Na startu se sešlo více než 200 závodníků z celé republiky a sousedního Polska.

Trať mužů pro kategorie do 59 let byla prodloužena na 12,5 kilometru s celkovým stoupáním 1165 metrů. Starší veteráni a ženy absolvovali původní loňskou trať 9,5 km se stoupáním 850 metrů.

Mezi muži zvítězil český reprezentant v běhu na lyžích Jiří Magál startující za Iscarex Česká Třebová v čase 56:44 minut před Janem Havlíčkem (ASK Slavia Praha, 57:12) a Martinem Freiem (AK Asics Kroměříž, 57:21).

Dařilo se i přerovskému Tomáši Blahovi v barvách Kroměříže. Jeho konečné čtvrté místo a čas 58:16 minut mu dává naději na zařazení do družstva, které by mělo navázat na letošní úspěch z mistrovství Evropy v Turecku.

Konečná nominace závisí i na postoji Svazu lyžařů ČR, neboť vítěznému Magálovi brzy začíná hlavní přípravné období s povinným soustředěním.

Na druhý den Tomáš Blaha absolvoval horský běh na Velkou Deštnou o celkové délce 13 kilometrů vedoucí střídavě po silnici a v terénu na vrchol nejvyšší hory Orlických hor – Velkou Deštnou.

Závod s převýšením 750 m ovládli časem pod hodinu dva borci. Jako první se na vrcholu objevil Ondřej Horák z Fortex Moravský Beroun (59:13) a druhý proběhl cílem Tomáš Blaha z Přerova v čase 59:51.

V kategorii nejstarších mužů 70 a více let obsadil Jindřich Tomíšek z Říkovic čtvrtou příčku (1:43:59 hod.).

(m)