Pivovary v roce 2023 vstupují na trh s projektem Sládkův tip a i nadále pokračují v technologických inovacích, které vedou ke snižování uhlíkové stopy a zodpovědnému hospodaření s energiemi.

„I přes dozvuky covidové pandemie můžeme oznámit, že Pivovary CZ Group loňský rok zvládly velmi dobře a byl pro nás ekonomicky i výrobně úspěšný. V porovnání s rokem 2021 byl celkový nárůst tržeb o 14 procent. Dokladem toho je i výrazný nárůst prodejů sudového a tankového piva,“ říká Tomáš Konečný, obchodní ředitel společnosti.

„Pro naše zákazníky a štamgasty jsme pro rok 2023 připravili nový projekt Sládkův tip, díky kterému si budou moct vychutnávat celý rok speciální piva, uvařená pro zvláštní příležitosti. V letošním roce i nadále pokračujeme v technologických inovacích, které podporují udržitelnost s ohledem na přírodu a energetické zdroje,“ dodává.

Obliba piv pivovarů CZ Group roste ve všech segmentech

Za nárůstem tržeb stojí zejména posílený export, částečná obnova na gastro trhu, prodej prémiového sortimentu a úprava cen v roce 2022.

Exportní prodej posílil na všech významných trzích. Vývoz piva do Polska se zvýšil o 22 % a za zmínku stojí i zajímavý objem značkového piva na Kubu (cca 20 kontejnerů za 2022).

I v loňském roce dominoval trend plechovek, které se u pivovarů Holba, Litovel a Zubr zvýšily o více než 16 %. Sudové pivo, byť stále zaostává za rokem 2019, zaznamenalo v roce 2022 nárůst o 22 % vůči roku 2021.

Mimořádný je nárůst tankového piva, dokonce o 25 % vůči roku 2019, což souvisí se zvyšující se poptávkou zákazníků a větším počtem instalací tanků do hospod a restaurací. Stále pokračuje trend rostoucí obliby ochucených piv, jejichž produkce vloni vzrostla o 23 %.

Jejich export zaznamenal raketový nárůst až o 90 % a v Česku je dokladem oblíbenosti nárůst prodeje o 7,5 %. Prodej nealkoholického piva zaznamenal rekordní meziroční růst o 65% a dokonce o 10% překonal objem roku 2019. Za tímto nárůstem stojí především Holba Nealko ve všech obalech.

Nový projekt Sládkův tip

Tři pivovary - Zubr, Holba a Litovel budou v průběhu roku svým zákazníkům nabízet 7 limitovaných edic piva, uvařených k různým příležitostem podle unikátních receptur jejich sládků.

„Cílem je zákazníkům a štamgastům zpestřit běžnou nabídku našimi pivními specialitami pod značkou Sládkův Tip. Věříme, že si tato piva na čepu vychutnají nejen znalci, ale i ti, kteří rádi objevují nové chutě a vůně piva,“ říká Tomáš Pluháček, výrobně technický ředitel společnosti Pivovary CZ Group.

Pivovary CZ Group vaří pivo s ohledem na udržitelnost a ekologii

Pivovary Holba, Litovel a Zubr prosazují ve všech sférách svého působení odpovědný přístup k životnímu prostředí. Ve výrobě šetrně nakládají s vodou i dalšími surovinami a dbají na jejich vysokou kvalitu.

Odpovědně přistupují k balení, distribuci a aktivně snižují ekologickou zátěž ve vlastním regionu.

Od 1. února 2022 definitivně skončily všechny tři pivovary se stáčením piv do PET obalů a prodávají své produkty výhradně v sudech, lahvích a plechovkách.

„Víme, že plastové obaly jsou globálním problémem, ve volné přírodě nejsou biologicky rozložitelné a při jejich výrobě i recyklaci se do ovzduší dostávají skleníkové plyny. Ukončení prodeje piva v PET lahvích do úspěšného vyřešení cirkulární ekonomiky tohoto obalu, je pro nás klíčovým a pozitivním rozhodnutím,“ dodává Tomáš Konečný, obchodní ředitel společnosti.

Přechod na papírové etikety

Od roku 2023 postupně přechází naše společnost od aluketových etiket (papír s hliníkem) na papírové.

Hlavním důvodem je snížení ekologické zátěže vlivem používání aluketu a množství lepidla i technologická úspora – papírové etikety se jednodušeji aplikují na lahve a lépe i rychleji schnou.

Přechod na elektrické vysokozdvižné vozíky v pivovaru Litovel

V Litovli plynule přechází na elektrické vysokozdvižné vozíky s lithiovými bateriemi místo dodnes používaných vozíků se spalovacími motory.

Lithiové baterie mají vysokou účinnost, extrémně nízké samovybíjení a jsou šetrné k životnímu prostředí. Úspora na provozu a servisu odhaduje Litovel na 50 %.

Fotovoltaika v Zubru

Pivovar Zubr buduje solární elektrárnu. Hlavními důvody je snižování uhlíkové stopy a úspora elektřiny.

Fotovoltaické panely s výkonem cca 500 KWp/1200 panelů vyrobí ročně 470 MWH, což odpovídá dvouměsíční spotřebě pivovaru a v plném provozu budou do konce roku 2023.

Přípravě fotovoltaiky i v pivovaru Litovel

Ve spolupráci s energetickými auditory budou pivovary přijímat další technická opatření a zavádět další inovativní technologie.

Jde primárně o revitalizační programy, investice do modernizace provozu a nákupu technologií potřebných ke zlepšení kvality odpadních vod nebo pro odpovědné hospodaření s energiemi.