana Ryšánková řekla v dojemném rozhovoru.

Nejlepší turistickou akcí kraje je Hefaiston, bodovala i restaurace v Přerově

Celosvětové setkání uměleckých kovářů s názvem Hefaiston na hradě Helfštýně, které má už šestatřicetiletou tradici, se stalo nejlepší turistickou akcí Olomouckého kraje.

Přerovský oslavenec Plášek: Jsem rád, že si na dědka vzpomněli

Byl to jeho večer. Hokejista Přerova Karel Plášek v den utkání s Prostějovem slavil 44. narozeniny a oslavy mu vyšly parádně. V jeho režii probíhal samotný zápas, i následné oslavy s přerovskými fanoušky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení