Příčinou úpadku je podle jeho slov nízká kupní síla. „Špatnou pozici obchodů na malých obcích ovlivňuje několik faktorů. Především jsou to supermarkety, které zboží prodávají až o dvacet procent levněji. Těm se já jako malý obchodník nikdy nemůžu vyrovnat. S tím souvisí i to, že lidé z vesnic dojíždějí za prací do větších měst a je pro ně snazší nakoupit si potřebné zboží ve městě,“ vysvětlil Jiří Horák.
Jak dodal, jeho obchodu nepomáhá ani to, že se nachází v blízkosti vlakového nádraží, protože převážná většina lidí jezdí do města autem. Podle jeho slov tomu tak vždy nebylo.
Prodejnu s drogerií zdědil Jiří Horák před dvěma lety po svém otci, který obchod vlastnil od roku 1939. V té době obchod prosperoval tak, že rodičům Jiřího Horáka „vydělal“ i na stavbu domu, ve kterém žije v současné době se svou matkou.
„Pamatuji si, že tatínek jezdil pro zboží na kole. V obchodě prodával například mýdlo, krém na boty, ale měl zde také fotolaboratoř,“ zavzpomínal Jiří Horák. Od té doby se však hodně změnilo a podnikatel se nyní obchod snaží udržet ze všech svých sil.
„Nepředvídám tomu ale dlouhou životnost. Výhodou pro mě je, narozdíl od ostatních podnikatelů v obci, že nemusím platit nájem, protože jsem ve svém,“ prorokoval skepticky Jiří Horák.
Snad jedinou naději pro další rozvoj obchodů na malých obcích podnikatel vidí v osobním kontaktu s lidmi. „U mne nakupují buď důchodci, maminky na mateřské dovolené, nebo moji známí.
Osobní kontakt a znalost zboží, které prodávám, je snad poslední důvod, proč lidé chodí do mého obchodu. V supermarketu vám skoro nikdo neporadí,“ řekl Horák, který kromě drogistického zboží prodává také barvy a laky.
„Podnikat budu, dokud to půjde, ale nemyslím si, že to má perspektivu,“ dodal.
PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z PŘEROVSKA