Dva roky po listopadové revoluci si otevřeli první zverimex v Přerově a za šestnáct let se ve městě nikomu nepodařilo překonat velikost i nabídku jejich obchodu.

Oba začínali u akvarijních rybiček, které byly už před třiceti lety jejich radostí i zdrojem výdělku. A postupně svoje podnikání rozšiřovali o další chovatelské obory. Prodejna pro chovatele Jirků sídlí v Jiráskově ulici a paleta nabídky je pestrá.

Zákazníci si mohou koupit živá zvířata od morčat, přes králíky, křečky, rybičky až po andulky, papoušky, chameleony nebo drobné ještěry. „Exotická zvířata nabízíme sice jen na objednávku, ale není pro nás problém je sehnat,“ konstatuje Lenka Jirků.

Zájem je ale spíše o drobné savce a zvláště před nadcházejícím vysvědčením se prodejci snaží doplnit terária o nové přírůstky. „Máme zkušenosti, že na konci školního roku bývá zájem hlavně o křečky nebo o zakrslé králíčky, se kterými si děti mohou o prázdninách užít spoustu legrace,“ připomněla Lenka Jirků.

Její manžel Josef je zase specialistou a odborníkem přes rybičky. Těm ale prý začíná ta pravá prodejní sezona až na podzim. „Lidi se vrátí z dovolené a mají tendenci se více zabývat svými zálibami,“ připomněl Jirků, který má i svou vlastní pěstírnu rybiček.

V ní proplouvají nejen rybky vhodné do akvárií, ale také třeba do zahradních jezírek. „Teď nabízím třeba krásné jesetery, závojnatky a karase,“ vzpomněl Jirků, který se už v roce 1974 angažoval v akvaristickém spolku, zatímco jeho žena pracovala v prodejně akvarijních rybek.

„To byla ale úplně jiná nabídka než dnes. Tehdy jsme měli maximálně rybky, rostlinky a nitěnky,“ vzpomíná na svou práci v „socialistickém obchodě“ paní Lenka.

Prodejna manželů Jirků není specializovaná jen na zvířata, ale nabízí i veškeré doplňky v podobě klecí, přepravek, hraček a pokrmů pro zvířata. Část obchodu je věnovaná i jezdeckým potřebám a odborné literatuře.

Podnikání je smyslem životem obou manželů, i když přiznávají, že obstát na trhu je mnohem horší a těžší než v devadesátých letech.

„Teď je problém dostat lidi do centra, protože si zvykli nakupovat spíše v okrajových částech města ve větších marketech. Takže abychom se udrželi nad vodou, musíme se stále více snažit,“ připomíná Lenka Jirků.