Medaili z čistého stříbra razí Pražská mincovna a. s., která v současnosti připravuje také její zlatou variantu. Obě novinky jsou součástí roční sbírky Kalendárium 2012, ve které mincovna mapuje výročí významných osobností a událostí v českém i evropském rozměru.

„Lícní stranu tvoří kompozice portrétu Jiřího Trnky z tříčtvrtečního pohledu a je doplněna opisem, do kterého je v horizontální rovině zakomponován letopočet narození a úmrtí," popsal autor grafického návrhu medaile Jiří Dostál. „Rubová strana je tvořena volnou kompozicí prvků vztahujících se k tématu animovaného filmu, to znamená je zde kamera, filmový pásek a náznak archů listů symbolizujících Trnku umělce kreslíře - výtvarníka pracujícího s animací."

Jako podklad pro obraz Jiřího Trnky na lícní straně medaile posloužily autorovi různé fotografie. „Z nich jsem si vytvořil řadu kreseb a podle nich pak syntézou vymodeloval portrét," vysvětlil Jiří Dostál. Sám na geniálního režiséra, ilustrátora a sochaře také zavzpomínal.

„Mám velkou úctu k jeho práci a osobně obdivuji jeho výtvarný názor, ať už ve filmu, tvorbě loutek, ilustrací a zvláště sílu výtvarného výrazu jeho kresby. Měl jsem tu čest jako student VŠ UMPRUM v Praze potkávat v 60. letech pana Trnku na chodbě školy, ve které byl profesorem v ateliéru kresleného filmu," ohlédl se do minulosti jablonecký sochař a medailér.

Pražská mincovna medailon se slavným režisérem razí v provedení běžná i špičková kvalita, která se označuje jako proof. Stříbrná novinka má průměr 37 milimetrů a váží 31,1 gramu (jedna trojská unce). „Zlatá varianta pak bude mít hmotnost o polovinu menší a průměr osmadvacet milimetrů. Pro stříbrnou i zlatou variantu se počítá s kovy maximální ryzosti," upřesnil mincmistr Pražské mincovny Ondřej Koňařík s tím, že medaile je možné si rezervovat na stránkách distribuční společnosti www.Zlate-Mince.cz.

Začínal jako loutkař

Plzeňský rodák Jiří Trnka vystudoval před druhou světovou válkou Uměleckoprůmyslovou školu v Praze. K loutkám měl vztah už od dětství, později pracoval v Divadle Spejbla a Hurvínka Josefa Skupy, kde navrhoval kulisy. Sám pak provozoval loutkové Dřevěné divadlo v budově dnešní divadelní scény Rokoko. Tam měla premiéru i hra Mezi broučky, která vznikla na motivy slavné Karafiátovy knihy Broučci, již Trnka opatřil půvabnými ilustracemi. V roce 1945 se Jiří Trnka stal spoluzakladatelem studia Bratři v triku, které dosáhlo světového věhlasu. Už o rok později film Zvířátka a Petrovští zvítězil na festivalu v Cannes a další ocenění, mezi nimiž byla například i cena Hanse Christiana Andersena, postupně přibývala. O výjimečném postavení studia Bratři v triku svědčila i návštěva pracovníků amerického studia Walt Disney, kteří u Jiřího Trnky v roce 1952 absolvovali studijní pobyt.
Mezi Trnkovy nejslavnější loutkové filmy patří Staré pověsti České, Sen noci svatojánské nebo Haškův Dobrý voják Švejk. Toto jedinečné zpracování namluvil Trnkův přítel Jan Werich.

Jiří Trnka byl neobyčejně pracovitý, ve studiu vydržel i šestnáct hodin. Špatná životospráva a vysoké nasazení se podepsaly i na jeho zdraví. Skonal 30. prosince 1969, pochován je v Plzni.

Společně s Hermínou Týrlovou a Karlem Zemanem je Jiří Trnka považován za zakladatele českého animovaného filmu.