Až v posledním kole se tedy rozhodne, kdo doplní kvarteto Prostějov, Olymp Praha, KB Brno a Slavia Praha v horní skupině nadstavbové části. Bude to Přerov, nebo Olomouc? Tak zní hádanka před posledním kolem.

„Moc dobře jsme věděli, o co hrajeme. Byla to naše poslední šance, jak se dostat do první pětky, jelikož poslední zápas nás čeká v Prostějově. S Přerovem jsme si nemohli dovolit zaváhat a speciálně na tento zápas jsme se připravovali už od středy,“ prozradil brněnský kouč Ondřej Marek.

Přerov chtěl na jihu Moravy urvat alespoň bod, v lepším případě pak zopakovat cenné vítězství 3:1 z domácího prostředí. Tým na tom je po psychické stránce velice dobře, jelikož jeho herní projev v základní části se stále zlepšuje. Ovšem po zdravotní stránce na tom není zrovna nejlépe. Především pak smečařka Dita Gáliková, která si před týdnem proti Frýdku-Místku pochroumala kotník.

„Měla jsem posunutou chrupavku. Odblokovali mi to a teď to je klasicky jako po výronu – mám natažené vazy a bolí to. Řeším to prášky a tejpovacími obvazy,“ pověděla kapitánka den před zápasem v Brně, ve kterém nakonec odehrála všechny tři sety.

Samotné utkání se Přerovu nepodařilo, ale mělo alespoň vzestupnou tendenci. V prvním setu uhrál pouhých 15 bodů, ve druhém 17 a třetí sada pak byla nejvyrovnanější. Brno však bylo v ten den někde jinde, vyhrálo 25:22, celkově tedy 3:0 na sety a připsalo si všechny tři důležité body.

„Musím říci, že tak jasně ve třech setech jsme ještě s nikým neprohráli. Brno hrálo opravdu výborně ve všech činnostech. V žádném případě to však nebylo od děvčat nějaké odevzdané. Byly tam dobré a bojovné úseky,“ prohlásil Vladimír Sirvoň, kouč Přerova.

„Brno má nejlepší přihrávku v lize a my jsme je podáním moc nepotrápili. Navíc útočilo velmi rychle, což se těžko blokovalo. Náš příjem nebyl špatný, spíš průměrný. Snažili jsme se hrát středem, ale tam vždy čekal kompaktní blok a dobře postavená obrana. Těžko jsme se prosazovali, Brno nás jednoduše přehrálo,“ dodal Sirvoň.

Celý zápas podle brněnského trenéra Marka rozhodl servis a přihrávka. „Dobrým podáním jsme Přerov hodně přitlačili a ten se nedokázal s přihrávkou vypořádat, což byl klíč k našemu úspěchu,“ doplnil své hodnocení.

VK KP BRNO – PVK PRECHEZA 3:0 (15, 17, 22)

Nejvíce bodů: Staňková a Svobodníková 16 – Gambová 11, Murčinková 8, Gáliková 7.

Čas: 69 minut. Diváci: 585. Rozhodčí: Velinov, Vojtíšek.

VK KP Brno: Michalíková, Onderková, Tobiášová, Staňková, Svobodníková, Vincourová, libero Melichárková. Střídaly: Jiroušková, Širůčková, Pospíšilová. Trenér: Ondřej Marek.

PVK Precheza: Nováková, Gáliková, Murčinková, Mátlová, Gambová, Rosenbergerová, libero Dedíková. Střídaly: Kohoutová, Ticháčková, Skřičková. Trenér: Vladimír Sirvoň.

Vítězství Brna nad Přerovem znamená, že jihomoravský klub si už definitivně zajistil místo v první pětce, stejně jako Slavia Praha vítězstvím 3:0 nad nováčkem soutěže. Ve hře o poslední volný flek tak zůstávají pouze dva kluby – Přerov a Olomouc.

„Při shodě bodů po základní části je rozhodujícím faktorem podíl setů, případně pak míčů. Vzájemné utkání je až jedním z dalších kritérií,“ upřesňuje Ivan Iro, vedoucí ženské Uniqa extraligy.

Olomouc má nyní na Přerov dva body k dobru, navíc lepší podíl setů, matematika je tedy před posledním kolem více než jasná: pokud Olomouc doma s druhým Olympem Praha získá minimálně bod (vítězství 3:0, 3:1, 3:2, ale i porážka 2:3), postupuje. Pokud však Přerov zvítězí s osmou Ostravou 3:0 nebo 3:1 a Olomouc současně tím samým rozdílem prohraje, postupuje Přerov.

Hodně tedy napoví už páteční předehrávaný souboj Přerova s Ostravou od 18 hodin v hale SK Přerov. Pokud domácí zvítězí za tři body, bude se rozhodovat o bytí a nebytí v první pětce na druhý den v Olomouci.

Výsledky a tabulka

17. kolo: KP Brno – Přerov 3:0, Olymp Praha – Prostějov 0:3, SG Brno – Slavia Praha 0:3, Ostrava – Frýdek-Místek 1:3.

8. kolo (dohrávka): Olomouc – Šternberk 3:0

Poslední 18. kolo základní části (27. a 28. ledna): Přerov – Ostrava, Olomouc – Olymp Praha, Prostějov – KP Brno, Slavia Praha – Šternberk, Frýdek-Místek – SG Brno.

Další výsledky PVK Precheza

2. liga žen: VK Austin Vsetín – PVK Precheza B 0:3 (-13, –14, –16) a 0:3 (-18, –21, –20).

Extraliga juniorek: PVK Precheza – TJ Sokol Šternberk 3:0 (10, 18, 17) a 3:0 (19, 22, 15).

Extraliga kadetek: PVK Precheza – Jiskra Havlíčkův Brod 0:3 (-18, –18, –29) a 3:2 (-13, –24, 19, 22, 5).