„Kluci nejprve ve čtvrtečních rozjížďkách zajeli druhý nejrychlejší čas a postoupili přímo do finále. To pak zvládli famózně a česká rychlostní kanoistika se tak po šestnácti letech opět raduje z evropského juniorského titulu v této disciplíně,“ chválil trenér Vít Pjajčík.

Ten byl shodou okolností i u předchozího evropského zlata deblkanoí, když v roce 2002 v chorvatském Záhřebu triumfovala na poloviční trati dvojice KVS Praha Rajnoch–Šlocar.

ÚSPĚŠNÝ FINIŠ

Úvod olympijského kilometru patřil Ukrajině, která se dlouho držela vepředu s náskokem necelé lodi. Pak ovšem osmnáctiletá olympijská naděje z Mařatic Jiří Zalubil a jeho šestnáctiletý parťák nastoupili ke strojovému závěru a završili velkou senzaci. Moravská dvojice téměř o vteřinu porazila běloruskou loď Hatalski–Asetski, třetí skončili Rusové Němov s Romanovem, čtvrtí Ukrajinci, pátí Rumuni, šestí Lotyši, sedmí Slováci a osmí Španělé. Maďaři byli diskvalifikováni.

ZLATO I S DÍROU V LODI

Ihned po závodě volali rozhodčí první čtyři lodě na váhu, kde vyšlo najevo, že česká deblkanoe má na dně díru o velikosti desetikoruny a půlmetrovou trhlinu od nepovedeného startu. Ten se totiž musel opakovat, při prvním neúspěšném startér omylem zvedl startovací bloky nahoru ve chvíli, kdy přes ně jely závodní lodě.

„Takový úspěch Česká republika v této kategorii deblkanoí neměla minimálně deset let. Na obzoru se ani nic tak mimořádného nerýsuje,“ uvedl reprezentační kouč Pavel Hottmar.

„Euforie závodníků, trenérů, přítomných rodičů a příznivců umocněná předcházejícími dvěma medailovými ceremoniály s českou účastí, úžasnou přírodní scenérií a českou hymnou byla naprosto nepopsatelná,“ usmíval se trenér Vít Pjajčík.

Zlato z Auronza podle něj de facto rozhodlo o tom, že Minařík se Zalubilem by se měli pokusit uspět ještě i na juniorském mistrovství světa, které proběhne v bulharském Plovdivu (26. – 29. července).