„V souvislosti s dramatickým nárůstem cen vstupů, zejména energií a surovin, jsme nuceni upravit od října letošního roku ceny, podobně jako konkurence. Při plošné úpravě cen zohledňujeme jednotlivé druhy výrobků a balení - s konkrétními změnami chceme ale nejprve seznámit naše obchodní partnery,“ uvedl Tomáš Konečný, obchodní ředitel společnosti Pivovary CZ Group.

Úpravy cen se podle něj dotknou všech obalů - to znamená sudového, lahvového, plechovkového i cisternového piva.

„Týkat se budou jak exportních, tak tuzemských zákazníků,“ dodal.

Zdražení by nemělo být drastické.

„Věříme, že bude přijatelné, protože máme stále za to, že poměr kvalita a cena je u našich značek a produktů vynikající,“ řekl obchodní ředitel.

Ke zdražení přistoupila pivovarnická skupina už v polovině dubna, kdy se úprava cen pohybovala zhruba na úrovni 1 koruny na půllitr čepovaného piva.

Skupina Pivovary CZ Group patří mezi tradiční české výrobce, působící především na Moravě. Roční výstav se dlouhodobě pohybuje kolem 700 tisíc hektolitrů, přičemž téměř třetina produkce směřuje na zahraniční trhy.

Léto s propadem

Přestože průběh letošního léta s tropickými teplotami, otevřenými zahrádkami restaurací a řadou kulturních akcí byl příslibem vydařené sezony, na čísla z doby před koronavirovou pandemií zatím pivovary mohou zapomenout.

„K dispozici máme data z července, srpen ještě dobíhá. Sektor gastro, tedy restaurace, hospody a kavárny, stále zaostává za těmi čísly, na která jsme byli zvyklí v letech 2017 až 2019. Ten propad je výrazný. První pololetí letošního roku ale hodnotíme mírně pozitivně a lehce překonáváme čísla z roku 2021. Bude velmi těžké se dostat znovu na hodnoty, jaké byly v době před pandemií,“ zmínil.

Pivovar Zubr letos uspořádal dvě velké akce v Přerově, kterými chtěl nalákat do areálu návštěvníky. Tou první byly oslavy 150. narozenin pivovaru, na které v dubnu dorazily téměř tři tisíce lidí. Tradiční Zubrfest se konal v červnu a jeho hlavní hvězdou byl slovenský zpěvák Peter Nagy. Branami areálu prošly tisíce lidí.

Zdraží i Plzeň
Ke zdražení přistoupil od října také největší tuzemský pivovar Plzeňský Prazdroj, který zvýší cenu většiny svých piv zhruba o osm procent. Zdražení se dotkne jak čepovaných, tak i balených piv. Podle mluvčího pivovaru Zdeňka Kováře jsou důvodem zdražení prudce rostoucí náklady na energie a obaly v posledních měsících.