VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Perinatologické centrum: komplexní péče má v Olomouci velmi dobré výsledky

Když se na střední Moravě schyluje k rizikovému porodu, ať už jde o předčasné narození dítěte nebo o jiné závažné komplikace, měl by ideálně proběhnout v olomoucké fakultní nemocnici.

4.9.2015
SDÍLEJ:

Perinatologické centrum v olomoucké fakultní nemocniciFoto: FNOL

Zdejší porodnice má totiž už patnáct let statut perinatologického centra, což znamená, že právě tady jsou na špičkovou péči o matku i dítě vybavení a hlavně mají dost zkušeností, aby potíže během porodu zvládli.

Těhotné ženy, u kterých určité riziko komplikací hrozí, jsou proto už dopředu směřovány právě sem.

V České republice je takových center celkem dvanáct, přičemž Moravu pokrývají čtyři z nich – v Olomouci, Brně, Zlíně a Ostravě. Česká republika patří už řadu let mezi světovou špičku v oblasti péče o novorozené děti, přičemž velmi sledovaným měřítkem je takzvaná perinatální úmrtnost, která je považována za základní ukazatel úrovně péče v dané zemi.

U nás jsou to v průměru čtyři promile, tedy na každých tisíc narozených dětí čtyři novorozenci, kteří se narodí bez známek života nebo zemřou během porodu či do týdne po svém narození. Je to nízké číslo, pokud si uvědomíme, že ještě před půl stoletím se úmrtnost narozených dětí v tehdejším Československu uváděla v několika desítkách promile.

Současnými dobrými výsledky se velmi přibližujeme skandinávským zemím, kde je novorozenecká úmrtnost celosvětově nejnižší.

A právě olomoucké perinatologické centrum se u nás řadí k těm lepším, protože svými výsledky se dostává na hodnoty mezi třemi a čtyřmi promile, tedy ještě pod republikový průměr.

„Ve srovnání s našimi kolegy z jiných velkých porodnic, ale i při porovnání v mezinárodním měřítku, rozhodně neděláme ostudu," usmívá se MUDr. Lumír Kantor, Ph.D., vedoucí lékař Perinatologického centra FN Olomouc, primář Novorozeneckého oddělení a také nynější předseda České neonatologické společnosti.

Perinatologické centrum v olomoucké fakultní nemocnici

Perinatologické centrum v olomoucké fakultní nemocnici. Autor: FNOL

Komplexní předporodní péče

Pokud se manželé nebo partneři rozhodnou přivést svého potomka na svět v porodnici Fakultní nemocnice Olomouc nebo jim to vzhledem k rizikovému těhotenství doporučí lékař, mají zajištěnu komplexní předporodní péči.

„V posledních letech jsme otevřeli nově upravený ambulantní trakt našeho perinatologického centra, který byl vybudován v prostorách dřívějšího lůžkového oddělení. Tento krok nám pomohl lépe uspořádat jednotlivé ambulance a zlepšit tak komfort pro ty, kdo se rozhodnou přivést své dítě na svět právě v naší porodnici. Vedle sebe jsou teď soustředěny ambulance pro předporodní péče o zdravé maminky, poradna pro riziková těhotenství, vyšetřovny vybavené novým 3D a 4D ultrazvukem a také neonatologická poradna," popisuje prof. MUDr. Radovan Pilka, Ph.D., přednosta Porodnickogynekologické kliniky FN Olomouc.

V perinatologickém centru mohou samozřejmě rodit i ženy s normálním průběhem těhotenství. Velmi pečlivě jsou ale sledovány ty, u nichž lékaři dopředu vědí, že by mohly nastat komplikace během gravidity a při porodu.

„Jsou to například ženy s cukrovkou nebo matky trpící třeba vrozenou srdeční vadou. Tyto rodičky k nám jezdí z celého Olomouckého kraje, ale i z regionů Zlínského, Moravskoslezského nebo Pardubického kraje," uvádí profesor Pilka.

V rámci komplexního přístupu mohou těhotné ženy spolu se svými partnery na porodnicko-gynekologické klinice absolvovat odborně vedené předporodní kurzy Porod i péči o narozené dítě si tak vlastně vyzkouší nanečisto a mají také možnost všechny své otázky směřovat na profesionální porodní asistentky.

„Od pádu komunismu se už stalo běžným standardem, že je u porodu s rodičkou přítomen také otec dítěte. Občas jej může zastoupit některá jiná blízká osoba. Je ale určitě dobré se na narození dítěte připravovat už od jeho početí a předporodní kurzy jsou jednou z dobrých příležitostí," konstatuje profesor Pilka.

Vyšší věk nese více rizik

Častější výskyt rizik a komplikací v těhotenství a při porodu dávají odborníci do souvislosti s tím, že dnes ženy těhotenství odkládají mnohdy daleko za hranici optimálního biologické- ho věku.

„Organismus ženy je v ideální kondici pro otěhotně- ní mezi pětadvacátým a šestadvacátým rokem. Dnes už ale statistiky uvádějí, že až třetina žen v ČR rodí po třicátém pátém roce a nejsou výjimkou ani ženy, které otěhotní po čtyřicá- tém pátém roce věku. Lidský organismus tomu ale není uzpůsobený a výrazně tak rostou rizika i výskyt komplikací," podotýká profesor Pilka.

Do centra v matčině lůně

Perinatologická centra byla v ČR zřízena pro zlepšení péče o předčasně narozené děti.

„Pokud je takové dítě do centra transportováno až po porodu, je mnohem více ohroženo infekcemi a dalšími komplikace i než dítě, které se narodí v centru. Proto je strašně důležitý transport in utero, tedy ještě v děloze matky. Ve spádové oblasti našeho centra se to daří v devadesáti procentech případů, ale podobně dobře systém předporodní péče funguje v celé ČR a řadíme se tak opět mezi světovou špičku," vysvětluje MUDr. Lumír Kantor, Ph.D. Novorozenecké oddělení ve FN Olomouc má tři základní části – jednotku péče o fyziologické novorozence, jednotku intermediární péče a jednotku intenzivní a resuscitační péče.

„V našem centru se ročně narodí více než dva tisíce dětí, až osmina z těchto porodů je předčasných. Ročně také pečujeme asi o tři desítky extrémně nezralých novorozenců s porodní váhou pod tisíc gramů. Až sedmdesát procent z nich dokážeme nakonec provést tímto těžkým obdobím bez trvalých následků. Hranicí pro přežití je 24. týden a takové děti někdy váží i méně než pět set gramů," popisuje primář Kantor.

Jeho pracoviště je vybaveno moderními inkubátory a pracuje zde špičkově vyškolený personál. Navíc se nebojí zkoušet vedle běžné léčby i nové podpůrné metody, k nimž patří například pouštění nahrávky hlasů rodičů z cédéčka do inkubátoru

„Zvuk hlasů matky a nejbližších vnímá dítě už v děloze. Fyzický kontakt je na řadu týdnů i měsíců omezený inkubátorem, rodiče tu mohou být často, ale také ne pořád. Doporučuje se tedy alespoň hlasový kontakt," vysvětluje neonatolog.

Lepší služby a komfort

I další služby poskytované v souvislosti s péčí o matku a dítě v olomoucké porodnici se postupně zkvalitňují. Porodní boxy byly nově vybaveny zařízením pro centrální monitoring srdeční činnosti plodu a děložních kontrakcí (KTG), které opět zvyšuje bezpečnost péče. Rodičky mají v perinatologickém centru k dispozici laktační poradnu, služby klinického psychologa, sestry jim radí, jak po návratu domů pečovat o dítě, dostávají spoustu výukových materiálů.

Zvyšuje se také komfort během hospitalizace. Na oddělení šestinedělí byl původně k dispozici pouze jeden nadstandardní pokoj. Zájem rodiček byl ale velký, proto pro ženy po porodu přibyly další dva pokoje, kde mohou být samy se svým dítětem a mají k dispozici nadstandardní vybavení.

V olomoucké porodnici přichází na svět ročně přes dva tisíce dětí. Alespoň v posledních šesti letech to platí, předtím i tady zaznamenali pokles způsobený v ČR změnou společenského klimatu.

„Řada zdravotnických zařízení v okolí mluví o neustálém poklesu porodnosti. U nás je trend spíše opačný, ale přisuzuji to většímu zájmu rodiček, které si nás stále častěji vybírají. Roli hraje doporučení kamarádek, rodiny, zkušenosti předávané v diskusích na internetu a nikoliv statistická čísla. Je to pro nás i důležitý ukazatel, že svou práci neděláme špatně," dodává přednosta kliniky profesor Pilka.

/PR/

Autor: Redakce

4.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 16 000 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě Dělník do výroby. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Nabízíme:, možnost ubytování přímo v areálu; možnost záloh, , Zájemci se mohou hlásit u kontaktní osoby - paní Veronika Ševčíková:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: personalista@renosteel.cz, - telefonicky (Po - Pá 08,00 - 11,00hod.) na čísle 773 279 685, - osobně (Po - Pá 08,00 - 11,00hod.) na adrese místa výkonu práce, , Místo výkonu práce: RenoSteel s.r.o., náměstí Svobody č.p. 268, 752 01 Kojetín. Pracoviště: Renosteel s.r.o. - pracoviště kojetín, náměstí Svobody, č.p. 268, 752 01 Kojetín. Informace: Veronika Ševčíková, +420 773 279 685.

Obchod - Obchod Vedoucí prodejny, provozu 14 400 Kč

Vedoucí pracovních týmů v prodejnách Vedoucí. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14400 kč, mzda max. 15400 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Doba určitá - zástup dlouhodobé nemoci a dovolené na prodejně, uvedená doba zaměstnání se může změnit., , Požadavky:, Vyučení a praxe v oboru je výhodou, není však podmínkou. Znalost práce na PC., , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: krizkovas@jednotaostroh.cz;, - telefonicky na čísle 724 992 632 - paní Simona Křížková. Pracoviště: Jednota spotřební družstvo v uherském ostrohu - pracoviště rouské, 753 53 Všechovice. Informace: Simona Křížková, +420 724 992 632.

Administrativa - Administrativa Asistent, asistentka 23 000 Kč

Odborní asistenti v administrativě Asistent/ka vedení výroby. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup možný IHNED., , Náplň práce:, Administrativní a organizační podpora vedoucího výroby (dále jen VV); Vedení diáře, sjednávání a sledování termínů; Vedení a spoluvytváření agendy VV; Zpracování nabídek z připraveného konceptu a překlady do německého jazyka; Komunikace s partnery v německy mluvících zemích; Fakturace hotových zakázek, tvorba dodacích listů z připraveného konceptu; Zajišťování poštovních zásilek a organizování přepravy hotových strojů., , Požadujeme:, Minimálně SŠ vzdělání; Německý jazyk na dobré úrovni; MS Word, MS Excel, schopnost zvládnout práci v PDM a BYSNYS; Výborné organizační a komunikační dovednosti; Ochota učit se novým věcem; Spolehlivost a loajálnost; Řidičský průkaz skupiny "B" (výhodou)., , Nabízíme:, 25 dnů dovolené; Stravenky a občerstvení na pracovišti (kafeterie); Práci v progresivní inženýrské firmě se zaměřením na strojírenství., , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na email: svobodova@kbhcz.cz. Pracoviště: Kbh cz s.r.o., Gen. Štefánika, č.p. 975, 750 02 Přerov 2. Informace: Eva Svobodová, .

Výroba - Výroba Montážní dělník 14 000 Kč

Montážní dělníci výrobků z ostatních materiálů Pomocník olepování. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 17500 kč. Volných pracovních míst: 8. Poznámka: Náplň práce:, práce v nábytkářské dílně jako obsluha olepovacího stroje, , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: agentura@sksbu.cz;, - osobně na adrese kanceláře SKS Business unit s.r.o., Jiráskova 116, 753 01 Hranice - pan Tomáš Hampl, , Místo výkonu práce: MB DOMUS SE, Milenov č.p. 57, 753 61 Hranice 4. Pracoviště: Sks business unit s.r.o. - pracoviště milenov, 753 61 Hranice 4. Informace: Tomáš Hampl, .


Fotbalisté Přerova. Ilustrační foto

Krutý výprask na úvod přípravy. Viktorka dostala od Hulína šestku

Vladimír Kočara, trenér HC ZUBR Přerov

Kočara o juniorce Zubrů: Zařadili jsme se mezi top kluby, cílem bude záchrana

Usmrcené oči Berouskových tygrů a širý, černý lán: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 18. července 2018.

Je libo prohlídka nablýskaných veteránů? Můžete je vidět na zámku v Tovačově

Tovačovský zámek se stane jednou ze zastávek XX. Hanáckého okruhu, který startuje v sobotu 21. července dopoledne ze Smetanových sadů v Olomouci. Na sto patnáct automobilových a motocyklových veteránů do roku výroby 1939 budou moci obdivovat návštěvníci v době od 12 do 15.30 hodin v zámeckém parku.

První český Samuraj je z Přerova! Hodně si toho vážím, říká René Garcia

ROZHOVOR/ O netradiční a velice zajímavé prvenství se v rámci České republiky postaral zakladatel přerovské školy bojového umění Agatsu Ryu René Garcia.

Hradby roztančila Vanesa Harbek. Podívejte se

Lidé v pláštěnkách nebo s deštníkem nad hlavou. Tak to vypadalo v úterý večer na prostranství v ulici Pod Valy, kde se konal další z koncertů přerovského festivalu Hudební léto na hradbách. Tentokrát pódium rozehřála skvělá argentinská zpěvačka a kytaristka Vanesa Harbek v doprovodu špičkových polských hudebníků.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT