Má jich na svém kontě už pěknou řádku a již delší dobu je na čele české maratonské tabulky jako první v počtu absolvovaných a úspěšně dokončených klasických maratonů.

Je sice skromný, štíhlý, přívětivý, vcelku nenápadný, přesto povahou houževnatý a optimistický, ale zároveň přátelský s velmi dobrými vztahy ke své rodině i okolí.

Ani se to nechce zdát, že v letošním roce oslavil už dvojí významné jubileum, a to nejprve to životní – v dubnu mu bylo již 70 let a až na mírně prošedivělé vlasy to zatím na něm není znát. Elánu má dosud na rozdávání.

A jak to své kulaté jubileum oslavil, tedy kromě oslav v rodinném kruhu? Hádejte třikrát, ale u něj je to jasné: jak jinak než maratonem. Vyšel mu na to Mělnický maraton míru, kde si připsal na své konto už 484. úspěšně dokončený maratonský závod. Ve své maratonské pouti sbírajíc přitom body a tituly za umístění a stupně vítězů se tak postupně probojovával k letošní vytyčené metě, z dřívějška jen vysněné hranici 500 maratonů, která dostávala reálnou podobu.

Den „D“ nastal v sobotu 10. října. Počasí vysloveně nepříznivé, chladné s hustým deštěm tomu sice nasvědčovalo, ale přesto ti, kteří v ten den navštívili Masarykovo náměstí v Ostravě a Komenského sady u řeky Ostravice, byli svědky významné sportovní události.

I přes nevlídné počasí typu „psa by ven nevyhnal“ se zde díky kvalitnímu sportovnímu výkonu maratonce Jiřího Březiny z SK Přerov přepisovaly české maratonské tabuly.

Magická hranice 500 maratonů padla a Jiří tím vytvořil nový český rekord a posunul tak hranici lidských možností zase o kus dál. A nejen to, navíc zde zaběhl svůj letošní nejlepší čas 4:18:53 hodin. To vše už jako sedmdesátiletý.

V Ostravě to byl jeho letošní 24. maraton a určitě ne poslední. Na řadu dalších se ještě chystá. Na tomto už 48. ročníku na Moravě nejstaršího maratonu, který pořádal MKS Ostrava, v hlavní kategorii mužů zvítězil etiopský vytrvalec české národnosti Mulugeta Serbessa kvalitním časem 2:27:16 hod., mezi ženami Jitka Hudáková z TTS Trenčín.

Z běžců přerovského regionu podal velmi kvalitní výkon Pavel Horný z SK Přerov, který startoval v hlavní kategorii mužů a zaběhl trať za 2:58:14 hodin.

Celkovou pátou příčku mezi ženami v hlavní kategorie vybojovala Pavlína Šromotová časem 3:40:06 hodin. Jiří Březina skončil mezi veterány druhý, mezi ženami nad 50 let se z vítězství radovala Zdeňka Tvrdá z SK Hranice.

Jiří Březina za svůj výkon a rekord dostal velký pohár a k tomu 500. maratonskému jubileu také krásně zdobený dort.

(zt)