Hlavním bodem programu byla prohlídka areálu závodu s odborným výkladem.

Tu si nenechaly ujít jak rodiny s dětmi, které se mohly podívat, kde a jak pracují jejich známí a příbuzní, na návštěvu podniku ale přišli například i bývalí zaměstnanci firmy. Návštěvníci se dozvěděli i to, jak se cement vyrábí.

„Cementárna v Hranicích funguje již od roku 1954, tedy 54 let. Odhadujeme, že suroviny v okolí zajistí ještě dalších osmdesát až sto let provozu,“ informoval během prohlídky výrobní ředitel společnosti Karel Magrla.

Jedním z cílů akce bylo také seznámit místní s tím, jak cementárna chrání životní prostředí. „Naše továrna se chová k životnímu prostředí dobře. Dokazuje to spousta zeleně nebo také srnky, bažanti a lišky, které se v areálu často vyskytují. Máme zde asi stovku různých odprašovacích zařízení,“ vysvětlil Karel Magrla.

Návštěvníci se během prohlídky dozvěděli i řadu zajímavostí, například to, že kvůli pramenům léčivé vody v Teplicích nad Bečvou nesmí úroveň těžby surovin poklesnout pod hranici 260 metrů nad mořem.

„Při prohlídce jsem se dozvěděl, že cementárna dnes zaměstnává jen 172 pracovníků. Když jsem tu před lety s manželkou pracoval, bylo nás tu asi 1400. To je obrovský rozdíl,“ zavzpomínal jeden z návštěvníků Alois Perutka.

Během prohlídky se zájemci seznámili i s tím, jak byl areál postupně modernizován. Staré technologické zařízení se začalo postupně nahrazovat novým, přičemž novodobá historie se píše od roku 1992.

„Dřívějším pohonem pece bylo černé uhlí. Dnes se snažíme toto palivo nahrazovat více než z poloviny alternativními zdroji energie, mezi které patří například drcené pneumatiky, tříděný odpad a masokostní moučka,“ uvedl Karel Magrla.

Doprava z Hranic do cementárny a zpět byla zajištěna autobusy, které zájemce zdarma rozvážely po celém městě. Na své si přišly i děti, pro které byl připraven skákací hrad, chůze na chůdách, jízda na čtyřkolkách nebo střelba na terč.