VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Perinatologické centrum: komplexní péče má v Olomouci velmi dobré výsledky

Když se na střední Moravě schyluje k rizikovému porodu, ať už jde o předčasné narození dítěte nebo o jiné závažné komplikace, měl by ideálně proběhnout v olomoucké fakultní nemocnici.

4.9.2015
SDÍLEJ:

Perinatologické centrum v olomoucké fakultní nemocniciFoto: FNOL

Zdejší porodnice má totiž už patnáct let statut perinatologického centra, což znamená, že právě tady jsou na špičkovou péči o matku i dítě vybavení a hlavně mají dost zkušeností, aby potíže během porodu zvládli.

Těhotné ženy, u kterých určité riziko komplikací hrozí, jsou proto už dopředu směřovány právě sem.

V České republice je takových center celkem dvanáct, přičemž Moravu pokrývají čtyři z nich – v Olomouci, Brně, Zlíně a Ostravě. Česká republika patří už řadu let mezi světovou špičku v oblasti péče o novorozené děti, přičemž velmi sledovaným měřítkem je takzvaná perinatální úmrtnost, která je považována za základní ukazatel úrovně péče v dané zemi.

U nás jsou to v průměru čtyři promile, tedy na každých tisíc narozených dětí čtyři novorozenci, kteří se narodí bez známek života nebo zemřou během porodu či do týdne po svém narození. Je to nízké číslo, pokud si uvědomíme, že ještě před půl stoletím se úmrtnost narozených dětí v tehdejším Československu uváděla v několika desítkách promile.

Současnými dobrými výsledky se velmi přibližujeme skandinávským zemím, kde je novorozenecká úmrtnost celosvětově nejnižší.

A právě olomoucké perinatologické centrum se u nás řadí k těm lepším, protože svými výsledky se dostává na hodnoty mezi třemi a čtyřmi promile, tedy ještě pod republikový průměr.

„Ve srovnání s našimi kolegy z jiných velkých porodnic, ale i při porovnání v mezinárodním měřítku, rozhodně neděláme ostudu," usmívá se MUDr. Lumír Kantor, Ph.D., vedoucí lékař Perinatologického centra FN Olomouc, primář Novorozeneckého oddělení a také nynější předseda České neonatologické společnosti.

Perinatologické centrum v olomoucké fakultní nemocnici

Perinatologické centrum v olomoucké fakultní nemocnici. Autor: FNOL

Komplexní předporodní péče

Pokud se manželé nebo partneři rozhodnou přivést svého potomka na svět v porodnici Fakultní nemocnice Olomouc nebo jim to vzhledem k rizikovému těhotenství doporučí lékař, mají zajištěnu komplexní předporodní péči.

„V posledních letech jsme otevřeli nově upravený ambulantní trakt našeho perinatologického centra, který byl vybudován v prostorách dřívějšího lůžkového oddělení. Tento krok nám pomohl lépe uspořádat jednotlivé ambulance a zlepšit tak komfort pro ty, kdo se rozhodnou přivést své dítě na svět právě v naší porodnici. Vedle sebe jsou teď soustředěny ambulance pro předporodní péče o zdravé maminky, poradna pro riziková těhotenství, vyšetřovny vybavené novým 3D a 4D ultrazvukem a také neonatologická poradna," popisuje prof. MUDr. Radovan Pilka, Ph.D., přednosta Porodnickogynekologické kliniky FN Olomouc.

V perinatologickém centru mohou samozřejmě rodit i ženy s normálním průběhem těhotenství. Velmi pečlivě jsou ale sledovány ty, u nichž lékaři dopředu vědí, že by mohly nastat komplikace během gravidity a při porodu.

„Jsou to například ženy s cukrovkou nebo matky trpící třeba vrozenou srdeční vadou. Tyto rodičky k nám jezdí z celého Olomouckého kraje, ale i z regionů Zlínského, Moravskoslezského nebo Pardubického kraje," uvádí profesor Pilka.

V rámci komplexního přístupu mohou těhotné ženy spolu se svými partnery na porodnicko-gynekologické klinice absolvovat odborně vedené předporodní kurzy Porod i péči o narozené dítě si tak vlastně vyzkouší nanečisto a mají také možnost všechny své otázky směřovat na profesionální porodní asistentky.

„Od pádu komunismu se už stalo běžným standardem, že je u porodu s rodičkou přítomen také otec dítěte. Občas jej může zastoupit některá jiná blízká osoba. Je ale určitě dobré se na narození dítěte připravovat už od jeho početí a předporodní kurzy jsou jednou z dobrých příležitostí," konstatuje profesor Pilka.

Vyšší věk nese více rizik

Častější výskyt rizik a komplikací v těhotenství a při porodu dávají odborníci do souvislosti s tím, že dnes ženy těhotenství odkládají mnohdy daleko za hranici optimálního biologické- ho věku.

„Organismus ženy je v ideální kondici pro otěhotně- ní mezi pětadvacátým a šestadvacátým rokem. Dnes už ale statistiky uvádějí, že až třetina žen v ČR rodí po třicátém pátém roce a nejsou výjimkou ani ženy, které otěhotní po čtyřicá- tém pátém roce věku. Lidský organismus tomu ale není uzpůsobený a výrazně tak rostou rizika i výskyt komplikací," podotýká profesor Pilka.

Do centra v matčině lůně

Perinatologická centra byla v ČR zřízena pro zlepšení péče o předčasně narozené děti.

„Pokud je takové dítě do centra transportováno až po porodu, je mnohem více ohroženo infekcemi a dalšími komplikace i než dítě, které se narodí v centru. Proto je strašně důležitý transport in utero, tedy ještě v děloze matky. Ve spádové oblasti našeho centra se to daří v devadesáti procentech případů, ale podobně dobře systém předporodní péče funguje v celé ČR a řadíme se tak opět mezi světovou špičku," vysvětluje MUDr. Lumír Kantor, Ph.D. Novorozenecké oddělení ve FN Olomouc má tři základní části – jednotku péče o fyziologické novorozence, jednotku intermediární péče a jednotku intenzivní a resuscitační péče.

„V našem centru se ročně narodí více než dva tisíce dětí, až osmina z těchto porodů je předčasných. Ročně také pečujeme asi o tři desítky extrémně nezralých novorozenců s porodní váhou pod tisíc gramů. Až sedmdesát procent z nich dokážeme nakonec provést tímto těžkým obdobím bez trvalých následků. Hranicí pro přežití je 24. týden a takové děti někdy váží i méně než pět set gramů," popisuje primář Kantor.

Jeho pracoviště je vybaveno moderními inkubátory a pracuje zde špičkově vyškolený personál. Navíc se nebojí zkoušet vedle běžné léčby i nové podpůrné metody, k nimž patří například pouštění nahrávky hlasů rodičů z cédéčka do inkubátoru

„Zvuk hlasů matky a nejbližších vnímá dítě už v děloze. Fyzický kontakt je na řadu týdnů i měsíců omezený inkubátorem, rodiče tu mohou být často, ale také ne pořád. Doporučuje se tedy alespoň hlasový kontakt," vysvětluje neonatolog.

Lepší služby a komfort

I další služby poskytované v souvislosti s péčí o matku a dítě v olomoucké porodnici se postupně zkvalitňují. Porodní boxy byly nově vybaveny zařízením pro centrální monitoring srdeční činnosti plodu a děložních kontrakcí (KTG), které opět zvyšuje bezpečnost péče. Rodičky mají v perinatologickém centru k dispozici laktační poradnu, služby klinického psychologa, sestry jim radí, jak po návratu domů pečovat o dítě, dostávají spoustu výukových materiálů.

Zvyšuje se také komfort během hospitalizace. Na oddělení šestinedělí byl původně k dispozici pouze jeden nadstandardní pokoj. Zájem rodiček byl ale velký, proto pro ženy po porodu přibyly další dva pokoje, kde mohou být samy se svým dítětem a mají k dispozici nadstandardní vybavení.

V olomoucké porodnici přichází na svět ročně přes dva tisíce dětí. Alespoň v posledních šesti letech to platí, předtím i tady zaznamenali pokles způsobený v ČR změnou společenského klimatu.

„Řada zdravotnických zařízení v okolí mluví o neustálém poklesu porodnosti. U nás je trend spíše opačný, ale přisuzuji to většímu zájmu rodiček, které si nás stále častěji vybírají. Roli hraje doporučení kamarádek, rodiny, zkušenosti předávané v diskusích na internetu a nikoliv statistická čísla. Je to pro nás i důležitý ukazatel, že svou práci neděláme špatně," dodává přednosta kliniky profesor Pilka.

/PR/

Autor: Redakce

4.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 15 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Speciální práce ve stavebnictví. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Nástup možný IHNED. Pracovní doba je rozvržena nerovnoměrně. , , Zaměstnavatel požaduje:, řidičský průkaz skupiny B; spolehlivost; samostatnost; zodpovědnost, , Nabízíme:, přechod na HPP a uzavření pracovní smlouvy, , Zájemci se mohou hlásit:, - telefonicky na čísle 723 655 673 - paní Sedláková, , Místo výkonu práce: stavby zaměstnavatele v ČR, popř. v zemích EU. Pracoviště: Nikol s.r.o., Tovární, č.p. 1927, 753 01 Hranice 1. Informace: Sedláková, +420 723 655 673.

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 23 000 Kč

Mechanici a opraváři osobních automobilů Přijímací technik - servisní poradce/kyně. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jsme česká firma a provozujeme autorizovaný servis Mercedes-Benz., , Náplň práce:, provádět příjem a výdej vozidel ze servisu; jednat se zákazníky; zpracovávat související administrativu včetně fakturace; organizovat práci na dílně., , Požadujeme:, kandidáta se zájmem o obor a ochotou učit se nové věci, zodpovědného a flexibilního. Praxe v oboru je výhodou. Šikovného uchazeče se zájmem o obor z příbuzného oboru rádi zaučíme. Práce je vhodná i pro absolventy. Očekáváme uživatelskou znalost PC, ŘP sk. B, výhodou sk. C., , Nabízíme:, přátelský kolektiv, vzdělávání v rámci Mercedes-Benz, stravenky, týden dovolené navíc, ostatní benefity., , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na email: roman.kupka@auto-dienst.cz, - telefonicky (Po - Pá 7,00 - 15,00 hod.) na čísle 581 773 754 - Roman Kupka, , Pracoviště: Lipník nad Bečvou. Pracoviště: Auto-dienst s.r.o., Zahradní, č.p. 1127, 751 31 Lipník nad Bečvou. Informace: Roman Kupka, +420 581 773 754.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 7 450 Kč

Číšníci a servírky Číšník/servírka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 7450 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zkrácený úvazek, pracovní doba 09,00 - 14,30hod.., , Náplň práce:, obsluha hostů restaurace; podávání jídel a nápojů, , Požadavky:, milé a příjemné vystupování, , Nabízíme:, - možnost ubytování; obědy, , Zájemci se mohou hlásit:, - telefonicky na čísle 607 752 280 nebo 602 562 848 - paní Alexandra Pospíšilová, , Místo výkonu práce: Restaurace U Jelena, Hranická 109, Hranice IV-Drahotuše,, 753 61 Hranice 4. Pracoviště: Alexandra pospíšilová, Hranická, č.p. 109, 753 61 Hranice 4. Informace: Alexandra Pospíšilová, +420 607 752 280.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Vrátný 12 200 Kč

Vrátní Vrátná/ý. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní náplň:, Evidence a kontrola vozidel;, Pracovní doba PO-PA střídavě po týdnu 6.30-15 hod, 9.00-17.30 hod; Vhodné i pro osoby se zdravotním omezením., , Požadavky:, Komunikace, iniciativa a zodpovědný přístup k práci., , Nabízíme:, Závodní stravování nebo stravenky, pravidelné čtvrtletní prémie stabilizační a motivační povahy., , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na email: radek.vacula@presbeton.cz. Pracoviště: Presbeton nova, s.r.o., pracoviště slavíč, 753 61 Hranice 4. Informace: Radek Vacula, .


Videosouhrn 19. dubna 2018

Akrobacie s hlavou v kanálu, záchrana bobra a pohřeb motorkáře: videa dne

Jarní opalovačka na Poděbradech. Ilustrační foto
19

Teplo na plavky. O víkendu si užijte léto, pak se ochladí

Divadlo Dostavník uvede novou premiéru. Komiksovou gangsterku

V trochu nezvyklém květnovém termínu si letos vychutnají návštěvníci premiéru přerovského Divadla Dostavník. A změní se i žánr. Po dvou uplynulých sezonách, kdy se Dostavník „zmítal mezi životem a smrtí“ a vybíral si hlavně vážná témata, se diváci opět dočkají veselejší podívané.

Oloupil starce přímo v jeho bytě, vrhl se i na prsten na jeho ruce

Jako loupežné přepadení šetří kriminalisté případ, který se stal v pondělí večer ve Wurmově ulici v Přerově.

V Přerově poměří síly tanečníci z celé Moravy

Přerovská sportovní hala se o víkendu 21. a 22. dubna promění v jeden veliký taneční parket. Své síly zde totiž poměří více jak dva tisíce tanečníků z nejrůznějších koutů Moravy. Uskuteční se zde totiž Mistrovství Moravy Czech Dance Masters, bojovat se bude o postup na o postup na Mistrovství České republiky tanečních skupin.

Ukradl dětské oblečení, ochrance navíc vyhrožoval zabitím

Až tři roky vězení hrozí čtyřiačtyřicetiletému muži, který ve středu v odpoledních hodinách navštívil společně s dalším mužem jeden z obchodů s oblečením v Galerii Přerov.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT