Pomalu se tak blíží metě 500 maratonů. Tento počet přesáhl již pouze Slovák Alexandr Simon ze Žiliny, který jako nejvytrvalejší maratonec v Evropě doběhl již do cíle 502 maratonů.

Vzhledem k tomu, že Jiří Březina závodí ve veteránských kategoriích (v roce 2009 oslaví již své sedmdesátiny), nemůže se dosaženými časy měřit s těmi nejlepšími a věkově mnohem mladšími závodníky.

Mezi nimi se v rámci regionu prosazuje úspěšný mladý vytrvalec Jan Škrdla ze Sokola Velká u Hranic. Umí zaběhnout i náročný kopcovitý maratonský závod v čase pod tři hodiny. Tímto skvělým výkonem vybojoval čtvrté místo v Rychnově nad Kněžnou v Orlických horách, kde zaběhl čas 2:52:13 hodin.

Koncem léta a začátkem podzimu se konala celá řada sportovních akcí a Jiří Březina se zúčastňoval právě těch maratonských. Desátý ročník Rychnov Classic Maratonu se běžel v Rychnově nad Kněžnou na kopcovité trati podhůří Orlických hor.

Za účasti vytrvalců z Česka, Německa, Polska, Velké Británie a Slovenska zvítězil Daniel Orálek z MS Brno (2:38:07 hod.). Mezi ženami byla nejrychlejší Milada Barešová z SK Skalice nad Svitavou (3:35:15). Jan Škrdla ze Sokola Velká vybojoval čtvrté místo kvalitním časem 2:52:13.

Mezi veterány startoval také Jiří Březina z SK Přerov, který zvládl trasu za 4:38:02. Březina závodil také v Žilině na okruhu v parku Bórik, kde vybojoval v kategorii nad 60 let druhé místo časem 4:32:58. Poté zvítězil mezi veterány nad 65 let na Monackém maratonu v Chrudimi časem 4:22:17.

V Košicích se běžel již 85. ročník nejstaršího evropského maratonu - Mezinárodního maratonu míru. V konkurenci nejlepších světových maratonců zvítězil etiopský vytrvalec Yirdane Jesano, který dosáhl na druhý nejlepší čas v historii tohoto závodu, a to 2:10:51.

Ženám kralovala Keňanka Salina Chelimo za 2:34:23. Z přerovských vytrvalců zde doběhl Jaroslav Gerec z SKP Přerov za 2:51:59. Jiří Březina zaznamenal čas 4:19:13.

Ostravský maraton za teplého počasí vyhrál Jiří Žák z VŠB Ostrava (2:31:07), mezi ženami zvítězila Eva Munsterová z MS Brno (3:12:43). Z přerovských běžců zde startoval Jaroslav Bílek a Jiří Březina.

Již 36. ročník tradičního Chřibského maratonu se běžel v Kroměříži. Za chladného slunečného počasí na tradiční kopcovité trati s velkým stoupáním i klesáním z hanáckých rovin na hřeben Chřibů, která patří mezi nejtěžší tratě v republice (časy proto nelze srovnávat s rovinatými závody), zvítězil český triatlonový reprezentant Petr Vabroušek (2:48:26).

Mezi kvalitní závodníky se na této náročné trati dokázal probojovat na stupně vítězů také Jan Škrdla ze Sokola Velká, který vybojoval třetí místo v čase 2:56:53. Tomáš Svoboda ze Všechovic skončil šestý 3:17:34.

Mezi ženami bez rozdílu věku doběhla šestá Zdeňka Tvrdá z Drahotuš a Jiří Březina z SK Přerov byl mezi veterány čtvrtý v čase 4:21:47. Tento závod byl pro něj již 470. dokončený maraton v celkovém pořadí jeho maratonských závodů. Letos však nebyl poslední, ještě ho čekají další, vždyť sezona ještě ne- JIŘÍ BŘEZINA má nejvíce dokončených maratonů v ČR. Foto: archiv skončila.