Postup si vybojovaly Simona Dobrá a Tereza Hladíková (obě z domácího TK Precolor Plus Přerov), Petra Krejsová, Eva Rutarová, Dagmar Janischová a Jana Matoušková.

Antukový turnaj ITF je dotován částkou 15 tisíc amerických dolarů. Hlavní soutěž ve dvouhře a čtyřhře začíná v úterý prvním kolem.

Z českých hráček byla nejvýše nasazenou v kvalifikaci Simona Dobrá (na žebříčku WTA 576. místo) z TK Precolor Plus Přerov, která si poradila s krajankou Dominikou Haldinovou ve dvou setech 6:4, 6:2.

„V minulých dnech jsem nehrála kvůli žaludečním problémům a ani netrénovala. Přiznám se, že jsem nečekala kvůli nemoci příliš dobrý výkon. Soupeřku dobře znám, neboť podobně jako já trénuje v Přerově. Nakonec rozhodly mé větší zkušenosti," pověděla čtyřiadvacetiletá rodačka z Olomouce.

Dobrá měla z českých hráček největší šance na proklouznutí do hlavní soutěže.

Tenisový Zubr Cup v Přerově„Na pavouka a nasazení se vůbec nedívám, ale jsem ráda za každý postup. Pro mě se jedná o domácí turnaj, navíc to mám tady kousek z Olomouce. Přerovský turnaj beru tréninkově, ale věřím, že uhraji dobrý výsledek. Každopádně po nemoci musím nabrat kondici a získat herní jistotu. Věřím, že to bude zápas od zápasu jen lepší," upřesnila Simona Dobrá.

Zatímco Dobrá jde dále, čtvrtá nejvýše nasazená Nikola Fraňková (620.) byla vyřazena Ljubov Vasiljevovou (1117.) z Ruska hladce ve dvou setech 3:6, 1:6.

„Nepředvedla jsem dobrý výkon, i když jsem byla papírová favoritka. Hned na začátku první sady mě zradil servis a rozhodly zbytečné chyby na mé straně," uvedla prostějovský tenistka.

V prvním kole vyřadila Karolínu Vlachovou, dceru hokejového internacionála a současného trenéra extraligových hokejistů Zlína.

„V tom zápase mně fungoval servis, výkon byl podstatně lepší než dnes a duel jsem měla pod kontrolou. Věřím, že alespoň v deblu si trochu spravím chuť," řekla Nikola Fraňková.

Do hlavní soutěže postoupila rovněž Tereza Hladíková (710.), vítězka Zubr Cupu před čtyřmi lety. Přerovská hráčka porazila juniorku Karolínu Stuchlou ve dvou setech 6:4, 6:1.

„Karolína hraje útočný tenis, ale v nohou měla třísetový souboj v prvním kole. Věděla jsem, že bude unavená. První set jsem se potřebovala dostat do tempa a poté už to bylo v pohodě. Nemám tady nějaké přehnané ambice. Na prvním místě mám blížící se státnice na vysoké škole, studium má zkrátka přednost," uvedla čtyřiadvacetiletá tenistka TK Precolor Plus Přerov.

Zranění paty ji vystavilo na pět měsíců stop z turnajových startů.

„Dokončila jsem si zimní a letní semestr na Vysoké škole logistiky v Přerově. Teprve nedávno jsem hrála od loňské extraligy v německé lize první zápas. Zkrátka tenis už tak neprožívám jako dříve," upřesnila dlouhonohá tenistka.

Ve druhém kole kvalifikace překvapila prostějovská Eva Rutarová. Na její raketě skončila nasazená Rakušanka Jeannine Prentnerová (742.). Hráčka TK Agrofert nejdříve vystavila stopku Julii Valotové z Ruska a nyní vyprovodila z kurtu další nasazenou hráčku.

„Na začátku souboje s Rakušankou jsem byla hodně nervózní, kazila jsem i lehčí míče. Poté přišlo zlepšení a i přes menší krizi na začátku druhého setu jsem dotáhla duel do úspěšného konce," uvedla šestnáctiletá tenistka.

V poslední době nehrála kvůli zranění žádný turnaj. Herní přestávku si vynutila únavová zlomenina čéšky.

„Čtyřikrát týdně dojíždím do Prostějova, kde trénuji s panem Pánkem. V loňské sezoně přišel výkonnostní postup. Mimo jiné přišla výhra na mistrovství České republiky v dorostu, hodně jsem se loni zlepšila i zásluhou trenéra," řekla Eva Rutarová.

Přes síto kvalifikace neprošla do hlavní soutěže nejvýše nasazená Hulya Esenová (519.) z Turecka, která skončila na raketě Jany Matouškové z Bohutína. Česká tenistka vyhrála po třech setech 3:6, 6:1, 6:0.

„Do utkání jsem měla pomalejší rozjezd. První set byl špatný, nehrála jsem svou hru a soupeřka toho využila. Od druhého setu přišlo výrazné zlepšení a duel se poté odehrál zcela v mé režii. Raduji se z výhry, ale především jsem spokojená s předvedenou hrou. Dařil se mi servis a forhend. Zkrátka jsem soupeřku od druhého setu doslova vyhnala z kurtu," pověděla osmnáctiletá tenistka z TK PBtisk Bohutín.

Výsledky:

Kvalifikace, dvouhra – 2. kolo: Janischová (CZE) – Vaňková (CZE, 3) 5:3 skreč, Krejsová (CZE, 12) – Kacharová (SRB, 7) 6:1, 6:2, Hladíková (CZE, 9) – Stuchlá (CZE) 6:4, 6:1, Dobrá (CZE, 2) – Haldínová (CZE) 6:4, 6:2, Vasiljevová (RUS, 15) – Fraňková (CZE) 6:3, 6:1, Rutarová (CZE) – Prentnerová (AUT, 10) 6:2, 6:3, Sobaszkiewiczová (POL, 5) – Závodská (CZE) 6:3, 6:4, Matoušková (CZE) – Esenová (TUR, 1) 3:6, 6:1, 6:0. Vítězky postoupily do hlavní soutěže ve dvouhře.

ROMAN ORDELT