K této profesi ji přivedla dlouholetá kamarádka a jednatelka společnosti GALERIE REALIT Kateřina Zvonková. Dnes se této profesi věnuje Dana Neblová už osm let. Svůj první prodej uskutečnila hned první měsíc po nástupu do práce.

„Byl to byt mých přátel, kteří mi jej svěřili k prodeji, jelikož věděli, že mi mohou důvěřovat a že jim zajistím perfektní servis v průběhu celé spolupráce," vzpomíná.Realitní makléřka Dana Neblová ze společnosti GALERIE REALIT

Právě první realizovaný obchod jí pomohl k získání sebedůvěry a odstartoval její kariéru. Za osm let získala spoustu znalostí a zkušeností.

„Čím déle se této činnosti věnujete, tím lepší a individuálnější péči můžete svým klientům poskytnout," tvrdí makléřka.

Díky práci v týmu profesionálů má absolutní kontrolu nad svým časem. Setkává se se zajímavými lidmi, z kterých se většinou stávají dobří přátelé. Běžný den tráví v kanceláři, náborem nemovitostí k prodeji, prohlídkami bytů a domů či komunikací s úřady a klienty. Občas se jí tak profesní život promítne i do soukromí.

„Neustále nosím mobilní telefon při sobě a ve spěchu se i svým přátelům představuji: Dobrý den, Dana Neblová, GALERIE REALIT, prosím," přiznává s úsměvem.

Ne vždy je ale práce realitního makléře snadná. Nese s sebou i řadu nepříjemností, jako stres či nedůvěru klientů.

„Bohužel žijeme v době, kdy si lidé celkově navzájem moc nedůvěřují ať už na osobní, či profesní úrovni. Stává se nám, že se klient bojí uzavřít smlouvu, jakmile však smlouvu společně s klientem prostudujeme a přizpůsobíme jeho požadavkům, uvědomí si, že sepsáním smlouvy chrání především sám sebe," vysvětluje. Náročné dny v práci jí pomáhají překonat kolegové a rodina, ve kterých má oporu.

„Manžel i syn mě v práci podporují, takže se jí můžu plně věnovat. Určitě si oba uvědomují, že ne každý má to štěstí dělat práci, která ho baví, s lidmi, které má rád a kterých si váží," dodává makléřka.

Získat si u klientů důvěru a takzvaně si udržet jejich věrnost není podle Dany Neblové vůbec snadné. Sází však na osvědčenou profesionalitu, korektnost a férové jednání. Klienti se k ní proto rádi vracejí.

„Správný makléř musí naslouchat zákazníkům, je důležité ke každému přistupovat individuálně. Povahou by měl být makléř seriózní a komunikativní a měl by umět odolávat stresovým situacím, prostě profesionál," uzavírá s tím, že pokud se této profesi člověk plně věnuje, není důležité, zda je žena, nebo muž.

GALERIE REALIT

GALERIE REALIT. Foto: archiv společnosti

Realitní poradna: Co je průkaz energetické náročnosti budov?

Průkaz energetické náročnosti budov (PENB) vyhodnocuje energetickou náročnost budovy, vyčísluje energie spotřebovávané při běžném provozu a řadí budovy do třídy energetické náročnosti od A, tedy nejnižší, do G, po nejvyšší.

Povinně si ho musejí obstarat vlastníci novostaveb a také každý, kdo stávající nemovitost jako celek pronajímá, prodává nebo ji výrazněji renovuje. Domy postavené před rokem 1947, které neprošly zásadní rekonstrukcí, mít průkaz energetické náročnosti nemusejí v případě, že se při prodeji kupující a prodávající písemně dohodnou. Stavba je v takovém případě automaticky řazena do třídy G.

Při prodeji bytu v osobním vlastnictví mohou lidé PENB nahradit vyúčtováním energií za poslední tři roky. K pronájmu bytu bude potřeba od ledna 2016.

Do jaké energetické třídy nemovitost spadá, musí informovat také ten, kdo byt či dům inzeruje k prodeji. Zpracování a vydání průkazu vyjde na několik tisíc korun, záleží na velikosti domu a konkrétním energetickém specialistovi, GALERIE REALIT s.r.o. vypracování PENB garantuje v rámci zprostředkovatelské služby zdarma.

V jakých případech PENB nepotřebujete a další užitečné informace vám rádi sdělí makléři GALERIE REALIT s.r.o.
Realitní kancelář lidé najdou v ulici Jiráskova 647/3 v Přerově.