Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vytrvalec Březina má na kontě 533 maratonů

Přerov /ROZHOVOR/ – Maraton, neboli 42 195 metrů. Málo kdo si na něj troufne. Ovšem jednasedmdesátiletý vytrvalec Jiří Březina z Přerova už jich má na svém kontě neuvěřitelných 533 a nebýt jeho nedávného zranění, mohlo být tohle číslo ještě o něco větší. I tak ale s přehledem vládne českým tabulkám, co se počtu odběhnutých maratonů týče. Před svými pronásledovateli má dobrých sto padesát maratonů náskok. A chystá se na další, pokud mu to zdraví dovolí. Dali jsme si s ním tedy dostaveníčko a trošku si popovídali o jeho kariéře a běhání vůbec. „Už i Emil Zátopek říkával: Pták létá, ryba plave a člověk běhá,“ vzpomínal.

11.2.2011
SDÍLEJ:

Jiří Březina Foto: DENÍK/archiv

Co vás přivedlo k běhání?

Když mě mí dva synové, jak se říká, přestali potřebovat, už měli své zájmy, tak jsem začal běhat.

K tomuto sportu jsem se dostal přes dálkové pochody a s těmi pokračuji stále dál. Bylo to v roce 1983 v mých čtyřiačtyřiceti letech, kdy mě kamarád přemluvil k prvnímu maratonu. Ten se běžel v Šumperku a já jej zvládl za 3:30:58 hodin. Do konce roku jsem pak ještě absolvoval další dva maratony v Košicích a v Praze na Stromovce.

Jaký je váš nejlepší čas?

To bylo v mých padesáti letech na SNP maratonu, kde jsem zaběhl čas 3:01:39. Je to krásný čas – tři hodiny a devadesát devět vteřin.

Dalších dvě stě maratonů mám pod čas 3 hodiny a 40 minut, což je třetí výkonnostní třída. V historické tabulce České republiky jsem už pět let první. K dnešnímu dni mám 533 dokončených maratonů. Před ostatními mám zhruba sto padesát maratonů náskok, takže kluci mají co dohánět. Jestli ale ještě nějaký maraton přidám, v této chvíli nevím. Všichni se mi diví, že mi ještě nohy slouží po těch třiceti letech, co běhám.

Proč byste už žádný nepřidal?

Kvůli mému zranění. Stalo se mi to 6. listopadu loňského roku na Horolezeckém cross maratonu v České Lípě. Lesem se běžely čtyři okruhy a já se tohoto závodu účastnil už potřinácté, takže jsem ten okruh běžel už po dvaapadesáté. Zakopl jsem a spadl na levý bok. Měl jsem tři zlomená žebra a propíchnutou plíci. Čtyři dny jsem ležel na jednotce intenzivní péče a pět dní na post- traumatickém oddělení v přerovské nemocnici.

Jak mě ošetřující lékař propouštěl, tak mi říkal, že minimálně šest týdnů si musím dát od běhání pokoj, a ať prý raději chodím na pivo. Něco na tom asi bude, protože pivo je iontový nápoj.

Od té doby jste tedy ještě žádný závod neběžel?

Ještě ne.

Co pro vás znamená běhání, maraton, turistika?

Běhání je pro mě život. Už i Emil Zátopek říkával: Pták létá, ryba plave a člověk běhá.

Kolik jste maximálně uběhl maratonů za rok?

Před čtyřmi lety jsem odběhl 48 maratonů, ale to byla opravdu hrana. Loni jsem běžel 23 i kvůli tomu zranění, ale před tím to bylo 34 a opět 23. Pětkrát jsem v pěti dnech běžel pět maratonů. To byly tak zvané Pětimaratony v Ostravě. Každý den jeden. Dokonce v jednom roce jsem je všechny zvládl pod čtyři hodiny. Tak zvaných doublů, kdy se běží v sobotu jeden a v neděli druhý, mám na svém kontě asi devět.

V českých tabulkách máte jasně nejvíce dokončených maratonů. Existují i nějaké světové tabulky?

Světové tabulky také existují, ale aktuální z letošního roku ještě nemám. V evropských tabulkách jsem tak do třicátého a ve světových do šedesátého místa.

Na svém kontě máte 533 maratonů. Jaký byl váš jubilejní pětistý?

Pětistý byl 10. října 2009 za deště v Ostravě v čase 4 hodiny a 18 minut. Při každém okruhu hlásili, že běžím pětistý maraton, lidé i samotní běžci mi tleskali, takže slávy jsem si užil opravdu dost.

Jakých nejzvláštnějších maratonů jste se zúčastnil?

Velice zvláštní maraton se běhává na Slovensku v Prievidzi ve školní budově, kde je chodbový okruh dlouhý 135,7 metrů a běží se tři sta jedenáctkrát a vždy po hodině se otáčíme. Tento závod vymysleli asi před pěti lety a zatím jsem tam ani jednou nechyběl.

Další zajímavý závod je v Českých Budějovicích, kde se běží 666 metrů dlouhý okruh v garážích osmašedesátkrát. Také jsem běžel maraton na Masarykově okruhu v Brně nebo Donau maraton Bratislava-Hainburg-Bratislava.

Které patří k vašim nejoblíbenějším?

Nejkrásnější je Rajecký maraton, kde je převýšení dvě stě metrů na obrátku a pak se samozřejmě zase běží dolů. Vždycky se říkalo, že nejtěžší maraton je Chřibský, který se běží z Kroměříže na Bunč přes Zdounky, poté je prudký sešup. Ale není to pravda, nejtěžší není. Vím to, já osobně už jsem jej běžel jednadvacetkrát. Druhý nejstarší maraton na světě, Košický maraton, jsem běžel dvacet třikrát a hlavní Ostravský maraton pětadvacetkrát. Plzeňský se běží v den, kdy Emil Zátopek vyhrál zlatou medaili na olympiádě v Helsinkách, tedy 27. července 1952 v 15.30 hodin.

Když běžíte maraton, tak máte spoustu času. Nad čím tak nejvíce přemýšlíte?

Dá se přemýšlet o čemkoliv, ostatní běžci to určitě potvrdí. Přemýšlím mnohdy o mnohém. Třeba, že jsme dohodnuti s ostatními, kdy odjíždíme domů, tak abych to stihl (smích). Přemýšlím o čemkoliv, ale hlavně myslím na to, abych to zvládl. Teď s přibývajícím věkem už to bude obtížnější a obtížnější.

Říká se, že vytrvalost roste z věkem. Je to pravda?

Snad možná trochu ano, ale je potřeba mít, jak se říká, naběháno. Měsíčně tak okolo čtyř set kilometrů v přípravě na maraton.

Je výkonnostní rozdíl v porovnání současných běžců a třeba za éry Emila Zátopka?

Emil Zátopek běžel dva maratony, v Helsinkách a v Melbourne v roce 1956 a doběhl v čase 2:23 hodin. Kolik běžců to dnes dokáže? No, moc jich není. Jaké navíc byly boty tehdy, a jaké jsou teď…

Vzdal jste někdy závod?

Zatím jsem nezabalili ani jeden běh, ani jeden dálkový a turistický pochod, a to jich mám na svém kontě přes devět set. Na tom osudném maratonu, kde jsem se na podzim tak ošklivě zranil, jsem na 35. kilometru spadl a kamarád přede mnou se mě ptá, jestli má zastavit a počkat na mě. Řekl jsem mu, ať pokračuje. Ale co, já jsem se nemohl rozběhnout. Závod jsem měl rozplánovaný, že jej doběhnu za 4 hodiny a 40 minut. Nakonec jsem to zvládl za 5:03 hodin, protože jsem těch sedm kilometrů šel… nezabalil jsem to, i když jsem měl hrozné bolesti.

Účastníte se i kratších závodů?

Ano. Například i Silvestrovský běh v Přerově jsem několikrát absolvoval. Na svém kontě jich mám asi něco kolem čtyř set.

Kolik jich odběhnete za rok?

Tak těch pět až deset.

Trénujete vůbec, nebo vám už stačí jen závody?

Běhám každý den. Například do Újezdce, seběhnu dolů na Želatovice anebo ke hvězdárně. Pokračuji dolů k Bečvě a přes Žebračku po modré značce. Pak to vezmu do Lýsek přes Vinary a přes čekyňský kopec zpět. Běhám ale i na druhou stranu. Těch tras mám několik.

Jak to vidíte teď s běháním? Kdy začnete závodit po tom vašem zranění?

Jestli budu fit, tak bych chtěl běžet 12. února v Prievidzi na tom chodbovém maratonu, ale nevím. Rozmýšlím, jestli mám takhle riskovat.

Když jsem ležel v nemocnici a byl jsem špatný, kdy jsem se po krátké chůzi zadýchal, tak jsem si říkal, že v dubnu bych chtěl běžet Mělnický maraton. Mám všech šestnáct ročníků odběhnutých jako jediný. Chtěl bych tam být.

Máte nějaké pěkné číslo, na kterém chcete zaokrouhlit svůj počet dokončených maratonů?

Ne že bych si v loňském roce plánoval, že bych jich chtěl mít 550 nebo 600, to určitě ne, já na číslo nehledím. Chci letos běžet Mělnický maraton, Kysucký maraton v Čadci, Zlatý maraton Emila Zátopka, Rajecký maraton. Samozřejmě budu-li fit, chtěl bych krásný a velmi náročný Rychnov klasic maraton a Košický maraton.

Jednou mi takhle vnučka říká: Dědo, tak do kdy ty vlastně budeš běhat? A já na to: Jani, nevím, jestli teď doběhnu domů, ale jinak do devadesáti.

Vnuk, který má dvacet let a od svých deseti vesluje, neuběhl nikdy víc, než co se tréninku týče, ale má za sebou už dva půlmaratony. Oba dva v Otrokovicích. O tom prvním jsem nevěděl a druhý jsme běželi spolu, kdy dědek s vnukem stáli na stejné startovní čáře. Samozřejmě mi dal čtvrt hodiny, ale byla to paráda, to si neumíte představit. Mohu mluvit opravdu jen o štěstí, že jsem tady.

Chtěl bych běhat ještě chvíli, ale když už to nepůjde, nic se neděje.

Autor: David Klein

11.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Na hranickém Masarykově náměstí bylo představeno šest nových elektrobusů
21

V Hranicích se představily nové elektrobusy. Podívejte se

Mosty nad železniční tratí v Dluhonské ulici v Přerově, které čeká výměna, se uzavřou už 6. listopadu.
9

Dluhonské mosty čeká výměna, uzavřou je už za tři týdny

Babí léto si o víkendu neužijeme, neděle proprší

Zatímco v pátek se teploty ještě vyšplhají ke dvacítce, o víkendu klesnou až k 10 stupňům.

U Polkovic se převrátil náklaďák, řidiče odvezla záchranka

Ve čtvrtek krátce po čtvrt na dvě vyjížděli hasiči k dopravní nehodě, která se stala na silnici číslo 435 u obce Polkovice na Přerovsku. – 

Tomáš Sýkora: V hlavách máme vykřičník, trápíme se v koncovce

Aby vám na šest bodů ze dvou zápasů stačily čtyři góly, to se jen tak nevidí. I proto si hokejisté Přerova po středeční těsné výhře nad Kadaní 2:1 hlavně oddychli.

Václavka: pro někoho lahůdka, pro jiného nebezpečí

K podzimu a babímu létu patří houbaření. Konec září a měsíc říjen každoročně lákají milovníky hub do lesa hlavně Václavky, protože každý houbař ví, že Václavky naložené ve sladkokyselém nálevu, jsou opravdovou delikatesou, kterou žádný jiný druh nenahradí. Tento hřib ale může být také velmi nebezpečný.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení