„Letošní anketa měla svou zvláštnost. Vždycky se objevila osobnost, která přehlušila všechny ostatní. Otazník visel pouze nad vítězem kategorie mužů,“ prozradil na tiskové konferenci před galavečerem v přerovské sportovní hale šéfredaktor pořádajícího magazínu Tenis František Kreuz.

Králem mezi muži se po Jiřím Veselém stal člen nastupující generace. Prostějovský Jiří Lehečka měl dle 179 hlasujících tenisových osobností, novinářů a partnerů nejúspěšnější rok, získal 97 hlasů. Druhý Tomáš Macháč oslovil 46 hlasujících.

„Mysleli jsme, že do výsledků promluví nedávný Davis Cup a projeví se jakýsi haló efekt. Výborně zahrál Tomáš Macháč. Vedení ale udržel Lehečka. Jasné bylo, že Jiří Veselý nezvítězí, měl totiž problém s koronavirem, naboural se v autě, nějakou dobu nehrál a ani výsledky nebyly takové,“ připomněl František Kreuz.

„Je to pro mě obrovský úspěch. Bylo by krásné, být českou tenisovou jedničkou, ale na Jirku mi ještě do stovky pár bodíků chybí. Jsem rád, že sezona se mi vydařila. Do té další půjdu s tím, abych odehrál co nejvíc zápasů a předvedl co nejlepší výkony,“ řekl Jiří Lehečka.

Tenisová extraliga 2021 v Prostějově. Jiří Lehečka
Tenisová naděje Lehečka: Na stovku už určitě mám

Barbora Krejčíková vstupovala do letošního roku jako 62. hráčka dvouhry WTA. Tituly z Roland Garros, Štrasburku a pražské Stromovky ji ovšem katapultovaly až na třetí příčku žebříčku, rok zakončila na pátém místě.

Snový rok měla také ve čtyřhře, kde se jí dlouhodobě daří po boku Kateřiny Siniakové. Titul z grandslamu v Paříži a akcí Gippsland Trophy v Melbourne a Madridu, hlavně však zlatá olympijská radost z Tokia. Krásnou sezonu završil triumf českého páru na Turnaji mistryň.

Krejčíková získala kromě Zlatého kanára a ceny pro nejlepší hráčku a deblový pár roku (společně se Siniakovou) ještě ocenění za postup na žebříčku WTA. Mezi muži zaujal skokem na okruhu ATP Jiří Lehečka a bral tak dvě trofeje.

Vyhlášení ankety se po roční pauze vrátilo do Přerova, kde se konalo již podvacáté. Loni vinou epidemických opatření probíhalo předání cen pouze formou televizního pořadu ze studia televize Nova Sport.

Stejná stanice vysílala letošní přímý přenos, večerem provázel moderátor Petr Rychlý, vystoupily také skupina No Name, zpěvačka Emma Drobná nebo trio Pavel Šporcl – Felix Slováček – Zdeněk Merta.

Výsledky ankety za rok 2021

Zlatý kanár: Barbora Krejčíková (Tenis Ivančice)

Nejlepší český hráč: Jiří Lehečka (TK Agrofert Prostějov)

Nejlepší česká hráčka: Barbora Krejčíková

Postup na žebříčku ATP: Jiří Lehečka

Postup na žebříčku WTA: Barbora Krejčíková

Talent roku – chlapci: Jakub Menšík (TK Agrofert Prostějov)

Talent roku – dívky: Brenda Fruhvirtová (TJ Spoje Praha)

Deblový pár roku: Barbora Krejčíková, Kateřina Siniaková

Tým roku: Junior Billie Jean King Cup, mistryně světa do 16 let

Nejlepší tenista na vozíčku: Michal Stefanu (Centrum tenisu na vozíčku, Brno)

Cena prezidenta ČTS: Jaroslav Tačner, první viceprezident ČTS, in memoriam