Noc z 2. na třetího března 2014 se do novodobé historie Valašska zapsala jako jedna z nejčernějších. Rozsáhlý požár zachvátil a těžce poškodil památnou budovu Libušína, navrženou legendárním architektem Dušanem Jurkovičem. Spontánní vlna veřejné podpory, jež se krátce po neštěstí vzedmula, zasáhla celou Českou republiku. Jako jedna z prvních firem se zapojila Pražská mincovna, která oznámila ražbu mimořádné pamětní medaile ve prospěch obnovy Libušína. Výtěžek z jejího prodeje už přinesl téměř sto padesát tisíc korun.

„Požár Libušína byl smutnou událostí nejen pro Valašsko. Stavba totiž patří k jedněm z nejzajímavějších architektonických památek České republiky, proto jsme bez zaváhání rozhodli o speciální emisi výtěžkových medailí. Zisk z prodeje jde přímo na účet pro obnovu Libušína," uvedl výkonný ředitel Pražské mincovny Jan Hrubý. Připomněl, že návrhy obou stran medaile, které vznikly podle Jurkovičových návrhů, vyšly už dříve také ve zlatém a stříbrném provedení. „Jsme rádi, že výtěžkovou medaili si pořídilo už téměř tisíc lidí a věříme, že další budou přibývat. Tato forma podpory je zajímavá tím, že přispěvateli zůstane jako vzpomínka ražba s ukázkami Jurkovičových návrhů," dodal Jan Hrubý.

Výtěžková medaile na podporu rekonstrukce Libušína je pozoruhodná hned v několika směrech. Nese totiž motivy Jurkovičových plánů rozhledny a portálu, které byly po dlouhá desetiletí uloženy v archivu. Uměleckou hodnotu medaile garantuje jméno světově proslulého medailéra akademického sochaře Vladimíra Oppla: autor nákresy obohatil o další stylové prvky. Obě strany tak tvoří harmonickou kompozici ve slovansko-karpatském duchu.

Medaile je k dostání na stránkách www.Zlate-Mince.cz, kde ji lze jednoduše objednat po kliknutí na obrázek Libušína v levé straně. Další možnosti skýtají valašská informační centra.
Jedním z nich je také Zvonice na Soláni, kde začali s prodejem mezi prvními.
„O tuto medaili byl zájem velký, několikrát byla vyprodaná, takže jsme museli doplňovat zásoby," uvedla Eva Kysučanová, pracovnice IC Zvonice Soláň. Připomněla, že zájemci si tak medaili za necelých dvě stě korun mohou na Zvonici pořídit i nyní a zároveň tím prospět dobré věci.

Valašské muzeum v přírodě přivítalo nápad Pražské mincovny podpořit opravu Libušína formou ražené medaile. „Od počátku tuto iniciativu a aktivitu Pražské mincovny hodnotíme velmi kladně. Zájemci tak mohou přispět na sbírku na obnovu objektu Libušín na Pustevnách a zároveň obdrží upomínkový předmět," uvedl ředitel VMP Jindřich Ondruš.

Medaile s Jurkovičovými návrhy stojí 199 korun, ve prospěch sbírky putuje celá částka snížená o jedenadvaceti procentní daň. K medaili mincovna dodává také certifikát pravosti ze Státní tiskárny cenin. Prodejní místa: Informační centrum Vsetín, Valašské muzeum v přírodě, Informační centrum Zvonice na Soláni, prodejna Zlaté mince – Numismatika v budově Komerční banky ve Vsetíně. Medaili je možné zakoupit také na dobírku na již zmiňovaných stránkách www.Zlate-Mince.cz.

(miu)