Po reformě veřejných financí si polepší pracující důchodci a lidé, kteří si přivydělávají na autorské honoráře. Naopak společné zdanění se manželům, kteří mají rozdílně vysoké výdělky, už nevyplatí.
Reformu si pochvaluje například paní Marie z Prostějova, která si k důchodu přivydělává v prodejně pečiva na náměstí T. G. Masaryka. „Můžu nově využít slevu na dani. V praxi to pro mě bude nejspíš znamenat, že si přilepším o několik stovek měsíčně. Pro mě je každá koruna dobrá, takže jsem velmi ráda. Přispěji vnoučatům na studia,“ nechala se slyšet žena.
Od nového roku přestalo být po zavedení jednotné sazby daně z příjmů výhodné společné zdanění manželů. „S manželem zdaňujeme naše příjmy už druhý rok. Loni jsme ušetřili pěkných pár tisíc korun. Háček byl ale v tom, že jsem musela zaplatit poměrně vysokou zálohu na daň, což jsem neudělala, protože jsem o tom nevěděla. Od finančního úřadu jsem tedy dostala dva tisíce korun penále,“ řekla paní Lenka z Plumlova, která vidí nevýhodu společného zdanění manželů v příliš vysokých zálohách na daň, které musí platit dvakrát do roka a které dělají mnohem víc než samotná daň, kterou za rok zaplatí.
„V podstatě tak půjčuji státu nemalé peníze. Na konci roku je sice dostanu nazpět, ale rok s nimi nemohu disponovat,“ zmínila se žena, pro níž letošní společné zdanění bude ještě méně výhodnější než v loňském roce. „Podle nového zákona se změnila sazba daně fyzických osob. Dříve byly daně určeny podle výdělku, nyní je to pro všechny stejné, a to patnáct procent,“ potvrdila daňová poradkyně Radka Jarmarová. Podle ní na reformě vydělají i lidé pracující na honoráře.
„Loni si tito lidé museli připravovat daňové přiznání. Od letoška tuto záležitost mohou pustit z hlavy. Honoráře do sedmi tisíc korun měsíčně má totiž autor zdaněné patnáctiprocentní sazbou,“ vysvětlila Jarmarová.