Šestatřicetiletý makléř pracuje v realitách už několik let a mnoho obyvatel Přerova a okolí dnes díky němu spokojeně prodalo svou nemovitost anebo bydlí ve vytouženém domově.

Marek Holý bude za chvíli vyrážet do terénu, ale předtím si ještě musí nachystat všechny potřebné materiály. Usedá tak ke svému stolu, který se hemží různými složkami a papíry. „Pro kolegy je to nepořádek, pro mě řízený chaos. Důležité je, když já vím, kde co mám. Takto mi to vyhovuje. Pracuji na spoustě případů, takže ani nemůžu mít úplně čistý stůl. Nicméně spolupracovníci už si na to myslím zvykli," říká s úsměvem.

Ranní kávu si vypil už doma a přitom stačil vyřešit několik pracovních e-mailů. „Vstávám o půl sedmé ráno, někdy i dříve. E-maily si kontroluji průběžně ještě večer a ráno z domu. Postupně se připravuji na to, co mě další dny čeká. Do e-mailu mi chodí například dotazy na nějaké nemovitosti. Vždycky se snažím reagovat co nejrychleji. Je to hodně o rychlosti," vysvětluje Marek Holý.

Práce v realitách je o rychlosti

Každé ráno kontroluje inzerci lidí, kteří nabízejí reality sami. „Od svých klientů mám poptávky na konkrétní typy nemovitostí, čili na základě jejich požadavků každý den vyhledávám vhodnou inzerci. Kontaktuji tak majitele daných nemovitostí a domlouvám si s nimi schůzky za účelem prodeje," popisuje.

Dnes čeká Marka Holého několik schůzek. Nejprve se pojede podívat, jak probíhá rekonstrukce bytu, který před několika týdny prodal spokojeným klientům. Doporučil jim totiž řemeslníky na práci, a tak se půjde přesvědčit, jestli vše probíhá podle plánů. Potom jej čeká prohlídka starého domu v Tučíně, který by chtěl majitel prodat. „K tomuto domu jsem se dostal náhodou. Můj syn chodí na kanoistiku a jeho trenér se mě zeptal, jestli bych nevěděl o nějakém domě v Tučíně, který by si mohl zrekonstruovat a bydlet v něm. Tak jsem zavolal pár známým a také starostovi obce, jestli o něčem neví a přišla řeč na dům, na který se dnes pojedu podívat. Je to hodně staré stavení, tak jsem zvědavý, v jakém je stavu," vysvětluje makléř.
Marek Holý si ještě v kanceláři vyřizuje několik telefonátů a e-mailů, bere si složku s dotazníkem pro nábor domu, foťák a vyrážíme. Po cestě mi Marek Holý nadšeně povídá o své práci, občas mávne rukou na někoho známého, vyřeší pár telefonů a z auta ukazuje domy a byty, které prodal, našel pro své klienty ke koupi anebo mě jen tak zkouší, kolik si myslím, že daný dům stojí. Asi za patnáct minut jsme u bytu, kde řemeslníci provádějí rekonstrukci.

Marek Holý pak důkladně prochází byt a zjišťuje, jak práce pokračují. „Víte, ono je to všechno propojené. Noví majitelé bytu si sem budou kupovat novou kuchyň a tady tu chtějí vyhodit. No a v bytě, který teď prodávám, zase kuchyň chybí. Tak jsme se domluvili, že ji tam za symbolickou částku převezeme. Věci podobné této řeším také poměrně často prodejem ani koupí to prostě nekončí," usmívá se makléř a pomalu se chystáme vyrazit dál směrem do Tučína.

Na místě nás poté vítá majitel domu. Marek Holý se vydává na prohlídku nemovitosti včetně přístavků, které dříve sloužily jako chlévy, prohlédl si starou stodolu a velkou zahradu rozpínající se za domem. „Je to veliká stavba a je vidět, že se na ní dlouho nic nedělalo. Přesto je ale v poměrně dobrém stavu. Důležité však je, že už znám plány a potřeby majitele, poznamenal jsem si důležité informace k domu, a to například, jestli je připojený na vodu a elektřinu, v jakém stavu je střecha, jak velký je pozemek, jakého typu je zde instalováno vytápění, a také jsem si pořídil několik fotografií," nastínil Holý.

Spolupráce na výhradní smlouvu

Makléř se s prodávajícím domluvil na dalším postupu při prodeji jeho nemovitosti a informoval jej o všem, co s prodejem souvisí a k čemu se mu realitní kancelář zavazuje. „Pokud se pan majitel rozhodne spolupracovat se mnou, tak mu nabídnu výhradní smlouvu a postarám se o všechny věci týkající se prodeje. Zavazuji se tím prodávajícímu, co pro něj budu dělat, a věnuji mu veškerou péči. Proto třeba i já sám mám v nabídce jen pár nemovitostí. Nemá smysl jich mít padesát, a nevěnovat jim dostatečnou péči. Všichni mí klienti jsou tak pravidelně informováni o aktuálním stavu," vysvětlil Marek Holý. Udělá si poslední fotografie a vyrážíme zpět do Přerova, kde Marka Holého čekají administrativní povinnosti v kanceláři. Během odpoledne ho čekají se zájemci dvě prohlídky pěkného bytu, který je po rekonstrukci. Poté by ještě rád stihl vyřízení potřebných dokumentů na katastrálním úřadě. Vše probíhá za neustálého zvonění mobilního telefonu, tedy sdělování informací o daných nemovitostech potenciálním kupcům, domlouvání schůzek, prohlídek, konzultací v advokátní kanceláři a podpisů smluv. Jeho práce končí až v podvečerních hodinách, kdy se věnuje svým synům a koníčkům.

Práce v realitách je podle něj občas běh na dlouhou trať. „Mě to ale strašně baví. Nikdy dopředu nevím, co přesně mě čeká, kdo mi zavolá a koho na schůzce potkám. Každou událost, ať už pozitivní či negativní, však beru jako zkušenost, která mě v mé profesi posouvá dál," uzavřel Marek Holý.

GALERIE REALIT
Adresa: Jiráskova 647/3, Přerov
Kontakt: Tel.: 777 054 304, prerov@galerierealit.cz
www: http://www.galerierealit.cz/


Autor: VERONIKA HRABINOVÁ